AYM: Açlık grevi ve oturma eylemi suç sayılamaz

AYM: Açlık grevi ve oturma eylemi suç sayılamaz
31.12.2020 - 06:16
5361

 Anayasa Mahkemesi; oturma eylemi, açlık grevi gibi eylemlerin ifade özgürlüğünün görünümlerinden biri olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

 OHAL KHK’si ile 2016 yılında ihraç edilen öğretmen Esra Özkan Özakça, eşi Semih Özakça’nın hapiste ve açlık grevinde olduğu dönemde kendisine uygulanan ev hapsini, hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle ile Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

20 bin TL manevi tazminat ödenecek

“Konutu terk etmeme şeklindeki adli kontrol tedbirinin” hukuka aykırı olduğuna oy çokluğu ile karar veren Anayasa Mahkemesi, Özakça’ya 20 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Adli kontrol tedbirinin uygulanmasında önkoşul olarak “suçun işlendiğine dair kuvvetli belirti” bulunması gerektiğine işaret eden AYM, Esra Özkan Özakça’nın başvurduğu oturma eylemi, açlık grevi gibi eylemlerin; ifade özgürlüğünün görünümlerinden biri olarak değerlendirilebileceğini belirterek başlı başına suç olarak kabul edilmemesi gerektiğine karar verdi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar