ABDde olağanüstü saatler! Trump destekçileri binayı bastı

ABDde olağanüstü saatler! Trump destekçileri binayı bastı
7.01.2021 - 05:52
1619

Son dakika haberi... ABD’de Trump taraftarları seçim sonuçlarının resmen tescil edileceği oturumu bastı. Polis ekipleri ile göstericiler arasında arbede yaşanırken, Kongre binası kapatıldı, Washington'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yaşanan olaylar sırasında bir kadının silahla ağır yaralandığı duyuruldu. Başkan Trump destekçilerine ‘barışçıl kalın’ çağrısında bulundu.

 ABD Kongresi yeni başkanı resmi olarak onaylamak için toplanırken, Trump destekçileri başkent Washington DC'de “Çalmayı Durdur” mitinginde bir araya geldi. Binlerce Trump destekçisinin katıldığı mitingin ardından göstericiler Kongre binasına yürüdü. 

Kongre binası önündeki ilk polis bariyerlerini aşmayı başaran göstericiler, “ABD Trump'ı istiyoruz”, “Biz kazandık”, “Özgürlük” ve “Çalmayı bırakın” sloganları atarak, kongre binasına girmeye çalıştı. 

Bazı göstericiler polis tarafından gözaltına alındı. Güvenlik güçlerinin tüm çabalarına rağmen göstericiler ikinci polis barikatını da aşmayı başardı. Polis ekipleri göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve cop kullandı. 

ABD basınında yer alan haberlere göre, Kongre binası çevresinde çıkan olayların ardından binanın kilit altına alındığı belirtildi. Protestocuların kongre binası kapılarına vurdukları bildirildi. CNN’de yer alan habere göre, kongre binasında yer alan Meclis katı boşaltıldı. 

BIDEN: DEMOKRASİMİZ SALDIRI ALTINDA 

Mevcut Başkan Trump’ı ulusal kanallara çıkıp açıklama yapmaya çağıran Biden'ın açıklamasından satır başları şöyle: 

- Demokrasimiz benzeri görülmemiş bir saldırı altında. 

- Bu kaotik manzara gerçek Amerika'yı yansıtmıyor ve derhal sona ermeli. Bunu yapanlar kanunsuz aşırılıkçılar. 

- Yapılan protesto değil bir kalkışmadır.  

- Demokrasinin simgesi olan ülkemizin bu aşamaya gelmesi beni şoke etti. 

- Başkan Trump sorumluluk almalı ve kaosu durdurmak için ortaya çıkmalı. 

- Güvenliğim, güvenliğimiz ve yemin törenim için endişeli değilim. 

kongre-001.jpg

OYLAMAYA ARA VERİLDİ 

Protestocuların kongre binası çevresindeki bariyerleri aşması ve bölgede tansiyonun yükselmesi nedeni ile seçilmiş Başkan Joe Biden'ın tescil oylamasına ara verildi. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ 

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, olaylar nedeniyle sokağa çıkma yasağı kararı alındığını ve yasağın Perşembe sabahı 06.00’ya kadar süreceğini açıkladı. 

MİKE PENCE BİNADAN ÇIKARILDI 

“Senato Başkanı” sıfatıyla söz konusu oturumu yöneten ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence güvenlik nedeniyle binadan çıkarıldı. 

Trump’ın çağrıları sonrası kongre binasına yürüyen protestocularla ilgili açıklama yapan Cumhuriyetçi Adam Kinzinger, olayları “darbe girişimi” olarak nitelendirdi. 

SİLAHLAR ÇEKİLDİ BİR KİŞİ VURULDU

Protestocuların kongre binasına girmesin ardından polis kapıların açılmaması için barikat kurdu ve silahlarını çekti.

Meclis içerisinde yer alan polis, protestoculara karşı Meclis içerisinde yer alan senato ve kongre üyelerine koltukların altında yer alan gaz maskelerini takmalarını söyledi.

Gösteriler esnasında bir kadının vurulduğu ve sağlık durumunun ciddi olduğu ifade edilirken, yaşanan çatışmalarda birkaç polis memurunun yaralandığı bildirildi. 

TRUMP'TAN EVE DÖNÜN ÇAĞRISI

Kongre binasını basan taraftarlarına seslenen Trump, eyleme son verilmesi veya binanın boşaltılması çağrısı yapmak yerine, barışçıl olmaları ve polise iyi davranmaları öğüdünde bulundu.

İkinci bir açıklama yapan Trump, "ABD başkentindeki herkesten barışçıl kalmasını istiyorum. Şiddete hayır. Unutmayın, biz kanun ve düzen partisiyiz" ifadelerini kullandı. 

Destekçilerine eve dönün mesajı veren Trump, şunları söyledi:

Acı çektiğinizi biliyorum. Bizden çalınan bir seçim yaptık. Herkes bunu biliyor fakat şimdi eve dönmelisiniz 

PENCE: ŞİDDET HEMEN DURMALI

ABD Kongre Binası’nda gerçekleşen şiddet ve yıkım durmalı ve şimdi durmalıdır. İlgili herkes emniyet güçlerine saygı duymalı ve derhal binayı terk etmelidir 

KINZINGER:  BU BİR DARBE GİRİŞİMİDİR  

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi mensubu Adam Kinzinger, "Bu bir darbe girişimidir" paylaşımında bulundu. 

abdson.jpg

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA: ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz.

ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz. ABD’deki vatandaşlarımızın kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.

PATLAYICI ETKİSİZ HALE GETİLDİ

New York Times: Kongre binasında bir patlayıcı etkisiz hale getirildi.  

GRAHAM: BU BİR UTANÇ

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham: Barışçıl protestoları desteklerim, ancak şiddeti ve yıkımı değil. Halk Kongre binasını derhal terk etmeli! Bu ulusal bir utanç.

TRUMP'IN İDDİALARI SÜRECİ KARMAŞIK HALE GETİRDİ

ABD’de normal şartlar altında her dört yılda bir yapılan başkanlık seçimlerinin sonuçları oy verme işleminin bitmesinden kısa bir süre içerisinde netleşiyordu. 

Kasım ayında yapılan seçim ile 20 Ocak’taki yemin töreni arasındaki yaklaşık 2,5 aylık dönemde sonuçların kesinleşmesiyle ilgili süreçler ise bürokratik formaliteler olarak görüldüğünden genellikle geri planda kalırdı. 

Ancak bu kez, Donald Trump’ın mağlubiyeti kabul etmemesi, oyların çalındığına dair iddialar ortaya atmayı sürdürmesi nedeniyle işler oldukça farklı ilerliyor. 

TWITTER, TRUMP'IN VİDEOSUNA ERİŞİMİ KISITLADI

Twitter, Trump'ın video mesajına erişimi kısıtladı. Açıklamada, "Şiddet riski nedeniyle yanıtlanamaz, retweetlenemez ya da beğenilemez" ifadeleri yer aldı.

"ABD DEMOKRASİSİNE GÖRÜLMEMİŞ SALDIRI"

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Washington'daki olayları "ABD demokrasisine görülmemiş saldırı" şeklinde niteleyerek seçim sonucuna saygı çağrısı yaptı.

KALIN: ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından ABD Kongresi'nin basılması ile başlayan olaylara ilişkin açıklama yaptı. Kalın, "Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşanan gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz" dedi.

İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON: YAŞANANLAR UTANÇ VERİCİ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ABD Kongresi binasının basılmasına ilişkin, "ABD Kongresi'nde yaşananlar utanç verici. ABD dünya çapında demokrasiyi temsil ediyor, ve şimdi yetkinin barışçıl ve düzen içinde el değiştirmesi çok hayati" dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar