Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’ye nota: Geri Çekilin

  Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’ye nota: Geri Çekilin
20.04.2022 - 07:22
Güncelleme 23.04.2022 - 21:24
Haber Merkezi
895

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, birkaç gündür başlatılan büyük operasyonla ilgili olarak bakanlığa çağrıldı ve kendisinden bir açıklama istendi. Irak Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye, meydana gelen bu tür düşmanca ve tek taraflı eylemler karşısında Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ve uluslararası hukuk kurallarına uymalıdır.” dedi.
Ulusal basında yer alan habere göre, Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’yi resmi olarak tüm askeri güçlerini Irak topraklarından çekmeye çağırdığı yazıldı. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Bakanlığa çağrıldı.
Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nde Zap, Avaşin ve Metine gibi alanlarında PKK'ye yönelik başlattığı operasyona ilişkin Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Ali Rıza Güney’i bakanlığa çağırdı. Bakanlık, “Kışkırtıcı eylem ve ihlallerin durdurulması” çağrısını içeren notayı Türkiye büyükelçisine iletti.
Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, saldırılara tepki gösterilen açıklamada, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, birkaç gündür başlatılan büyük operasyonla ilgili olarak bakanlığa çağrıldı ve kendisinden bir açıklama istendi. Kendisine sert mesajlar içeren bir mektup da verildi. Bu tür eylemlere ve ihlallere son verilmesi istendi.
Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
"Irak, gerekli ve uygun önlemleri almak konusunda yasal hakka sahiptir"
“Irak, uluslararası sözleşme ile Birleşmiş Milletler (BM) hükümlerine uygun olarak gerekli ve uygun önlemleri almak konusunda yasal hakka sahiptir. Türkiye, meydana gelen bu tür düşmanca ve tek taraflı eylemler karşısında Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ve uluslararası hukuk kurallarına uymalıdır.” 


Editör: M. AKAY