Et ve Sütün Ardından Una Yüzde 22 Zam Geldi

Et ve Sütün Ardından Una Yüzde 22 Zam Geldi
29.03.2022 - 10:17
Kaynak: Haber Merkezi
1325

Et ve Süt Kurumu’nun kırmızı ette satış fiyatına yüzde 48 oranında zammının ardından Toprak Mahsulleri Ofisi, un sanayicilerine sattığı buğdaya yüzde 22 zam yaptı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), un sanayicilerine satılan buğdayı 25 Mart itibariyle ekmeklik buğday satış fiyatı ton başına 2 bin 650 liradan 3.210-3.325 liraya çıktığını duyurdu.

TMO hasat sezonunda yerli üreticilerden buğdayın tonunu 2.450 TL’den almış, daha pahalıya ithal ettiği buğdayı ise kamu zararına düşük fiyatlarla un ve yem sanayicilerine satarak sanayicileri sübvanse etmişti.

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Murat Kapıkıran, "İthal edilen buğday sanayicilere neredeyse uluslararası fiyatlardan alınıp çok düşük fiyatlarla sanayiciye veriliyor. Sanayicilere büyük sübvansiyon uygulanıyordu. Bu sübvansiyon uygulanmasında kullanılan fon hazineden karşılanan para. Bu para geçtiğimiz ekim sezonunda buğday üreticilerine verilseydi iç yeterlilik sağlanabilirdi ve Türkiye küresel fiyat artışlarından etkilenmezdi" dedi.

İktisatçılar, iktidarın KDV indirimlerinin enflasyona etkisinin olmayacağını, temel gıdalara gelen zamların enflasyonu artıracağı tespitinde bulundu. Et ve un ürünleri enflasyon sepetinde yüzde 20'sini oluşturuyor.

 


Editör: M. AKAY
Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums