Korona virüsü test sonuçları gizleyen 2 laboratuvar için suç duyurusu

Korona virüsü test sonuçları gizleyen 2 laboratuvar için suç duyurusu
3.04.2020 - 05:19
499

 İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, korona virüsü testi yaptıran hastaların bilgilerini ve test sonuçlarını Sağlık Bakanlığı'na vermeyen 2 laboratuvar hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Korona virüsü testi yapmaya yetkili olan İstanbul’daki Özel Haseki Gelişim Tıp Laboratuvarı’nın yaptığı test sonuçlarını Sağlık Bakanlığı ve kamu kurumlarıyla paylaşmadığı “kişisel verileri koruma” gerekçesiyle ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazetesinden Seyhan Avşar’ın haberine göre, Sağlık Bakanlığı bu kuruma kaç hastaya test yaptıklarını, hasta isimlerini, adreslerini ve telefon numaralarını sordu. Ancak Özel Haseki Gelişim Tıp Laboratuvarı, “Kişisel Verileri Koruma Kanununu” gerekçe göstererek bu bilgiyi bakanlıkla paylaşmadı.

“Bu sağlık kuruluşunun yaptığının çok vahim sonuçlar doğurduğunu” belirten İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, konuya ilişkin “çok acil” işleme alınması talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

‘HALKIN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATTILAR’

“Çok acil işleme alınması taleplidir” yazılı suç duyurusu dilekçesinde laboratuvar yetkililerinin “kayıtsız davranışlarının çok vahim sonuçlar doğurduğu, halkın sağlığını tehlikeye attığı” belirtildi.

Dilekçede, laboratuvarın test sonuçlarını ilgili makamlara bildirmediği için hastaların başkalarıyla temas etmeden önce karantina altına alınması ve daha önce temas etmiş olabileceği kişilerin tespit edilerek aynı teste tabi tutulması sürecine engel olunduğu ifade edildi.

Dilekçede, “Bakanlığın karantina tedbiri alması engellendi” denildi. Özel Haseki Gelişim Tıp Laboratuvarı yetkililerinin, “Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma” suçundan cezalandırılması istendi.

Ayrıca aynı sağlık kuruluşunun başka bir şubesi olan Özel Kızıltoprak Gelişim Tıp Laboratuvarı hakkında da Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar