AB’den seçim zaferi kazanan Orban’a yaptırım

AB’den seçim zaferi kazanan Orban’a yaptırım
6.04.2022 - 19:37
Haber Merkezi
823

AB, Macaristan'daki Orban yönetimine karşı 'hukuk devleti kurallarının ihlali' nedeniyle yaptırım işlemlerine başlandığını açıkladı.

BBC Türkçe’den Tarık Demirkan’ın haberine göre Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Salı günü Macaristan’a karşı hukuk devleti kurallarının ihlal edilmesi nedeniyle yaptırım işlemlerine başlandığını açıkladı. Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Ursula von der Leyen bir soru üzerine, AB’nin Macaristan ile pek çok konuda ihtilafları bulunduğunu ama en önemli konunun da ülkedeki yolsuzluk iddiaları olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği özellikle AB fonlarının Macar hükümeti tarafından şaibeli bir şekilde dağıtıldığı iddiaları üzerinde duruyordu. Bu konuda hazırlanan bazı raporlar (OLAF raporu), bu iddiaları doğruluyordu.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün (Transparency International) 2022 araştırmasına göre Macaristan AB içinde yolsuzlukların en fazla olduğu ikinci ülkeydi. Avrupa Birliği iddiaların daha iyi bir şekilde soruşturulabilmesini öneriyordu. Bunun yolu ise Macaristan’ın AB tarafından kurulan ve ülkeler bazında soruşturma yetkilerine de sahip olan Avrupa Savcılığı’nı kabul etmesi ve bu kuruma Macaristan topraklarında da soruşturma izni vermesiydi. Macaristan hükümeti ise bu talebi reddetti.


Editör: M. AKAY