Bu kez WSJden Türk Lirası yorumu: Türkiyenin cephanesi tükendi!

Bu kez WSJden Türk Lirası yorumu: Türkiyenin cephanesi tükendi!
1.08.2020 - 08:35
686

 Financial Times'ın ardından Wall Street Journal da Türk ekonomisi ele alan bir yazıyı okuyucularıyla paylaştı. 'Türkiye'nin TL konusunda yeni bir yaklaşıma ihtiyacı var' başlıklı yazıda, ekonominin hayati bir kavşakta olduğuna işaret edilerek şu yorumunda bulunuyor: Türkiye'nin şimdiye kadar yürüttüğü şekliyle kur savaşını sürdürme imkanı kalmadı, cephane tükendi.

 Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Türk Lirası'nın oynaklığının önüne geçmek için Türkiye'nin elinde olan seçeneklerin tükendiğini yorumunda bulundu.

WSJ, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TMCB) müdahaleleri sonucu aylardır sabit bir seyir izleyen dolar/TL kurunun, bu hafta son iki ayın en yüksek seviyesine çıktığına dikkat çekiyor.

Doların diğer para birimlerine karşı değer kaybetmesine rağmen dolar/TL kurunun Pazartesi gününden beri yüzde 2 yükselerek 6,99 seviyesinden işlem gördüğünü belirten WSJ, bunun 12 Mayıs'tan beri en yüksek değer olduğunu kaydediyor.

"MERKEZ ELİNDEKİ YABANCI PARAYI ERİTTİ"

Üzerindeki siyasi baskı yüzünden Merkez Bankası'nın faizleri artırmasının beklenmediği, böylece kurun kontrol altına almak için ülkelerin elindeki tek çare olan 'faiz' seçeneğinin kullanılamaz hale geldiği ifade ediliyor. Bunun yerine Merkez Bankası'nın elindeki yabancı para rezervini erittiği vurgulanıyor.

Bu durumun "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hareket etme kapasitesini azalttığını" belirten WSJ, koronavirüs kriziyle turizm ve ihracattan sağlanan gelirin de düştüğünü aktarıyor: "Analistler ve yatırımcılar Türkiye'nin şimdi sınırlı da olsa sermaye kontrolü uygulamasına geçmesinden endişe ediyor, Piyasalardaki oynaklığın önüne geçmek için ülkenin dışına para akışının kısıtlanacağı ya da yasaklanacağı önlemler…"

"GERÇEKTEN HASSAS BİR DURUMDA SIKIŞIP KALDILAR"

WSJ'ye konuşan Pictet Varlık Yönetimi'nden kıdemli ekonomist Nikolay Markov, "Gerçekten hassas bir durumda sıkışıp kaldılar. Şimdi geçmişe göre, daha da kırılgan bir durumdalar çünkü belli ki pandemi yardımcı olmuyor" diyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise bugüne kadar sermaye kontrolü haberlerini sürekli reddederek serbest piyasa kurallarına bağlı kalacaklarını söyledi.

WSJ'deki haberde pandemi başlamadan önce de Türkiye'nin yüksek enflasyon, artan dış borç, kredi büyümesi ve cari açık ile mücadele ettiği vurgulanıyor. WSJ, TL'nin düşüşüyle mücadele etmek için Merkez Bankası'nın rezervlerini sattığını ve kamu bankalarının da döviz sattığını belirtiyor.

REUTERS: KAMU BANKALARI DÖVİZ SATIYOR

Reuters da daha önceki haberlerinde dolar/TL kurunun 7 seviyesinin üzerine çıkmaması için kamu bankalarının döviz sattığını bildirmişti.

Reuters, 16 Temmuz'da Türk Lirası'nı korumak için Merkez Bankası ve kamu bankalarının piyasaya geçen yıldan beri toplam 100 milyar dolar sürdüğünü, bu yüzden kamu bankalarının açık pozisyonunun öz kaynaklarına oranının, yasalarda belirlenen sınırı aştığını yazmıştı. Goldman Sachs'ın hesaplamalarına göre Merkez Bankası 17 Temmuz'dan beri rezervlerinden 60 milyar dolar harcama yaptı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ise Çarşamba günü yeterli döviz rezervine sahip olduklarını açıklamıştı.

"BU BASİT BİR HATA MI YOKSA YENİ BİR STRATEJİ Mİ?"

WSJ'ye konuşan Oxford Economics'ten kıdemli ekonomist Maya Senussi "Merkez Bankası artık bu politikanın işlemediğinin farkında. Bugüne kadar müdahale ettikleri gibi müdahale etmek yeterli ateş gücü yok" dedi.

BlueBay Fon Yönetimi'nden stratejist Timothy Ash WSJ'ye "Bu basit bir hata mı yoksa yeni bir strateji mi? Kuru savunması daha kolay olsun diye ucuz bir seviyeye mi düşürmeye çalışıyorlar?" yorumunda bulundu.

WSJ'ye göre, ekonomistler aynı zamanda herhangi bir sermaye kontrolünün getirilmesinin Türkiye'nin ihracatı için olumsuz olacağı görüşünde. WSJ'ye konuşan ekonomist Uğur Gürses'e göre "Türkiye böyle bir durumda kendini ayağından vurur" diyor. 

FT: ERDOĞAN İÇİN CAN SIKICI AMA YANILGIDAN KURTULMALI

Financial Times'ın, dünkü başyazısında da Türkiye ekonomisi ve TL'deki değer kaybı ele alınmıştı. Başyazıya göre, Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybı hükümetin ve Merkez Bankası'nın uyguladığı politikaların artık sonuç vermediğini gösteriyor.

Koronavirüs (corona virüs) salgını ile beraber ekonomik problemlerin daha da gün yüzüne çıktığının belirtildiği başyazıda 'Mağlubiyeti ve daha değersiz bir Türk Lirası'nı kabullenmek Erdoğan için can sıkıcı olabilir. Ancak ekonomik yerçekimine meydan okuyabileceği yanılgısından, daha iyi bir seçenek olacaktır' ifadelerini kullanılmıştı.

KAMU BANKALARI DÖVİZ SINIRINI AŞTI

Öte yandan BDDK verilerine göre, 24 Temmuz itibarıyla 3 kamu bankasının toplam döviz açığı 10 milyar doları aştı. Döviz açığının kanuni sınırının üzerinde seyrettiğini belirten ekonomist Murat Kubilay "Herhangi bir kur artışı halinde büyük kamu zararı oluşabilir ve finansal sistem çatırdayabilir. Tehlikenin farkında mısınız?" dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar