TÜSİAD Başkanı Kaslowski: İşsizlik ve hayat pahalılığı geleceğimizi de tehdit eder durumda

TÜSİAD Başkanı Kaslowski: İşsizlik ve hayat pahalılığı geleceğimizi de tehdit eder durumda
27.04.2021 - 21:41
817

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, ,şsizlik rakamlarında artışın hızla devam ettiği ve geniş tanımlı işsizliğin  yüzde 28’e kadar yükseldiği zor bir süreçten geçildiğini belirterek, “Geçtiğimiz hafta kısa çalışma ödeneğinin yeniden uzatılmasına dair çıkan kararı son derece olumlu karşılıyoruz. İstihdama yönelik desteklerin devam etmesi gerektiğine de inanıyoruz. İşsizlik ve hayat pahalılığı, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de tehdit eder durumdadır. Bu alanlarda çok ciddi adımlara ve ilerlemeye ihtiyacımız var” açıklamasını yaptı.

 

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) 23. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nde konuşan Kaslowski,  “İçeride halen tartışmakta olduğumuz enflasyon-faiz-döviz sarmalından bir an evvel çıkıp, global gidişatı doğru okuyup yakalamamız gerekmekte. Aksi takdirde küresel ekonomideki yerimizi korumamız mümkün olmayacaktır.” dedi.

"Masada çözmemiz gereken bir enflasyon problemimiz var"

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, Kaslowski şunları kaydetti:

"Masada çözmemiz gereken bir enflasyon problemimiz var. Bu temel sorunu çözmek için para politikasının öngörülebilir olması, disiplinli ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi ve Merkez Bankamızın enflasyon hedeflemesi konusunda her türlü aracı bağımsız bir şekilde kullanmasını bekliyoruz. Enflasyon ile mücadelede başarılı olmaz isek diğer makroekonomik sorunlarımızı da çözemeyiz. Bunu açık bir şekilde kabul edip bu yönde hareket etmek şart. Aksi durumda, orta-uzun dönemde büyümenin finansmanı için gerekli olan dış kaynak ihtiyacına ulaşmak mümkün olmayacak ve istihdam ve işsizlik sorunları daha da derinleşecektir.”

Kaslowski, geçtiğimiz yakın dönemde, sıkı para politikası ile kısa vadeli faizleri artırırken, risk priminin düştüğünü ve yatırım ortamının ihtiyacı olan orta ve uzun vadeli faizleri başarılı bir şekilde düşürebilindiğini belirterek “Bunu yapabilirsek ekonomimizi tekrar yatırım, istihdam, üretim ve ihracat temelleri üstünde yükseltebiliriz.” ifadelerini kullandı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (4)

 • zeynel abidin
  zeynel abidin
  10.03.2013 11:16

  İşleri vardır kesin.Baksana Talat da yok..İşleri olmasa gelirler niye gelmesinler...

 • sasa
  sasa
  10.03.2013 23:09

  Recep hocanın oturusu cok hos ya. Rektor ve yardımcılarını hesaba cekergibi olmus tebrikler sana recep amca.

 • ü/niversiteli
  ü/niversiteli
  10.03.2013 23:35

  Bu gün bizim muhitte(Muhittin değil ha) kurulan pazarda ne gördüm tahmin edebilirmisiniz. Etmek mümkün değil tabii ki. Öküzleri ve inekleri taramak için kullanılan ve bir romana konu olan KAŞAĞI yı hasretle inceledim. Bilakis eski günlerimi hatırlattı. Hele bir tane hafifi sarıya çalar öküzümüz vardı. Birde boynuzları orak gibi içe dönük ineğimiz. Hey gidi günler ne tımar yapardım be ah ah. Neden böyle bir yorum attım dersiniz. Zamanla. Not: Yazarı Düzceli olan PİSKORONİ romanından alıntıdır.

 • bir bilmeyen
  bir bilmeyen
  8.03.2013 22:10

  Muhteşem ! ekipten biri eksikdeğilmi sizce Ataoğulları nerde dersiniz? Onlar neden yok? Merakımdan sordum

Resmi İlanlar