Son dakika! TBMM, Berberoğlu kararını iade etti

Son dakika! TBMM, Berberoğlu kararını iade etti
3.02.2021 - 17:44
931

 Son dakika haberi... TBMM, AYM'nin kendisine gönderdiği Enis Berberoğlu ile ilgili gerekçeli kararını iade etti. Yapılan Açıklamada "Yargısal makamlar milletvekillerine tavsiyede bulunamaz" denildi.

TBMM Başkanlığı, Anayasa Mahkemesi tarafından gönderilen Enis Berberoğlu gerekçeli kararını iade etti.

NTV'de yer alan habere göre; Yapılan açıklamada, "Yargısal makamlar milletvekillerine tavsiyede bulunamaz" ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi, yeniden yargılanmasını istediği CHP’li Enis Berberoğlu hakkındaki kararı uygulamayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yeni bir hak ihlaline yol açtığına yönelik kararının gerekçesini tamamlamıştı. Mahkeme, oy birliğiyle verdiği tarihi nitelikteki kararında, yerel mahkemenin anayasayı hiçe saydığını, keyfi biçimde Berberoğlu’nun hükümlü statüsünü sürdürdüğünü ifade etmişti.

AYM, Berberoğlu hakkındaki gerekçeli kararını Meclis'e ve Hakim ve Savcılar Kurulu'na (HSK) da göndermişti.

ŞENTOP: ÖĞÜT VERMESİ YETKİ AŞIMIDIR

Öte yandan Meclis Başkanı Mustafa Şentop bugün CNN Türk ekranında AYM'nin Berberoğlu kararında "siyasi bildiri denilebilecek" bir bölüm olduğunu ifade ederek, "AYM, hüküm kısmında TBMM şunu yapmalıdır diye bir karar vermiş değil. Burada AYM tabiri caizse bir çağrı, bir bildiri yapıyor. Bu AYM’nin görev ve yetkileri arasında yok. Öğüt vermesi açıkça yetki aşımıdır" görüşünü dile getirmişti.

"Türkiye’de zaman zaman görevini yapmayan kurumlar olabilir. Yargı kurumları da yanlış yapabilir kasten yapabilir vesaire ama bir hukuka aykırılık söz konusuysa başka hukuka aykırılıklar içerisine girmeye gerek yok. Bunu hukuk düzeni içerisinde gideriyoruz. Bazen zaman alabilir. Bazen süreç uzayabilir ama sonuçta hukuk sistemi hukuk kuralları içerisinde bu hukuka aykırılığı gidermek mümkün" diyen Şentop, devamında da, "Herkesin yapması gereken de budur. Bir hukuka aykırılık var diye başka hukuka aykırılıklar geliştirerek yapmak yeniden ayrı sorunlar ortaya çıkartıyor. Haklı pozisyondaki kararları da bu sefer bazı açılardan haksız pozisyona düşürüyor. Anayasa Mahkemesi’nin de bu kararla bunu yaptığını açıkça söylemek isterim" ifadelerini kullanmıştı.

 
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar