Kuzey Marmara Otoyolu tamamen hizmete açıldı

Kuzey Marmara Otoyolu tamamen hizmete açıldı
19.12.2020 - 15:56
1447

 Kuzey Marmara Otoyolu'nun son kesimi olan ve 56.5 kilometrelik ana gövde ve 11.6 kilometre bağlantı yolundan oluşan İzmit-Akyazı etabı, Akyazı'da düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine canlı bağlantı ile katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda önemli açıklamalarda bulundu...

 Sakarya'yı yepyeni bir güzergahla İstanbul'a bağlayacak olan Kuzey Marmara Otoyolu'nun 56.5 kilometrelik ana gövde ve 11.6 kilometre bağlantı yolundan oluşan İzmit-Akyazı kesimi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

72.72 kilometre uzunluğundaki İzmit-Akyazı kavşağı arasındaki bölümün açılış törenine; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun yanı sıra Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Çiğdem Erdoğan Atabek, Kenan Sofuoğlu, MHP Grupbaşkanvekili ve Sakarya Milletvekili M. Levent Bülbül, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, İlçe belediye başkanları,yüklenici firma yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Bugün saat 00.00'dan itibaren tamamen ulaşıma açılacak olan yeni otoyolun Adapazarı-İstanbul ücreti ise 57 lira olarak belirlendi. 

Kuzey Marmara Otoyolu'nun İstanbul'un her iki istikametinde de araç trafiğinde çok büyük rahatlama sağlayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemize eser kazandırmaktan daha büyük bir siyaset, daha büyük bir hizmet, daha büyük bir şeref olmadığına inanıyorum. İktidara geldiğimizde ülkemizde sadece 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol vardı. Biz bu mesafeyi 28 bin kilometreye kadar çıkardık. Otoyol uzunluğumuzu neredeyse ikiye katladık. Sadece ulaştırma yatırımları için 18 yılda 880 milyar liranın üzerinde bir kaynak kullandık" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Bugün hizmete açtığımız kısmın uzunluğu 68 kilometreyi geçiyor. Projede şimdiye kadar hizmete verilen yolların uzunluğu ise 398,4 kilometreyi buldu. Kuzey Marmara Otoyolu'nun etap etap bugüne kadar devam eden açılışlarında son bir bölüm daha kaldı. İnşallah son kısmı da önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde tamamlamış olacağız.

Bugün açılışını yaptığımız bölümün maliyeti 431 milyon doları buluyor. İstanbul'un her iki istikametinde de araç trafiğinde rahatlama sağlayacaktır. İstanbul-İzmir Otoyolu ve TEM Otoyolu ile kurulan bağlantılar sayesinde vatandaşlarımız için hızlı ve konforlu ulaşım alternatifleri sunuyoruz.

"ÜLKEMİZE ESER KAZANDIRMAKTAN DAHA BÜYÜK BİR ŞEREF YOK"
Üretim ve ticaret gücü ile Türkiye'nin kalbi konumundaki Marmara Bölgemizin geleceğini şekillendirecek bu yatırımları bizzat takip ediyoruz. Ülkemize eser kazandırmaktan daha büyük bir siyaset, şeref olmadığına inanıyorum. Bu tür açılış programlarına iştirak etmekten çok büyük mutluluk duyuyorum.

Ülkemize eser kazandırmaktan daha büyük bir siyaset, daha büyük bir hizmet, daha büyük bir şeref olmadığına inanıyorum.

"ULAŞIM YATIRIMLARI İÇİN 880 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE KAYNAK KULLANDIK"
Kara, hava, demir ve deniz yolları ile ulaşım kalkınmanın temel altyapılarının başında gelir. Türkiye uzun bir süre diğer altyapılar ile birlikte ulaşım konusundaki eksikliklerinin sıkıntılarını yaşamıştır. 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol vardı biz bu mesafeyi 28 bin kilometreye kadar çıkardık. Otoyol uzunluğumuzu ise ikiye katladık. Sadece ulaştırma yatırımları için 18 yılda 880 milyar liranın üzerinde bir kaynak kullandık. Demir yolarında ülkemizi hızlı ve yüksek hızlı tren hatları ile tanıştırdık. Önümüzdeki yıl Ankara-Sivas hızlı tren hattını da hizmete açıyoruz. Demir yolu ağımızı sıfırdan yapmış gibi modernize ettik. Havayolunda 24 olan mevcuda 30 yeni havalimanı ekleyerek ülkemizin her köşesine uçakla seyahati mümkün hale getirdik.

"SİZLERİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
Güçlendikçe önümüzdeki engelleri daha kolay aşar hale geldik. İçeride ve dışarıda yılların alışkanlıklarını değiştirmek kolay olmuyor. Ülkemizin önünü kesmeye çalıştılar hamdolsun şu ana kadar başarılı olamadılar. Türkiye'nin egemenlik haklarını kullanmaktan asla çekinmeyecek bir ülke olduğunu kabullendirmekte kararlıyız. Tehditle, dayatmayla, riyakarlıkla, ayak oyunlarıyla ülkemize diz çöktürtme gayreti içinde olanlara söylüyorum; sizleri hayal kırıklığına uğratmaya devam edeceğiz. Bu günlere getirdiğimiz mücadeleyi zafere oluşturana kadar durmayacağız.

"ESER, HİZMET VE PROJE KONUSUNDA HERKESLE REKABETE HAZIRIZ"
Biz eser, hizmet ve proje konusunda herkesle rekabete hazırız. Bunun dışındaki hiçbir çekişmenin, ülkeye faydasının olmadığına inanıyoruz. Biz, insanımıza hizmet etmenin heyecanını, özellikle yaşarken en çok üzüldüğümüz konu birilerinin ülkenin felaketinden medet uman bir psikolojiyle hareket etmesidir. İhracat trenimiz rutin gümrük işlemleri için Halkalı'ya geliyor. Treni Halkalı'da gören birileri hemen ortalığı ayağa kaldırıyor, olmadık şeyleri sosyal medyaya sürdüler. Bakanlığa sorsalar öğrenecekleri basit bir konuyu çamur atmak için kullandılar. Türkiye'nin kıtalararası ticarette ana kavşaklardan biri olması büyük bir başarıdır. Böylesi bir başarı karşısında üzüntüsünü dahi gizleme gereği duymayan zihniyetin bu ülke ile bağı kopmuş demektir.

İHRACAT TRENİ 12 GÜN SONRA ÇİN'E ULAŞTI
Tek umutları Türkiye'nin tökezlemesi olanları artık biz de milletimiz de çok iyi tanıyoruz. İstanbul'dan hareket eden trenimiz Çin'e ulaştı. Bizzat bakanımız tarafından Çerkezköy'den uğurlanan trenimiz Halkalı'ya geliyor. Treni Halkalı'da görenler ortalığı ayağa kaldırıyor. Sebebini anında öğrenecekleri
bir konuyu sırf hükümete saldırmak için kullandılar. 12 gün sonra trenimiz Çin'e ulaştı. Böylece ülkemizin dış ticaretini güçlendirecek adım atılmış oldu.

"2023 CUMHUR İTTİFAKI'NIN YENİ BİR ZAFER YILI OLACAK"
Hamdolsun milletimiz tüm bunları görüyor herkesi hak ettiği konuma oturtuyor. Biz Türkiye için çalışmaya, üretmeye, mücadele etmeye devam edeceğiz. Dün TBMM'de 2021 bütçemiz kabul edildi. Bu vesileyle komisyondan genel kurula kadar her aşamasında bütçeye katkı veren tüm milletvekillerine şahsım milletim adına teşekkür ediyorum.

Adı millet olan aslında zillet durumuna düşmüş PKK terör örgütü ile iç içe olanlara sesleniyorum. 2023 Cumhur İttifakı'nın yeni bir zafer yılı olacaktır. İnşallah milletimize verdiğimiz her sözü tutarak 2023'e alnımızın akıyla ulaşacağız.

Bu duygularla bir kez açılışını yaptığımız Kuzey Marmara Otoyolu, Kurtköy - Akyazı kesiminin hayırlı olmasını diliyorum."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar