Ukrayna'da Rus Ordusunda Yeni Hareketlikler

Ukrayna'da Rus Ordusunda Yeni Hareketlikler
2.04.2022 - 09:05
Güncelleme 2.04.2022 - 09:12
Haber Merkezi
1292

Ukrayna, İrpini'i yeniden Rus ordusundan geri aldı. Yoğun çatışma bölgelerin başında gelen İrpin'i ele geçiren Ukrayna ordusu şehre girdikten sonra 300'ün üzerinde ölü sivil ile karşılaşıldığı açıklandı.

Rus ordusu Çernobil'den de çekildi. Daha önce hedef alan santralden radyasyon sızıntısı şüphesi ile güvenlik artırılmıştı. Ancak Rus ordusunun kentti ele geçirmesini ardından radyasyon sızıntısına maruz kalarak hastalanmaları gerekçesiyle kent Ukrayna'ya bırakıldı.

Kiev'e kuşatması için Belarus’tan hareket eden 64 km'lik zırhlı konvoy haftalar sonrası başkente ulaşamadan geri dönüyor. Ayrıca Kiev'de konumlanan Rus Askerlerin yüzde 20'sini Belarusa çekiyor. Dombass'a ağırlık vereceği söylenir.

Uluslararası askeri kuruluşları ve uzmanlar Rus ordusunun kısmı geri çekilmesini başarısızlık olarak yorumladı.

Rus ordusu Melitopol, Mariupol, Kherson, Slavutiç'de üstünlüğü sağlarken, kuzeyden ve Odessa, Mariupol limanlarından ayrılıkçıların güçlü olduğu Donetsk, Luhansk ve Harkov'a ilerlediği bilgisi verildi.


Editör: M. AKAY

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar