Hukukçu Kazan'dan, Peker'in iddiaları karşısında yargının sessizliğine tepki

Hukukçu Kazan'dan, Peker'in iddiaları karşısında yargının sessizliğine tepki
8.06.2021 - 07:10
1042

Hukukçu Turgut Kazan Suç örgütü lideri Sedat Peker’in son iddiaları karşısında harekete geçmeyen yargıya tepki gösterdi. Kazan, söz konusu muhalefet ve yurttaş olunca hızla harekete geçen yargının, siyaset-mafya ilişkilerinde suskun kalmasının utanılması gereken bir durum olduğunu vurguladı.

Organize suç lideri Sedat Peker’in son videosunda dile getirdiği iddialarda adı geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP ve partinin MKYK üyesi Metin Külünk, hâkim, savcıların bağlı olduğu Hâkim ve Savcılar Kurulu (HSK) ve gazeteciler aradan iki gün geçmesine karşın herhangi bir açıklama yapmayarak sessizliğe büründü. İddiaların odağındaki isimlerin sessiz kalmasını “Sessizlik ikrardan gelir” ifadeleriyle değerlendiren hukukçu Turgut Kazan, söz konusu muhalefet olunca hızla harekete geçen yargının, siyaset ve mafya ilişkileri söz konusu olunca suskun kalmasının utanılması gereken bir durum olduğunu vurguladı. 

KAZAN’DAN TEPKİ

Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, Cumhuriyet’ten Ece Piroğlu'na yaptığı değerlendirmede iddialarla ilgili yargının harekete geçmemesine tepki göstererek şöyle konuştu: “Yaşananlara şaşırmak mümkün değil. Zaten bunlar olabilsin diye belki de Türkiye anayasasızlaştırılmıştır. Savcılık sessiz değil aslında CHP’lilere fezleke hazırlıyor, çalışıyor. O çalışmalar da zaten bugün yaşadığımız sistemin ayakta kalmasını sağlamak için. Şu an savcılık makamında içlerinde gerçekten bu gelişmeleri benim gibi utanarak izlemek zorunda kalan savcılar ve yargıçlar var tabii ama büyük çoğunluğu zaten bu sistemin bir çeşit tamamlayıcısı durumunda. O nedenle bunları seyreden savcılık pekâlâ ana muhalefet partisi lideri için ve ana muhalefet partisi yöneticileri için fezleke hazırlayabilmektedir. Burada her şey için susmak savcılık adına utanılacak bir şeydir, utanılması gerekir. Ben seyrederken utanıyorum, onlar işin başında duruyorlar, nasıl utanmadan duruyorlar?”

*Günlük hayattta 'sükut ikrardan gelir' (sessizlik ikrardan gelir) sözünün anlamı: Eğer bir olay, durum veya beyana karşı herhangi bir karşı ses çıkarılmıyor ise, bunun anlamı bu olay, durum veya beyanı onaylamaktır.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • star81
  star81
  20.03.2013 10:36

  SAYIN KAŞIKOĞLU; Çok güzel şeyler söylüyorsunuz da Gümüşova Yeşilyayla köylüleri, ormanlık alanda açılmak istenen TAŞ OCAĞINA karşı! Köylüler, doğaya zarar vereceğini savundukları taş ocağının bölgede yürütülen arıcılığı sona erdirmesinden ve su kaynaklarının yok olmasından koktuklarını defalarca dile getirdiler, hatta dünya basıında yer almaya başladı. Sizin bu haberde yazdıklarınz Gümüşova Yeşilyayla da olanların asla olamayacağını tasdikler gibi. Umarım DÜZCE için bu konuya da el atarsınız.

 • Ciddi misin kaşık?
  Ciddi misin kaşık?
  20.03.2013 08:49

  Sahiden sahip çıkmamız gerekir mi? Yoksa senin gibi menfaatperest birine yalakalık mı yapalım da daha iyi mi olur acep? Ne dersin? Dinini satmanın cezası ahirette görülecektir. sen inanmasan da böyle...

Resmi İlanlar