Hangi kısıtlamalar kalkıyor?

İçişleri Bakanlığı'nın son genelgesi ile 'normal hayat' sürecinin detayları da belli oldu. Türkiye, bugünden itibaren yeni bir döneme giriyor. Koronavirüs nedeniyle getirilen birçok kısıtlama kalkıyor. Peki, 1 Temmuz'dan sonra neler değişecek, hangi kısıtlamalar son bulacak? İşte yeni dönem ile ilgili tüm ayrıntılar ve merak edilen soruların cevapları...

Hangi kısıtlamalar kalkıyor?
1.07.2021 - 06:56
Haber Merkezi
1879

İçişleri Bakanlığı'nın yeni 'normal hayat' ile ilgili açıkladığı detaylara göre, nargileciler hariç tüm işletmeler açılacak ve Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlamaları tamamen kaldırılacak.

Bakanlık, 'kademeli normalleşme sürecinin üçüncü etabı' olarak tanımlanan bu dönemde kısıtlamaların neredeyse tamamının kaldırılacağını duyurdu. Peki, 1 Temmuz'dan sonra neler değişecek, hangi kısıtlamalar son bulacak?

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BİTİYOR

Genelgeye göre, sokağa çıkma kısıtlamalarının tamamı kalkıyor, ayrıca izne tabi olan şehirlerarası seyahatler de serbest bırakıldı.

Genelgede, şunlar kaydedildi: "Temmuz 2021 Perşembe günü saat 05.00'ten itibaren ise hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma ile buna bağlı olarak uygulanan şehirler arası seyahat kısıtlamaları sona erecek ve belirtilen tarihten itibaren sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat kısıtlaması uygulanmayacaktır."

Hem şehir içi hem de şehirlerarası toplu taşıma araçlarındaki yolcu sınırlaması da kaldırılacak. Ayrıca 65 yaş üzeri ve 18 yaş altındakilerin toplu taşıma araçlarını kullanma sınırı da sonlandırıldı.

HANGİ İŞ YERLERİ VE İŞLETMELER AÇIK OLACAK?

İçişleri Bakanlığı, nargileciler hariç tüm işletmelerin 1 Temmuz'da açılacağını duyurdu.

İşletmelere dair genelgede şu ifadeler yer aldı:

*Sinema salonları, 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren faaliyet gösterecek.

*Yeme-içme yerlerinin açık veya kapalı alanlarında aynı masada aynı anda bulunabilecek kişi sayısına dair kısıtlamalar uygulanmayacak.

*Oyunların oynandığı işyerlerinde söz konusu oyunların oynanmasına/oynatılmasına dair mevcut kısıtlamalar sona erdirilecek.

*Tüm iş yerleri; ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre ilgili idare tarafından belirlenmiş olan açılış-kapanış saatleri çerçevesinde faaliyet gösterebilecek.

*Müzik yayınları (canlı icra edilenler de dahil), bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren saat 24.00'e kadar yapılabilecek.

*Park, bahçe, kamp alanı, piknik/mesire alanı gibi yerlere dair kısıtlamalar kaldırılacak.

NİKAH VE DÜĞÜNLER İÇİN SINIR KALDIRILDI MI?

Nikah ve düğün törenleri ile ilgili kısıtlamaların da büyü bölümü kaldırıldı.

Genelgeye göre, nikah ve düğünlerde yiyecek ve içecek servisinin yapılmasına 1 Temmuz'dan itibaren izin verilecek. Ayrıca kişi sınırlaması da kaldırıldı.

Genelgede, 'Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde yer alan 'Düğün sırasında sosyal mesafenin korunamayacağı oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmamalıdır' hükmü doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı'nca bu konuda yeni bir tavsiye kararı alınıncaya kadar düğün ve nikahlarda ancak fiziki mesafe kuralına aykırılık teşkil etmeyecek şekildeki oyun, dans, halay ya da gösteriler yapılabilecektir" ifadeleri kullanıldı.

DİĞER DÜZENLEMELER NELER?

Genelgede ayrıca kamu kurumların çalışma saatlerinin normale dönmesi ve sınır kapılarında uygulanacak yeni bazı düzenlemeler de yer aldı.

Bu düzenlemeler şöyle:

*Konaklama tesislerine yönelik kısıtlama ve tedbirlerin uygulanmasına son verilecek.

*Konaklama tesisleri içerisindeki alanlarda (restoran, kulüp vb.) yoğunlaşmanın önüne geçilebilmesi ve fiziki mesafe kurallarının uygulanabilmesi için tedbir alınacak.

*Kamu kurum ve kuruluşlarında halihazırda uygulanmakta olan 10.00 - 16.00 mesai uygulaması sona erdirilerek 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren normal mesai düzenine geri dönülecek.

*Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka'dan ülkemize gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilere yönelik zorunlu karantina uygulamasına son verilecek.

*Afganistan ve Pakistan'dan ülkemize gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilere yönelik zorunlu karantina uygulamasının süresi 10 güne düşürülecek.

27 HAZİRAN'DA GENELGEYE YAYINLADI

Genelgeye göre, Kovid-19 tedbirleri nedeniyle faaliyetlerine ara veren tüm iş yerleri ile sinemalar 1 Temmuz'dan itibaren tekrar açılacak.

*Tüm iş yerleri 1 Temmuz'dan itibaren, ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre belirlenmiş açılış-kapanış saatleri arasında hizmet verebilecek.

*Yeme-içme yerlerinin açık/kapalı alanlarında aynı anda bulunabilecek kişi sayısı 1 Temmuz'dan itibaren kısıtlanmayacak.

PARKLAR VE BAHÇELER TAMAMEN AÇIK

*Temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymak kaydıyla, konaklama tesislerindeki kısıtlama ve tedbirlere 1 Temmuz itibarıyla son verilecek.

*Nikah/düğün merasimlerinde, kapalı yerler için uygulanan Kovid-19 önlemleri dışında, katılımcı sınırlamasına gidilmeyecek, yiyecek içecek ikramı yapılabilecek.

*Park, bahçe, kamp, piknik/mesire alanı gibi yerlerde uygulanan kısıtlamalar 1 Temmuz'dan itibaren kaldırılacak.

*Kahvehane, kıraathane gibi iş yerlerinde oyun oynatılmasına dair kısıtlamalar 1 Temmuz'dan itibaren sona erecek.

*Faaliyet konusu 'nargile salonu/kafesi' olan iş yerlerinin faaliyetlerine verilen ara yeni karar alınıncaya kadar devam edecek, hiçbir iş yerinde nargile servisi yapılamayacak.

01-004.jpg

KAMUDA İZİNLER KALDIRILDI MI?

Cumhurbaşkanlığı da 29 Haziran'da kamu kurum ve kuruluşlarının normalleşme süreci ile ilgili yeni genelge yayınlamıştı. Buna göre, kronik rahatsızlığı olan 60 yaş ve üzeri çalışanlar ile gebeliğinin 24'üncü haftasından 32'nci haftasına kadarki süre içerisinde bulunan çalışanlar idari izinli sayılmaya devam edecek.


Editör: N. Cingirt