Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Galata açıklaması:Arkadaşlar yanlış alet kullandı

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Galata açıklaması:Arkadaşlar yanlış alet kullandı
16.08.2020 - 12:39
1906

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Galata Kulesi'nde tepki çeken restorasyon görüntüleriyle ilgili olarak "Muhakkak bir alet kullanmak lazım. Belki arkadaşlar yanlış bir alet kullandılar. Onu biz kabul ediyoruz zaten" dedi.  

 Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Galata Kulesi’ndeki restorasyon sırasında çekilen ve tepki gören görüntülerle ilgli olarak restorasyonu yapan firmanın sahibi  Sevilay Tuncer’le birlikte basın toplantısı düzenledi. Burhan Ersoy, Galatasaray Kulesi’nde yaptığı açıklamada söz konusu çalışmada tarihi kuleye zarar verilmediğini ileri sürerek, firmaya uyarı ve para cezası vereceklerini söyledi.

İşletmesi İstanbul Büyükşehri Belediyesi’nden alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilen Galata Kulesi’nde temmuz ayı başında restorasyon başlatılmıştı. Sosyal medyada dolaşıma giren bir videoda, iki işçinin tarihi duvarı hiltiyle deldiği görülmüştü. İBB duruma tepki göstererek konuyu mahkemeye taşıyacağını açıklamıştı.

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Galata Kulesi’nin restorasyonu için çıkılan ihaleyi 11 milyon lira bedel ile E.S. Yapı Şehircilik ve Mimarlık firmasının kazandığını söyledi. Ersoy, çalışmalara başlandığında Galata Kulesi’nde yapının özgünlüğü ile uyuşmayan pek çok müdahale ve eklemeler yapıldığını tespit ettiklerini belirtti.

 ‘BİZ DE RAHATSIZ OLDUK’

Yapının özgün haliyle ilgisi olmayan bölümlerin sökülmesi ve yapıyı güçlendirmek için çalışmalara başladıklarını söyleyen Ersoy, “Birkaç gündür kamuoyu gündemini meşgul eden, yüklenici firmanın özgün olmayan malzemeyi çıkartırken kullandığı yöntem bizi de en az sizler kadar rahatsız etmiştir. Makine ile yapılan yıkımın sanki eserin özgün duvarlarının yıkımı şeklinde kamuoyuna yansıtılmasını ise iyi niyetle bağdaştırmıyoruz. Tarihi yapıya değil, çimento harçla örülmüş bölümüne müdahale yapılmıştır. Yapılması zorunlu bu işlem ne yazık ki önceki dönemlerde izinsiz ve kaçak olarak tarihi esere eklenen orijinal dokusunu bozan müdahaleleri yapıdan arındırmak içindir. Kurumumuzun hassasiyeti ile uyuşmayan bir yöntem kullanan yüklenici firma ise uyarılmıştır ve gerekli yaptırım uygulanacaktır” diye konuştu..

Ersoy, “Firmaya ne tür yaptırımlar uygulandı” sorusu üzerine, “Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün firmalara üç yaptırım esası var; ihaleden yasaklama, parasal ceza ve uyarılma. Şu an biz uyarı ve peşinden ekonomik bir ceza uygulayacağız” dedi.

Ersoy, habere konu olan kısımda çimento olduğunu belirterek, “Ana duvardaki girişte çimento vardı. Çimentoyu tırnak ucuyla sökmek mümkün değil. Muhakkak bir alet kullanmak lazım. Belki arkadaşlar yanlış bir alet kullandılar. Onu biz kabul ediyoruz zaten” diye konuştu.

FİRMANIN SAHİBİ: YANLIŞ BİR GÖRÜNTÜ YAPTIĞIMIZ

Restorasyon çalışmasını yapan firmanın sahibi eski AK Parti İstanbul İl yöneticisi Sevilay Tuncer ise çok hassas çalıştıklarını iddia ederek çalışmanın 20 saniyelik görüntüye konu olmasını üzüntü ile karşıladıklarını söyledi. “Yanlış bir görüntü, yaptığımız” diyen Tuncer beton kırıcı ile yapılan çalışmada orijinal dokunun zarar görmediğini ileri sürdü

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar