Tutuklanan tütün üreticilerinin WhatsApp grubu 'suç kanıtı' sayıldı

Hükümetin tütün ticaretindeki yetki yasağını protesto ettikleri için tutuklanan tütün üreticilerinin avukatı Murat Bilgiç 'WhatsApp grubundaki yazışmalar suç oluşturmamaktadır' dedi.

Tutuklanan tütün üreticilerinin WhatsApp grubu 'suç kanıtı' sayıldı
13.07.2021 - 09:05
Haber Merkezi
2409

Yetki belgesi alınmadan tütün ticareti yapılmasının yasaklamasını protesto ettikleri için tutuklanan 10 üreticiye, sorguda, WhatsApp grubu soruldu.

Tarım Bakanlığı'nın 1 Temmuz'dan itibaren satış belgesi olmaksızın tütün satılmasını yasaklayan kanunu protesto için Adıyaman'da otoyolu kapatan 10 üretici dün tutuklandı.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre üreticilerin kurduğu ‘Tütün Yasası Bilgilendirme' adlı WhatsApp grubu suç kanıtı gibi değerlendirilerek, sorguda soru olarak yöneltildi. İşçilere kanuna aykırı toplantıya katılıp dağılmama, kamu kurumu faaliyetini cebir ve tehdit kullanarak engellemek suçları yöneltildi. WhatsApp grubu kurmak ve yol kapatma eylemi sırasında içerisinde hasta bulunan bir ambulansı geri göndermek de suçlamalar arasında yer aldı.

AVUKAT BİLGİÇ: WHATSAPP GRUBUNDAKİ YAZIŞMALAR SUÇ DEĞİLDİR

 

Çiftçi A.Ç., ifadesinde, Çelikhan'da tütün üreticisi olduğunu belirterek, yasadan ötürü il dışına satış yapamadıkları için eylem yaptıklarını anlattı.A.Ö. ise ifadesinde “Yolu kesinlikle açmıyoruz, hastan varsa ambulans çağır” demediğini ileri sürdü. C.İ. ise “WhatsApp grubunda tütün nereye gider, fiyatı ne kadar olur tarzında konuşmalar oluyordu” dedi. A.Y. ise “Grubun kaç kişiden oluştuğunu bile bilmiyorum. Gruba eylemden bir gün önce dahil oldum” ifadesini kullandı.

Üreticilerin avukatı Murat Bilgiç ise “WhatsApp grubundaki konuşma ve yazışmalar suç oluşturmamaktadır” dedi.

Ancak mahkeme ‘kuvvetli suç şüphesinin bulunması’, muhtemel cezanın üst sınırı, kaçma ve delilleri karartma ihtimali iddiasıyla çiftçileri tutukladı.


Editör: N. Cingirt