Erdoğan, Danıştay’ı kendisine eylem ortağı yapmak istedi

Erdoğan, Danıştay’ı kendisine eylem ortağı yapmak istedi
12.07.2020 - 18:49
901

 Prof. Dr. Baskın Oran, Danıştay’ın, Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesini sağlayan 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesini Serbestiyet’e yorumladı:

 “Bu olayda çok ilginç birkaç nokta var:

“1) Büyük hayretler içindeyim: Muhalefet, bu konudaki en önemli hususu hâlâ dile getirmiyor: Bu Ayasofya işinin ibadetle ilgisi yok, çünkü Ayasofya 1991’den beri Hünkâr Mahfili ve Hünkâr Kasrı bölümleriyle ibadete açık idi! Üstelik, buraya atanmış son/şimdiki imam, adı Önder Soy, 17 Temmuz 2016’da (yani darbe teşebbüsünden 48 saat sonra) atanmıştı. Bu bilgi bizzat devletin Anadolu Ajansı’ndan: https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/ayasofyada-her-ezan-okudugunda-ilk-gunku-heyecani-yasiyor-/1873252

“2) Erdoğan buraya doğrudan bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle cami statüsü verebilirdi, çünkü müze statüsü veren 1934 tarihli karar bir Bakanlar Kurulu kararı idi ve o kurumun şu andaki karşılığı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi.

“Ama bunu tercih etmedi, çünkü Danıştay’ı kendisine ‘eylem ortağı’ yapmak istedi. Aynen, ‘Şeriatın kestiği parmak acımaz’ sözünde olduğu gibi, şeriatın yardımına gereksinme duydu. Şeriat burada Danıştay. Erdoğan ile Yargı arasındaki ilişkiyi net biçimde gösteriyor.

“3) Hani, hukuk kalmadı deniyor ya, buyurun en net kanıtını: Kemal Göktaş’ın da yazdığı gibi, devletin eylemlerine karşı idare mahkemelerine/Danıştay’a dava açılacaksa, 60 gün içinde açılır. Sonra açılamaz. Burada 86 yıl sonra açılmış ve başarılı olmuş! El insaf yahu.

“4) Çok ilginç: 1930 Modeli Kemalistler, yani kendilerine laik diyenler ve başörtülü kızların üniversiteye girmesini engelleyerek Erdoğan’ı bugün geldiği yere getirenler, bu konuda hiç ses çıkarmayarak Erdoğan’ın işini kolaylaştırdılar. Başta da Ergenekoncular ve Ulusolcular. İftihar etsinler.

“5) İsminin başında “Prof.” olan bitakım ‘tarihçi’ler, Erdoğan’ı desteklemek için, 1934 Kararnamesindeki Atatürk imzasının sahte olduğunu iddia ettiler. Düşünün ki, 1927’den ölümüne kadar Atatürk ülkeye A’dan Z’ye tek başına hâkim.

“Bu cinsten şahısları resmen kutlamak lazım. Atatürk’ün mahcur (hacir altına alınmış), yani ne yaptığını bilemez, kendisi hakkında ne yapıldığından da habersiz biri olduğunu söylediler ki, büyük ‘cesaret’tir, öyle diyelim.

“6) Erdoğan, bundan önce, Ayasofya’yı cami yapmanın kendisi açısından sakıncalarını çok net biçimde dile getirmişti:

“Önce 2019’da, 31 Mart seçimlerinden önce Tekirdağ’da verdiği demeç: ‘Önce Sultanahmet’in dolduralım da…’

“Sonra, yine aynı seçimlerden önce TV’de canlı yayın programında söyledikleri: ‘Bunları da aşmak bizim için sorun değil ama getirisi götürüsü nedir? Bunun bir götürüsü var. Onun faturası çok daha ağır. Dünyanın çeşitli yerlerinde bizim binlerce camimiz var. Bunu söyleyenler acaba o camilerin başına ne gelir düşünüyor mu? Bunları düşünmeden söylüyorlar. Bunlar dünyayı tanımıyorlar. Muhataplarını bilmiyorlar. Ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim.’

“Bu durumda, Erdoğan gibi zeki ve tecrübeli bir politikacı böyle bütün dünyayı ayağa kaldıracak bir iş yapmışsa ve de bunları söylemişken yapmışsa, istikamet konusunda herkese bir fikir vermiş olsa gerek.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (6)

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  7.02.2013 22:24

  Mavi Marmara’ya dayanan bir elektro sok dalgasına kapılan goot man mavi dosya ile geldiği dışişlerinden dersini alarak çıkmış tabii ağzına fermuar dikilerek

 • Onur Dinçer
  Onur Dinçer
  7.02.2013 17:43

  Şecere filan okumadım. Yalnızca şimdiye kadar Ricciardonenin Yahudi menşei taşıdığına dair herhangi bir bilgiye rastlamadım ve bunu ifade ettim. Ricciardonenin Yahudi menşeiyle alakalı bilgiye sahip olanlar bilgilerinin kaynağını anlaşılır bir şekilde bizimle paylaşırlarsa sevinirim.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  7.02.2013 16:07

  Onur Seceresini nerden okudun. Rektörün mü? söyledi. Yoksa instagramdan mı baktın..

 • ü/niversiteli
  ü/niversiteli
  7.02.2013 15:08

  Tezimiz gün ışığına çıkmıştır. CB ye direkt olarak fundişin atanmasını isteyen vaki olarak dile getiren 1. Kişi 2 nci de yakında ortaya çıkacak İsrail elçisi ve bir Yahudi iş adamı. Öte yandan rektörlüğün balları bitmek üzere neler ortaya çıkacak. Edinilen bilgiler dâhilinde tıpta ikame edilirken bir d başkanının çevirdiği dolaplarda aydınlatılmakta. Biz demiyoruz. İstihbaratı kuvvetli olan diyor ki yazmış zaten. Kimle ne yaşamış. Ve konumu ne. Not: Yorum PİSKORONİ adlı romandan alıntıdır.

 • Onur Dinçer
  Onur Dinçer
  7.02.2013 14:28

  Ricciardonenin Yahudi menşeli olduğuna dair hiçbir bilgiye rastlamadım. İddianı nereye dayandırıyorsun?

 • BU HERİF FUNDA İÇİN GÜLE RİCA EDEN ADAMDIR!
  BU HERİF FUNDA İÇİN GÜLE RİCA EDEN ADAMDIR!
  7.02.2013 14:01

  EVET, YANLIŞ OKUMADINIZ. T-RAKTÖR BOZUNTUSU MASON KADINI GÜLÜ ARAYARAK REKTÖR SEÇTİRTEN ADAMLARDAN BİRİ DE BUDUR. NE KADAR ETKİN BİLİNMİYOR, ANCAK HABER KESİN. ARAMIŞ GÜLÜ... KENDİSİ BİRAZ YAHUDİ OLUYOR. UNUTMAYALIM...

Resmi İlanlar