Bakü’de şiir okudu, İran’ı kızdırdı

Bakü’de şiir okudu, İran’ı kızdırdı
12.12.2020 - 07:39
1160

 10 Aralık günü Bakü’deki Zafer Günü kutlamalarında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aras’ın iki yakasının zorla birbirinden ayrıldığını söyleyen bir şiir okudu. Aras nehri, İran sınırları içindeki Güney Azerbaycan ile Azerbaycan’ı ayırdığı için şiir İran’ı ayağa kaldırdı. Tahran’daki Türkiye Büyükelçisi, İran Dışişleri’ne çağrıldı, İran Dışişleri Bakanı Zarif, şiiri kınadı. İranlı gazeteler Erdoğan’a öfkeli manşetlerle çıktılar.

 Erdoğan’ın Bakü’deki resmi geçit sırasında okuduğu şiir şöyleydi:

“Aras’ı ayırdılar
Mil ile doldurdular;
Men senden ayrılmazdım
Zor ile ayırdılar,
Ay Lâçin, can Lâçin,
Men sene kurban Lâçin”

Şiirin Azerbaycan’ın milli şairi Bahriyazar Vahapzade’ye ait olduğu iddia edilse de şiirin bir halk deyişi olduğu ortaya çıktı.

Aras, İran’la Azerbaycan’ı birbirinden ayıran nehir. İran nüfusunun üçte birini çoğunluğu Azerbaycan sınırındaki bölgelerde yaşayan Azerbaycanlılar oluşturuyor. Aras Nehri’ne İran’daki Azerbaycanlı ayrılıkçı milliyetçiler atıf yapıyor ve nehrin iki yakasının birbirinden zor ile ayrıldığını söylemek bölücü bir söyleme denk düşüyor

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, attığı tweette Erdoğan’ın okuduğu şiirin ne manaya geldiğinin farkında olup olmadığını sordu:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Bakü’de kötü olarak tabir ettiği şeyin, Aras’ın kuzeyindeki bölgelerin İran anavatanından zorla ayrılmasına atıfta bulunduğu bilgisi verilmedi. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin egemenliğine zarar verdiğinin farkında değil miydi?”

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade de Tahran’daki Türkiye Büyükelçisi Derya Örs’ün Erdoğan’ın dün Bakü’de okuduğu şiir nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını ve “İran’ın konuyla ilgili acil izahat beklediğinin kendisine bildirildi”ğıni söyledi.

Şiir, İran gazetelerinin de manşetlerindeydi. Muhafazakar Keyhan gazetesi “Erdoğan bey! Tarih mi bilmiyorsun, yoksa İsrail’e mi dans ediyorsun?!” manşetiyle çıktı.

 
 
 
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar