Kadına şiddette yeni önlemler: Dayakçı kocalar polisle muhatap olacak

Kadına şiddette yeni önlemler: Dayakçı kocalar polisle muhatap olacak
7.09.2020 - 13:48
1580

  Adalet Bakanlığı, kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi için yeni uygulamaları devreye soktu. Buna göre, tedbir kararları kolluk birimleri aracılığı ile elden tebliğ edilecek. İhlal durumunda kişinin hapse girebileceği yönünde ihtar çekilecek. Tekrarlanan şiddet vakaları veya tedbir kararlarının ihlali durumunda gecikmeksizin zorlama hapsi uygulanacak.

 Adalet Bakanlığı, kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi için adli yılın başlamasyla birlikte yeni uygulamaları hayata geçirmeye başladı. 

BAŞSAVCILIKLARA YAZI GÖNDERİLDİ

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi'nden Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen yazıda, 6284 Sayılı 'Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun Uygulanması' konulu genelge uyarınca kadına yönelik şiddetle mücadelede koruyucu ve önleyici tedbirlerin önemine işaret edildi.

 
 

TEDBİR KARARLARINI POLİS TEBLİĞ EDECEK

Yeni adli yıl ile birlikte tedbir kararları kolluk birimleri aracılığıyla tebliğ edilecek. Tedbir kararlarının kolluk birimleri tarafından tebliği uygulaması ile şiddet uygulayan kişilerin dikkati çekilecek. İhlali durumunda kişi hapse girebileceği yönünde ihtar edilecek. Böylece tebligat yapılamaması veya tebliğin gecikmesi gibi sorunlar ortadan kalkacak.

TEDBİRİ DELENLERE ZORLAMA HAPSİ GELİYOR

Tekrarlanan şiddet vakaları veya tedbir kararlarının ihlali durumunda gecikmeksizin zorlama hapsi uygulanacak. Bu uygulama ile verilen tedbire uyulması ve şiddet eylemlerinin tekrarlanmaması hususunda caydırıcılık da sağlanmış olacak.

KADINA ŞİDDETE 'İHTİSASLAŞMIŞ' SAVCILAR BAKACAK

Aile içi ve kadına yönelik şiddet vakaları 'ihtisaslaşmış' savcılar üzerinden takip edilecek. Mağdurun daha önce şiddete uğrayıp uğramadığı mutlaka kontrol edilecek. Bu yönde bulgulara ulaşılması durumunda şüpheli hakkında etkili koruma tedbirlerine başvurulacak.

Özellikle nitelikli ve tekrarlanan şiddet olgusu içeren vakaların risk değerlendirmesi daha dikkatli yapılacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden mutlaka sosyal inceleme raporu istenecek.

POLİS RAPORLARI DA İNCELENECEK

Talep edilecek koruyucu ve önleyici tedbir kararları belirlenirken, kolluk birimleri tarafından doldurulan olay kayıt formu ve hazırlanan sosyal inceleme raporu dikkate alınacak. Öfke kontrolü, stresle baş etme, madde bağımlılığı tedavisi gibi vakaya özel uygun önleyici tedbir kararları da göz önünde bulundurulacak.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (5)

 • Akçakocalı
  Akçakocalı
  14.02.2013 22:25

  7.50 tl su kullanmısım 14 tl ödüyorum;hane başı 5 tl toplamakta ne oluyor bu saçmalıktan hemen dönülmeli

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  14.02.2013 19:01

  ınsanlara ıftıra en buyuk gunahtır bunu cok ıyı bılıyorsunuz sanıyorum ki.. ıflas etttıgını ıspat edın o zaman .. cekememezlık sızı yıyıp bıtırecek. hasetınız sızlerı catlatacak.. yapamadıklarınızı yapıyo dıye ortadan catlıyacaksınız ya.. 8 senede akcakocaya ne hızöet yaptınızda sımdı yapılan hızmetlere hesap sorma hakkını kenıdnızde buluyosunuz... gıdıp bı bakın bakalım baskanın koyunde babadan dededen kalma fındık bahcelerını bı gorun.. o zaman karar verırsınız ıflasmı degılmı.ayıp cok ayıp...

 • Akçakoca
  Akçakoca
  14.02.2013 16:54

  Sedaş elek. saatlerinden okuma bedeli yansıtıyor. sesini çıkartan bir kişi duymadım. Ancak belediye okuma yapılması için personeline ekstra para verdiğini sanırım kimse bilmez. Su saatleri yeni dijital saatlerle değiştirildiğinde bu aylık 2, 5 tl olan bu tutar alınmamakta olup su sarfiyatından da % 25 tasarruf sağlanmaktadır. Durumu bu yönden değerlendirilmesini rica ederim.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  14.02.2013 11:06

  Fikret başkan ne yapacağını şaşırdı çok yazık olan akçakocamıza ve güzel halkımıza oluyor.İflas dan dönen fikret şimdi akçakocanın 10 zengini arasında tabıkı

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  14.02.2013 10:11

  dogunun kacak elektrıgı yasal oluyo trt payı yasal oluyo.. bumu yasal olmuyo..gecın bu ıslerı hasetınızden oleceksınız be....)))))

Resmi İlanlar