Brüksel, Aliyev ve Paşinyan 'barış' görüşmeleri için Ev Sahipliği Yaptı 

Brüksel, Aliyev ve Paşinyan 'barış' görüşmeleri için Ev Sahipliği Yaptı 
7.04.2022 - 10:49
Haber Merkezi
831

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel Belçika’nın başkenti Brüksel'de bir araya geldi.   

Liderler Brüksel'deki ilk görüşmelerini 14 Aralık 2021'de yapmıştı. Buluşma sonrası Michel, gazetecilere açıklama yaptı. 

Michel, liderlerin muhtemel bir barış antlaşması hazırlamak için somut bir süreç başlatma ve ortak çalışma grubu kurma üzerinde anlaştıklarını belirtti. 

Görüşmeyi "harika ve çok verimli" diye tanımlayan Michel, "Hep birlikte olası bir barış anlaşması hazırlamak amacıyla barış görüşmeleri için somut bir süreç başlatmaya karar verdik" dedi. 

Michel, gelecek haftalarda kaydedilecek ilerleme için sağlam bir iletişim ve koordinasyon kanalının korunacağına inandığını söyledi. 

"İlerleme kaydediyoruz. Her iki taraftaki zorlukları hafife alıyor değilim ama ilerlemek için ortak bir istek var." diyen Michel şöyle devam etti: "Bu gece doğru yönde önemli bir adım attık. Bu elbette her şeyin çözüldüğü anlamına gelmiyor ama bir araya gelebilmek için olası unsurların neler olduğunu daha iyi anladığımız, bir an önce barış, güvenlik ve istikrarı garanti eden sürdürülebilir bir anlaşmaya varmak için ilerleme kaydettiğimiz anlamına geliyor."


Editör: M. AKAY