Rusya, oligarklar aracılığıyla yaptırımları delmeye çalışacak

Rusya, oligarklar aracılığıyla yaptırımları delmeye çalışacak
19.03.2022 - 06:41
Güncelleme 23.04.2022 - 21:14
Haber Merkezi
1865

Eski Moskova Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Aydın Sezer The Independentturkish'e verdiği söyleşide Rus oligarkların gözü Türkiye'de olduğunu söyledi.

Ukrayna - Rusya savaşının başlamasının ardından birbiri ardına gelen yaptırımlardan etkilenen Rus oligarkların bir çıkış yolu aradıklarını, bu yönde de Çin, Birleşik Arap Emirlikkeri, Hindistan, Meksika, İsrail ve Türkiye'nin öne çıktığını belirti.

Rusya'ya yönelik yaptırımların çok ciddi olduğunu belirten Aydın Sezer, yaptırımlara uğrayan Rus oligarkların sermayelerini kaçırmak için gözlerini çevirdiği duraklardan biri de İstanbul olduğunu söyledi.

Sezer, Rus oligarklar uygulanan yaptırımlara karşı finansal işlemler için sermayelerini Türkiye'ye transfer etmeye çalışacaklardır iddiasında bulundu.

Türkiye, Rusya için dışa açılan pencere olduğunu ve 1 sente ihtiyacı olan bir ülkenin de sürece sırtını dönemiyeceğini vurgulayan Sezer, bu durumun Türkiye’yi de Batı’ya karşı zor duruma düşüreceğini belirtti.

Sezer, savaş uzadıkça Türkiye, Rusya ve Batı yaptırımları karşısında sıkışacağı öngörüsünde bulundu. Rus devlet bürokrasisi ve oligarkların doğrudan ilişkisi bilinen bir gerçek. Putin, oligarkların yükselişindeki payı düşünüldüğünde yaptırımları delmeye çalışacağı önemli bir enstrüman olacağı da yadsınamaz. Yaptırımları uygulamayacağını ilan eden Türkiye savaşın uzaması durumunda Batı’nın karşısında zor durumda kalacağı çok açık.


Editör: M. AKAY