TSKdeki en büyük FETÖ operasyonu

TSKdeki en büyük FETÖ operasyonu
8.12.2020 - 09:14
1180

TSK'de bugüne kadar ki en büyük 'FETÖ' operasyonu başlatıldı. İzmir merkezli operasyonda hakkında gözaltı kararı verilen 304 kişiden 295'i halen görevdeki askerlerden oluşuyor. Hakkında gözaltı kararı verilenler arasında 5 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı da var. Ayrıca 704’ü muvazzaf 868 personel hakkında idari yönden gereğinin yapılması için delilleri içeren verilerin kuvvet komutanlıklarına gönderildiği belirtildi. GATA'daki operasyonda ise 37 kişi hakkında gözaltı kararı var.

 İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 50 ilde "FETÖ'nün TSK yapılanması" iddiasıyla yeni bir operasyon başlattı. Soruşturma kapsamında 'mahrem imam'larla ankesörlü telefonlar üzerinden bağlantı kurdukları öne sürülen 295'i muvazzaf 304 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 

Hakkında gözaltı kararı verilenlerden 193'ünün Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 111'inin Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yaptığı öğrenildi.

ÜST DÜZEY SUBAYLAR DA VAR

Şüpheliler arasında 5 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 10 yüzbaşı, 53 üsteğmen, 5 teğmen, 221 astsubay, 7 uzman çavuş, 1 Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli sivil memur olduğu belirtildi. Sivil memura, askerlerden sorumlu 'mahrem imam' suçlaması yöneltiliyor.

 

868 KİŞİNİN İSMİ DE TSK'YE VERİLDİ

Ayrıca, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ile Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarıyla veri paylaşımına dayalı ortak yürütülen çalışma sonucunda 'idari olarak FETÖ ile iltisakları tespit edildiği' gerekçesiyle aralarında albay, yarbay ve binbaşı gibi üst rütbede subayların da bulunduğu 704’ü muvazzaf 868 personel hakkında idari yönden gereğinin yapılması için delilleri içeren verilerin ilgili kuvvet komutanlıklarına gönderildiği belirtildi. 

Soruşturmanın, "FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik bugüne kadar yürütülen hedef sayısı ve nitelik açısından en geniş çaplı operasyon" konumunda olduğu ifade edildi.

GATA'DA 31 GÖZALTI

GATA'daki yapılanmaya yönelik soruşturmada ise 14'ü aktif 31 doktor, 6 'mahrem imam' toplam 37 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Soruşturmanın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla MİT ve polis tarafından yürütüldüğü belirtildi. Yapılan açıklamada, "GATA bünyesinde görev yapan/görev yapmış (4’ü GATA’da olmak üzere) 14’ü aktif görevde, 2’si emekli, 1’i istifa etmiş, 14’ü ihraç olmak üzere 31 doktor, 6’sı ‘mahrem imam’ toplam 37 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiştir" denildi.
(HABER MERKEZİ-AA)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar