TÜSİAD'ın Görev Değişiminde Önemli Mesajlar

TÜSİAD'ın Görev Değişiminde Önemli Mesajlar
30.03.2022 - 09:30
Güncelleme 23.04.2022 - 21:11
Haber Merkezi
1052

TÜSİAD'ın 52. Olağan Genel Kurul Toplantısı dün gerçekleştirildi. Genel kurulda yapılan oylamada TÜSİAD'ın yeni Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Toplantıda yeni başkan Turan, eski başkan Simone Kaslowski, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan birer konuşma yaptı.

Kasklowski veda konuşmasında; ucuz emeğe dayalı ihracat anlayışını eleştirerek, ihracatı katma değeri temel alan bir ihracatın kalkınmaya çok daha olumlu yansıyacağını söyledi.

Özilhan, negatif reel faizlerin yüksekliği tasarrufların yatırıma dönüşmesini engellediği, para dövize, altına, emlak yatırımına, ithal elektronik eşyaya, ithal otomobile kaymasına neden olduğunu belirti. Türk lirasının değer kaybı halk daha çok hissedecek şeklinde konuştu.

Yeni başkan Turan, AB entegrasyonu sürecinin tazelenmesi için çaba gösterilmesinin önemine dile getirerek, Türkiye’nin geleceğinin anahtarı geçmişinde olduğu gibi bugün de cumhuriyetimizin değerler olduğunu belirti.

TÜSİAD'ın toplantısında verilen mesajların iktidarın uyguladığı ekonomik politikalara köklü eleştirileri içerdiği yorumlandı. Ekonominin olumsuz sonuçlarının halkın üzerinde yarattığı etki, ucuz emeğe dayalı ihracat modelini eleştirilmesi ve cumhuriyet değerlerine atıflar iktidara yönelik olarak yorumlandı.


Editör: M. AKAY