Balıkesir'de Çalışmayan Havalimanı

Balıkesir'de Çalışmayan Havalimanı
8.04.2022 - 21:33
Güncelleme 23.04.2022 - 21:07
Haber Merkezi
1142

İki yıl önce yapıldı tek uçak inmedi. Hayalete dönüşen  havalimanını kaplayan otlar içinse ihale açıldı.
Balıkesir Havalimanı'nın açılışının üzerinden iki yıl geçmesine rağmen bir tek uçak dahi inmedi. Kullanılmayan havalimanı için elektrikten sonra şimdi de etrafı saran otların temizlenmesi için ihale açıldı.
AKP iktidarı Balıkesir’de 76 milyon lira harcayarak Balıkesir Merkez Havalimanı iki yıl önce yapmıştı.
Ancak, açılmasının ardından iki yıl geçmesine rağmen bir tek uçak dahi inmedi. Kullanılmayan havalimanı için 1 milyon 150 bin kW elektrik alımı ihalesine çıkıldı. 
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü şimdi de havalimanının etrafını saran otların temizlenmesi için ihaleye çıktı.
Cumhuriyet'ten Mehmet İnmez'in haberine göre, 'Türkiye'nin her yerine havalimanı açıyoruz' diyen AKP 2016’da yılında Balıkesir’e de bir havalimanı yapma kararı almıştı.
Yolcu sayısı 1 milyon hedeflenen ve proje tutarı 30 milyon lira olarak belirlenen havalimanı 2019 yılında 76 milyon lira harcanarak yapıldı.
100’e yakın kişinin görev yaptığı havalimanı, Şubat 2020’de hizmete açıldı. Ancak açıldığı günden bugüne kadar bir tek uçak inmedi.
Elektriklerin yandığı, klimaların çalıştığı ve onlarca kişinin işbaşı yaptığı havalimanı bir yolcu dahi göremedi. Çalışmayan Balıkesir Merkez Havaalanı için Ulaştırma Bakanlığı 1 milyon 150 bin kW elektrik ihalesine çıktı.
PİST BÖLGESİ OTLARLA DOLDU
Havayolu şirketlerinin de tercih etmediği atıl durumdaki Balıkesir Merkez Havaalanı kullanılmayınca pist bölgesi tamamen otlarla doldu.
Yangın tehlikesi ihtimaline karşı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) ihale ile otları toplatarak satmak için ihaleye çıktı. 18 Nisan 2022 tarihinde Havaalanı Müdürlüğü’nde yapılacak. Otlar, KDV dahil 13 bin lira muhammen bedel üzerinden açık artırma usulü ile satışa çıkarılacak. 
OT İHALESİ YAPILIYOR
CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, "Balıkesir Merkez Havaalanı, AKP’nin devasa israflarından birisi olarak şimdiden tarihteki yerini aldı. Bir süre önce enerji ihalesi yapılmış ve ihaleyi yandaşlardan birine verecekler demiştik. AKP’liler “Yok öyle şey göreceksiniz” falan derken ihale sonuçlandı ve ihale yandaş Çalık’a verildi. Şimdi ot ihalesi yapılıyor.
Havaalanı yapıyorlar, üzerine uçak inmiyor, uçak inmediği için ot bitiyor, sonra o otları da kaldırıp ihaleyle satıyorlar. Buradan AKP’li yöneticilere öneriyorum, otları siz yolun, havaalanının hemen yanındaki Ovaköy’e götürün.
Ovaköy’deki mandalar yesin süt yapsın, yoğurdunu da memleketteki tarım kredi mağazalarında satın, manda yoğurdundan ülkeyi mahrum bırakmayın.
Havaalanının apronunu da yaş meyve sebze kurutmalığı ve salça için değerlendirip enflasyonla mücadele konusunda önemli bir mevzi alınmış olur. Bu sayede yalnızca bakanın ve AKP’lilerin değil tüm ülkenin gözleri ışıl ışıl baksın." dedi.


Editör: M. AKAY