Almanya'da yaşayanların yüzde 90'ı ülkede "ırkçılık var" diyor

Ulusal Ayrımcılık ve Irkçılık Monitörü (Nadira) tarafından gerçekleştirilen araştırmaya katılanların yüzde 70'i, ırkçılığa karşı gösteriye, imza kampanyasına katılma ya da günlük hayatta ırkçı tutumlara karşı çıkma gibi eylemlere hazır olduğunu da belirtti.

Almanya'da yaşayanların yüzde 90'ı ülkede "ırkçılık var" diyor
8.05.2022 - 07:05
Kaynak: Haber Merkezi
879

Almanya'da Ukusal Ayrımcılık kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre, ülkede yaşayan insanların yüzde 90'ı Almanya'da ırkçılığın var olduğuna inanıyor.

DW'nin AFP'ye dayandırdığı Bianet'in aktardığı habere göre, Ulusal Ayrımcılık ve Irkçılık Monitörü (Nadira) tarafından gerçekleştirilen araştırmaya katılanların yüzde 70'i, ırkçılığa karşı gösteriye, imza kampanyasına katılma ya da günlük hayatta ırkçı tutumlara karşı çıkma gibi eylemlere hazır olduğunu da belirtti.

Araştırmaya katılanların yüzde 65'i resmi kurumlarda, yüzde 61'iyse günlük hayatta ırka dayalı ayrımcılık yapıldığına inandığını söyledi.

Araştırmaya katılanların sadece yüzde 35'i doğrudan ya da dolaylı olarak hayatında hiç ırkçılıkla karşılaşmadığını belirtirken yüzde 22'si ırkçılığı bizzat deneyimlediğini ifade etti.

Yüzde 45 "siyasal doğruculuk"tan da yakınıyor 

Öte yandan katılımcıların yüzde 45'i ırkçılıkla ilgili eleştirileri abartılı bulduğunu, "siyasal doğruculuk" adına düşünce özgürlüğünün kısıtlanmaya vardığı bir hal doğduğunu dile getirdi.

Araştırmaya yanıt verenlerin yüzde 33'ü ırkçılıktan yakınanların bazılarının "çok fazla hassas" olduğuna inanıyor, yüzde 52'siyse mağdurların "fazlaca ürkek olduğu" görüşünde.

Almanya Aile Bakanı Lisa Paus, araştırma sonuçlarıyla ilgili olarak, Almanya'da çoğunluğun, ırkçılığın varlığını kabul ettiğini ve ırkçılığa karşı eyleme hazır olduğunu belirterek ülkenin "iyi yolda" olduğunu düşündüğünü söyledi. 

"Değişim için önemli bir adım"

Alman hükümetinin ırkçılıkla mücadele sorumlusu Reem Alabali-Radovan da, çoğunluğun ırkçılık sorununun bilincinde olduğunu belirterek yüzde 90'lık oranın "değişim için önemli bir adım olduğunu" söyledi.

Almanya'da Federal Meclis, 2020'de ülke çapında ayrımcılık ve ırkçılığın gözlenmesi kararı almış ve bunun için Alman Entegrasyon ve Göç Araştırmaları Merkezini (DeZIM) görevlendirmişti. Bu adımla Almanya'da ırkçılığın nedenleri, kapsamı ve sonuçlarının değerlendirilmesi ve gerekli önlemlerin güvenilir verilere dayanarak hayata geçirilmesi hedefleniyor.


Editör: M. AKAY
Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums