Gazeteci Erdoğan Altan: Kürdistan’da halk patlama noktasında, Kürt Baharı kapıda…

Gazeteci Erdoğan Altan: Kürdistan’da halk patlama noktasında, Kürt Baharı kapıda…
19.12.2020 - 05:48
577

 Irak Kürdistan Bölgesi’nde maaşların ödenmemesi, işsizlik, yoksulluk, temel hizmetlerin olmayışı, elektrik, su ve yakıt sıkıntısı ile hükümet yolsuzluğuna karşı başlayan protestolar devam ediyor. Bölgede bulanan gazeteci Erdoğan Altan, protestolarla ilgili “Kürdistan’da halk patlama noktasında, Kürt Baharı kapıda…” yorumunu yaptı.

Bölgedeki protestolar, 3 Aralık’ta Süleymaniye’de halkın sokaklara dökülerek ödenmeyen ücretlerini talep etmesiyle başladı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde yaklaşık 1,2 milyon işçinin bu yılın büyük kısmında maaş alamadığı belirtiliyor.

Bağdat’taki federal hükümetle yaşanan bütçe anlaşmazlıkları ve Irak’taki ekonomik kriz, petrol fiyatlarındaki düşüş ve koronavirüs pandemisi bölgedeki durumu daha da kötüleştiriyor.

Maaşların ödenmemesi, işsizlik, yoksulluk, temel hizmetlerin olmayışı, elektrik, su ve yakıt sıkıntısı ve hükümet yolsuzluğunun devam etmesine yönelik hükümet karşıtı protestolar, o zamandan beri, Süleymaniye, diğer ilçelerve Halepçe’de devam ediyor.

Gazeteci Erdoğan Altan’a göre, KDP’nin denetimindeki bölgelerde de protestolar ilk günde yapıldı ancak özel kuvvetlerin baskısı sonucu eylemler kesildi. 

Süleymaniye ve çevre ilçelerinde protestolarının devam ettiğini hatırlatan Altan, bölge halkının patlama noktasına geldiğine dikkat çekti. 

Yankıların konuğu Erdoğan Altan’ın özetle aktardıkları şöyle:

“Bölgede sadece maaş ödenmemesi tepkiye neden olmuyor, hükümete yönelik bir tepki olduğunu söyleyebiliriz. Eylemciler yönetimin değişmesini de istiyor.

Şu an halk patlama noktasına geldi. Kürdistan’ın bütün bölgelerinde varolan mevcut yönetime bir itiraz var. Yaşananlara Kürdistan baharı diyebiliriz.

Bu yönetimle olmayacağını belirten halk artık sokağa çıkmak zorunda kaldı.

Türkiye’nin bölgeye saldırısına karşı da halk sürekli isyandaydı. Özellikle Behdinan bölgesinde ciddi bir tepki vardı.

Bölge yönetiminin, dıştan gelen saldırılara karşı bir tutum göstermemesine de tepki var.

Bu tepkiler şüphesiz durmayacak. Protestolar zamanla sönebilir ama halkın içinde yönetime karşı olan tepkiler şüphesiz dinmeyecek. Mevcut yönetimin halkın taleplerine cevap olacağını söylemek mümkün değil. Bundan dolayı bu tepki ve eylemlerin de duracağını sanmıyorum.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (13)

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2013 22:28

  funda hanım initha lkonularında çok duyarsı. intihal konularını kapatmak için elinden geleni yapıyor ciddi araştımayıp konuyu kaptacak kişilere veriyor

 • ü/niversiteli
  ü/niversiteli
  22.02.2013 10:39

  Bir zampara da Kaynaşlı da o da bir öğretim üyesine sarktığından AA tarafından ödüllendirilmiş ve fundiş tarafından onaylanmış olduğundan 64 yaşında bir yerlere oturtulmuştur. Hem de hayatında oturamayacağı bayağı yağlı bir yere. Ben bu ib..nin sarkık olduğunu kızların şikayetlerinden ve akşamları otel olarak kullandığı resmi yerde donla gezmelerinden zaten bilmekte idim ama bir öğretim üyesi arkadaşımıza sarktığını AİBÜ ye kaçmış kendi hemşerisinin anlatması bunu tam doğrulamıştır

 • Recep bu işi kotarır, ona bırak bu işi aptal sivrikale!
  Recep bu işi kotarır, ona bırak bu işi aptal sivrikale!
  22.02.2013 08:22

  Evet,adam tehdit etme,JİTEM ile temas ve onlara malumat sızdırma,sivrikaleye yalakalık işlerinden en başta Recep Özmerdivenigil sorumludur. Sen aradan çekil,dünkü çocuk!Sen ağzına yüzüne bulaştırırsın.Düzceye hizmet ediyorlarmış da..Düzceye hizmet değil dolandırıcılıktan başka bir naneniz yok bu memlekete.Sizi bilmeyen yok.Sadece ite dalaşmak istemiyor millet.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2013 09:43

  aynen katılıyorum herkese kütükün konusu kapatıldı adamı dövdü hastanelik etti kimseye bişey olmadı bide yanındaki aygana kafa attırmış beyefendi kendide vurmamış ya ihalede yaptıkları sevgili en yakın demirci arkadaşına peşkeh çekmeleri bütün üniversitenin işlerini ona yaptırıyo hiçmi karı yok bu işlerden ......geçin bunları sonrada herkese masum rolü oynuyo yaptıklarının hesabını verecek çok yakında adalet yerini bulacak..

 • ü/niversiteli
  ü/niversiteli
  21.02.2013 19:38

  Azıcık güldüm. 2007 nin karlı günleridir. Rktrlük Tıp Fakültesi binasını işgal etmiş tıp fak. sinin binası olması nedeniyle harcamalar bu kurumdan sağlanmakta. Rektörlüğe bağlı okul için dilekçem vardır. Çözüm için ib..alevi g. ni şabanı beklemekteyim. Telefonum çalar arayan malum kişi makamına çağırmakta. O kış günü gittim. Dilekçe için konuşmasını beklerken oç başka sayfa açar. Bu sayfa??? Neyse dalaşmamız bir oç yüzündendir. Tam kızışık zamanı amk AFG içeri girer leblebi cepte kaldı. Korku.

 • Tekin
  Tekin
  21.02.2013 18:38

  Ömerciğim kolay gelsin başörtüsü düşmanlarıyla cumhuriyet mitingcileriyle el ele vermişşin bakıyorum. Hayırlı işler Unutmadan Bir hadis vardı kişi sevdiğiyle beraber haşrolunurmuş. Hatırlatırız. Üç kuruşluk makam ve dünya menfaati için ahiretini yakmasın İnş

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  21.02.2013 17:55

  birader sen de armutçuluk yap rahat et. win - win hesabı !

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  21.02.2013 17:48

  her şehirde zenginler ve ileri gelenler vardır. hernedense bu ailelerin mensupları kendilerini o şehrin, sehirdeki kurumların ve hatta insanların sahibi olarak görür ve kendilerini kanun ve kuralların üzerinde görürler. Bunu kısmen bazı şehirlerdeki ailelerin o şehre yaptıkları ciddi katkılardan dolayı biryere kadar anlayışla karşılamam belki mümkün olabilir. Ama düzcede bu insanların düzceyi sömürmekten başka yaptıkları bir katkı olduğuna inanmıyorum. hadlerini bilmeliler.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  21.02.2013 17:09

  Savaş kardeşime geçmiş olsun diliyorum, her havlayana pabuç bırakacak biri olmadığını da biliyorum.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  21.02.2013 17:02

  Düzce Üniversitesine vukuatı olmayanı almıyorlar zaten, ya zampara olacaksen, ya reçete yolsuzluğu yapacaksın, ya hastane odasında birine sarkacaksın ya da gazeteci tehdit edeceksin, Ömer Sivrikaya da rüştünü bu sayede ispat etti, artık sırtı yere gelmeyecektir.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  21.02.2013 17:00

  Adam öğretim üyesi olmuş, hayal ettiğine bak, Düzcespor maçlarından adam dövüyorlarmış, Eşeğe ne kadar kitap yüklesen gene eşektir, bu adamlara ne kadar titre verilirse verilsim durum ortada,

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  21.02.2013 16:59

  Bunların hepsi zorba, önce Kütük, şimdi Sivrikaya, sözüm ona bu adamlar üniversitede görev yapıyorlar.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  21.02.2013 16:58

  Yazıklar olsun eşkiyaların üniversitesine

Resmi İlanlar