Şahap Kavcıoğlu, Dolarla Olan Sözleşmelerinin Türk Lirası’na Çevrilmesi İçin Destek İstedi

“Liralaşma stratejisi kapsamında her alanda TL'nin kullanılması gerektiğini söylüyorsunuz. Ancak kamu-özel işbirliği projelerindeki ödemeler halen dövizle yapılıyor. KÖİ sözleşmelerinin TL'ye dönüştürülmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?"

Şahap Kavcıoğlu, Dolarla Olan Sözleşmelerinin Türk Lirası’na Çevrilmesi İçin Destek İstedi
30.04.2022 - 17:30
Haber Merkezi
914

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu,  Sarayı karşısına alacak bir çıkış yaptı. Yap-işlet-devret modeliyle yapılan ve geçiş garantisi dolar olan sözleşmelerinin Türk Lirası’na çevrilmesini isteyen Kavcıoğlu, herkesten destek beklediğini belirtti.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; “Liralaşma stratejisi kapsamında her alanda TL'nin kullanılması gerektiğini söylüyorsunuz. Ancak kamu-özel işbirliği projelerindeki ödemeler halen dövizle yapılıyor. KÖİ sözleşmelerinin TL'ye dönüştürülmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna, Kavcıoğlu şu yanıtı verdi:

“Dolarizasyon, sürdürülebilir fiyat istikrarına zarar veriyor. Kur artışlarının enflasyon üzerinde çok büyük olumsuz etkisi var. Geçen yıl sonunda başlattığımız liralaşma çok önemli sonuçlar doğurmaya başladı. Bu, hepimizin arkasında durması gereken bir süreç. Söylediğiniz tüm konular (KÖİ sözleşmeleri) bu noktaya evrilecektir. Türkiye'nin global bir dünya içerisinde dünya ile ticaret yaptığını da göz ardı etmeyelim. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın aldığı kararlara baktığımızda taraflar önemli. Bunlar yurtdışı taraflar… Bu noktada da süreç içerisinde tedricen alınacak kararlarla bizim arzuladığımız noktaya gelineceğini düşünüyoruz. Bu yöndeki kararları da destekliyoruz.”


Editör: M. AKAY