İnfaz paketinde istihbaratçıya özel yetki: Tutuklu ya da hükümleri cezaevinden alabilecekler

İnfaz paketinde istihbaratçıya özel yetki: Tutuklu ya da hükümleri cezaevinden alabilecekler
13.04.2020 - 12:50
700

 Meclis'te görüşmeleri devam eden infaz paketi ile ilgili bir detay daha ortaya çıktı. Düzenleme yasalaşırsa istihbarat birimleri, tutuklu ve hükümlüyü cezaevinden alarak sorgulayabilecek. İnfaz Yasası'nın 92. maddesinde yer alan düzenleme, daha önce CMK'nın 250. maddesindeki suçlar için uygulanıyordu.

 Meclis'te görüşmeleri devam eden infaz paketi ile ilgili bir detay daha ortaya çıktı. Buna infaz paketinde yer alan bir düzenlemeye göre savcılıkların yanı sıra istihbarat birimlerinin de mahkumları cezaevlerinden alarak sorgulamasına olanak verecek.

205. MADDEYE DAYANAK OLUŞTURULACAK

Cumhuriyet'in haberine göre, düzenleme yasalaşırsa istihbarat birimleri, tutuklu ve hükümlüyü cezaevinden alarak, sorgulayabilecek. İnfaz Yasası'nın 92. maddesinde yer alan düzenleme, daha önce Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 250. maddesindeki suçlar için uygulanıyordu.

Ancak Özel Yetkili Mahkemeleri düzenleyen CMK 250. maddesi 2012'de kaldırılınca düzenleme dayanaksız kalmıştı. Bu kapsamda AK Parti ve MHP, infaz paketindeki ilgili yasaya 'terör ve örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen' ibaresi eklettirdi.

İSTİHBARATÇILAR MAHKUMLARI CEZAEVLERİNDEN ALABİLECEK

Buna göre bu suçlarla ilgili olarak ‘alınan bilgilerin doğruluğunun araştırılması bakımından zorunlu görülen hallerde hükümlü veya tutuklular, rızaları alınmak koşuluyla' ilgili makamın ve Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine sulh ceza hakimi kararı ile geçici sürelerle ceza infaz kurumundan alınabilecek.

Bu süreler, hükümlü veya tutuklu dinlendikten sonra işin niteliğine göre 'her defasında 4 günü ve hiçbir surette 15 günü geçmemek üzere' hakim tarafından tayin olunacak. Ceza infaz kurumundan ayrılış ve dönüşlerinde hükümlü veya tutuklunun sağlık durumu doktor raporu ile tespit edilecek.

Yer gösterme sırasında yapılan işlemlere ilişkin belgelerin bir örneği ilgilinin dosyasında muhafaza edilmek üzere Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilecek.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar