Irkçı katliam engellere rağmen Taksim'de protesto edildi: Faşizme karşı omuz omuza

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Konya’daki katliamı protesto etmek için Tünel’de toplandı. Binlerce kişi, 'Faşizme karşı omuz omuza' sloganları eşliğinde yürüdü.

Irkçı katliam engellere rağmen Taksim'de protesto edildi: Faşizme karşı omuz omuza
1.08.2021 - 10:56
Haber Merkezi
1648

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Konya’da ırkçı saldırı sonucu 7 kişinin yaşamını yitirdiği katliamı, Taksim Tünel Meydanı’nda yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti. Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri,  Barış Anneleri ve binlerce kişi katıldı. Tünel’deki tüm girişler zırhlı araç ve polisler tarafından tutuldu.

Kitle alana “Şehid namirin”, “Katil devlet halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını atarak ve zafer işareti yaparak girdi.

KATLEDİLENLERİN İSİMLERİ TAŞINDI

“Irkçılığa ve faşizme karşı birleşelim. Yaşasın halkların kardeşliği” pankartının açıldığı eylemde, “Kürt halkı yalnız değildir”, “Irkçı saldırılara direneceğiz”, “Konya’da öldürülen 7 Kürdün hesabını soracağız” ve katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yer aldığı dövizler taşındı.

ULUS DEVLET ANLAYIŞI

HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, tek dil tek millet tek din anlayışına karşı halkların, işçilerin ve dinlerin kardeşliği anlayışı ile mücadele edeceklerini söyledi. Özgüneş, “Kandan besleyenlerin iktidarlığına son vereceğiz” dedi. AKP ve MHP hükümetinin artık gidici olduğunu ve bu nedenle bu kadar saldırganlaştığını ifade eden Özgüneş, “Bu nedenle katliamlar ile iktidarını sürdürmek istiyor. Biz buna izin vermeyeceğiz. Bütün halklar kadınlar bir araya gelerek ulus devlet anlayışına son vereceğiz” şeklinde konuştu.

SALDIRILAR ORGANİZELİ

Ardından Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı Egecan Özgür okudu. Özgür, ırkçı saldırıların planlı ve organizeli olduğunu belirterek, HDP İzmir İl Örgütü’nde katledilen Deniz Poyraz ile son günlerde artan ırkçı saldırıları hatırlattı. Özgür, “ Polis kordonu etrafında ‘ Burada tek Kürt kalmayacak’ sloganlarıyla Dedeoğlu ailesini katleden katil sürüsü için Soylu utanmadan ‘iki aile arasında husumet var’ diyor. Katilleri delil yetersizliği gerekçesiyle serbest bırakıp Kürtlerin üstüne tekrar tekrar salanlar, 7 insanımızın öldürüldüğü bu katliamın suç ortağıdır” dedi.

‘MÜCADELEYİ BÜYÜRÜTEREK AŞACAĞIZ’

Özgür, şunları söyledi: “ Çözülüş ve çeteler arasındaki çatışma ayyuka çıkmakla beraber şu da ortadadır ki; rant, yağma ve savaş üzerine süren egemenlik ilişkilerinin ağır sonuçlarını işçilere, emekçilere, halklara yaşatmak konusunda ortaktırlar. Kitleleri kışkırtarak kendi suçlarını Kürt halkının, göçmenlerin, işçi ve emekçilerin üzerine yıkmakta ortaktırlar. Halklara yönelik saldırı ve katliamların sorumlusu, bu saldırıları organize edenler ve onlarla birlikte ırkçı söylemleri yükseltenlerdir. Kürt Halkı geçmişte de katliamlar ve yükseltilen ırkçılığın karşısında direndi. Halkların kardeşliğini, barışı, özgürlüğü istemekten, onun için yaşamaktan bir an olsun vazgeçmedi. Bizler de bu saldırıların karşısında boyun eğmeyeceğiz. Adalet için, özgürlük için, insanca ve onurlu bir yaşam için, halkların kardeşliği ve eşitliği için olan mücadelemizi büyüterek bu saldırıları aşacağız.”

YÜRÜYÜŞ

Açıklamanın ardından kitle slogan ve alkışlar atarak Şişhane Meydanı’na doğru yürüdü. “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla Şişhane Meydanı’ndan Kasımpaşa’ya oradan da Hacıahmet Mahallesi’ne yürüyen gençler, burada yürüyüşlerine son verdiler.

Kasımpaşa'da Sendika Oeg Derya Saadet, Ceylan Bulut, Özgür Gelecekten Taylan Öztaş, Ma'dan Enes Sezgin, MA'dan Rojin Altay ve ben peovokasyon yapan faşistler tarafından saldırıya uğradık

GAZETECİLERE SALDIRI

Tünel'deki eylemin ardından dağılan kitleye Kasımpaşa'da saldırı gerçekleşti. Gazeteci Emre Orman'ın aktarımına göre, Sendika Org'dan Derya Saadet ve Ceylan Bulut, Özgür Gelecek'ten Taylan Öztaş, MA'dan Enes Sezgin ve Rojin Altay, Fersude'den Hayri Tunç saldırıya uğradı.

 

 

 


Editör: N. Cingirt