Libyada Türkiyeye ait gemiye el konuldu

Libyada Türkiyeye ait gemiye el konuldu
8.12.2020 - 09:17
1470

Libya Ulusal Ordusu, Libya'nın Misrata kentine giden 'Mebruka' adlı gemiyi, talimatlara uymadığı gerekçesiyle alıkoyduğunu duyurdu. Gemide 9'u Türk, 17 mürettebat bulunuyor.

 Libya'da General Halife Hafter'in sözcüsü Ahmed El-Mismari sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'ye ait Mebruka adlı kargo gemisinin, yasak ilan edilen bölgeye girdiği ve yapılan çağrıya cevap vermediği gerekçesiyle Ras el-Hilal limanına çekildiğini duyurdu.

Açıklamada, Jamaika bayraklı Türk gemisinin 'denizcilik kural ve kanunlarına aykırı hareket ettiği için Libya Ulusal Ordusu tarafından soruşturma ve denetim altına alındığı' ifade edildi. 

'GEMİ ÇAĞRIYA CEVAP VERMEDİ' İDDİASI

Mismari ayrıca El-Hades televizyon kanalına yaptığı açıklamada, geminin, Misrata’ya götürülmek üzere ilaç yüklü olduğunu ancak 'yasak ilan ettikleri' bölgeye girdiğini belirtti. Gemiye çağrı yaptıklarını ama herhangi bir cevap alamadıklarını anlatan Mismari, "Bunun üzerine botlarla gemiye yaklaşıp gemiye çıktık. Gemi Misrata’ya götürülmek üzere ilaç yüklüydü. Kaptan izlemesi gereken prosedürleri izlemedi ve izin almaksızın yasak olan bölgeye girdiler” dedi.

Mismari, gemide 9 Türk, 7 Hintli, 1 Azerbaycanlı mürettebat olduğu bilgisini verdi.

Türkiye'deki ticari gemi ve yatların tamamına yakını, vergi avantajlarından yararlanmak için yabancı bayrak kullanıyor.
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar