Kanun ‘Üst kurul üyeleri resmi ve özel hiçbir görev alamaz’ diyor; RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Halkb

Kanun ‘Üst kurul üyeleri resmi ve özel hiçbir görev alamaz’ diyor; RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Halkb
13.06.2020 - 07:54
549

 CHP kontenjanından RTÜK üyeliğine seçilen, ancak mevzuata ilişkin bazı uyarılarının ardından RTÜK üyeliği AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla 3,5 ay sonra düşürülen Faruk Bildirici’nin işaret ettiği kanunun sınırlama hükmü, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine atanmasıyla tekrar gündeme geldi.

RTÜK Kanunu’ndaki “Üst kurul üyeleri, resmi ve özel nitelikte hiçbir görev alamaz” hükmüne rağmen, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bu görevinin yanı sıra Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine atandı.

Faruk Bildirici, “yasa ve etik dışı ek görevleri nedeniyle Ebubekir Şahin’in RTÜK’teki üyeliğinin düşmüş sayılması için” TBMM Başkanlığı ve RTÜK’e dilekçe vermişti. Şahin, tartışma sırasında TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmiş, Basın İlan Kurumu üyeliğini ise sürdürmüştü.

Şahin’le ilgili yeni atama kararı, dün (12 Haziran Perşembe) geldi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, RTÜK Başkanı Şahin’i Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine atadı. Şahin, RTÜK Başkanlığı’nın yanı sıra atandığı bu görev için ayda 12 bin 530 lira alacak.

Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun (RTÜK Kanunu), 38. maddesinde, “Yasaklar ve denetim” başlıklıüst kurul üyelerine ilişkin ek görev yasağını şöyle hükme bağlıyor:

"Üst Kurul üyeleri, aslî görevlerini aksatmayan bilimsel amaçlı eser hazırlama, ders ve konferans verme, jüri ve komisyon üyeliği yapma hariç, resmî veya özel nitelikte hiçbir görev alamaz, özel veya kamu medya hizmet sağlayıcılarının görev ve yetki alanına giren konularda doğrudan veya dolaylı olarak taraf olamaz ve bu konularda hiçbir maddî menfaat sağlayamaz ve siyasî partiye üye olamaz. Faaliyet alanı sosyal yardım ve eğitimle ilgili olan dernekler ve vakıflarda yürütülen görevler ve kooperatif ortaklıkları bu hükmün dışındadır."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Köylü
    Köylü
    5.02.2013 09:26

    Sayın Milletvekilimiz ibrahim Korkmaza teşekkür ederiz. Verdiği sözü tuttun Allah seni başımızdan eksik etmesin.

Resmi İlanlar