Plajlar 1.5 metre sosyal mesafe ile açılacak

Plajlar 1.5 metre sosyal mesafe ile açılacak
10.05.2020 - 08:57
702

Kültür Bakanı ve Turizm Bakanı turizm planını açıkladı; gelen her yolcuya sınırda Koronavirüs testi uygulanacak, 1.5 metre sosyal mesafe ile plajlar açılacak

   Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’la “Türkiye’nin plajlara açılış programı”nı konuştu. Bakan Ersoy, yarın turizm ülkelerine niyet mektubunu  göndereceklerini belirtti. Ersoy, yurt dışından gelen her yolcuya sınırda Koronavirüs testi uygulanacağını belirtirken, plajlarda, restoran ve kafelerde sosyal mesafenin 1.5 metre uygulanacağını söyledi.

Ersoy, “Yarın bize turist gönderen bütün ülkelere devlet olarak bir ‘niyet mektubu’ gönderiyoruz. Bu mektupta ‘Biz hazırız’ diyeceğiz. Mektupta şunları yazacağız:H avaalanlarında, otellerde, restoranlarda, plajlarda alınan önlemler. Bütün turizm merkezlerindeki hastanelerin yatak, yoğum bakım, solunum cihazı sayıları... Ambulans, ambulans uçak ve helikopter sayıları. Bildiğim kadarı ile böyle bir şey dünya turizm tarihinde ilk defa oluyor.” dedi. 

Ersoy, “Otel ve restoranlarda sosyal mesafe masalar ve koltuklar arası 1.5 metre olarak belirlendi. Ama mesela aynı aile bir masaya oturunca mesafe 60 santim olacak. Otel lobilerindeki koltukların arası, havaalanı ve yemek kuyruklarında sosyal mesafe 1.5 metre olacak. Plaj şezlongları için de aynı uzaklık konacak.” diye konuştu.

Ersoy, “ Sağlık Bakanlığı, haziran ayı başında Antalya’dan başlamak üzere bütün havalimanlarında, Kapıkule ve İpsala’da korona test istasyonları kuracak ve gelen her yolcuya test uygulanacak. Sonucu 5-6 saat içinde alınacak. Gelen yolcunun Türkiye’deki adresi belli olduğu için gerektiğinde anında müdahale edilecek. Testler pasaporttan geçişten önce uygulanacak. En fazla 2-3 dakika sürecek ve yığılmalara yol açmayacak.” ifadesini kullandı.

Yazının devamı için tıklayın

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • düzceli
    düzceli
    1.02.2013 09:56

    her ilin vekilleri o fuardaydı illerini desteklediler kol kanat oldular birlik beraberlik mesajı verdiler illerini tanıtmak için ellerinden geleni yaptılar bizimkiler nerdeydi? turizm her kesimin desteğiyle gelişir kalkınır bu arada asılsız haber yapıp kurumların günahını alıyorsunuz Allah bunu affetmez düzcede turizm varsa ve siz turizmden konuşuyorsanız bu turizm müdürlüğü çalışanlarının sayesindedir bunu tüm düzce biliyor sizde biliyorsunuz ama çamur atıp günah işliyorsunuz

Resmi İlanlar