Davutoğlu: Cumhurbaşkanı öylece susuyor ve izliyor

'Tıpkı 1940’lı yılların gerici, tek parti siyasetçileri gibiler bunlar. Onun için biz bunların sistemine ‘Otoriter yolsuzluk düzeni’ diyoruz.'

Davutoğlu: Cumhurbaşkanı öylece susuyor ve izliyor
 • 8.06.2021 - 07:14
 • (688)
 • (0)

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarının soruşturulmamasına tepki gösteren, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Cumhurbaşkanı öylece susuyor ve izliyor" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, parti genel merkezinde haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. "Milyonlarca doları akıttıkları medyaları ‘yalancılar’ demekten başka bir şey üretemez halde" diyen Davutoğlu, Peker'in ifşaatlarınayle ortaya çıkan tabloya tepki gösterdi.

Davutoğlu, "Siyasetçileri 'Hedef Türkiye' diye bağırmaktan bıkıp usanmadı. Ekonomistleri harakiri yapmaktan bir hal oldu. Yargıçları talimat almadan harekete geçemiyorlar. Ama en ufak bir beldede dahi partililerimizi tehdit etmekten, onlara engeller çıkartmaktan geri durmuyor. Tıpkı 1940’lı yılların gerici, tek parti siyasetçileri gibiler bunlar. Onun için biz bunların sistemine ‘Otoriter yolsuzluk düzeni’ diyoruz" şeklinde konuştu.

“DEVLETİN BAŞI 25 GÜN SUSARSA, BUNLAR NE YAPSIN?”

"Siyasetçileri ve bürokratları birbirlerini FETÖ’cülükle itham ederken arkası yarın tadında, film gibi izliyorlar" diyen Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Hiçbir resmi görevi olmayan adam da ‘ben çökmesem mafya çökecekti’ derken üç maymunu oynuyorlar. Devletin başı 25 gün susarsa, bunlar ne yapsın? Adam resmen mafyanın varlığını ve güçlü olduğunu ikrar ediyor; mafyanın hukuk düzeninden daha üstün olduğunu ilan ediyor. Kendisinin de mafyayı durduracak yegane kişi olduğunu iddia ediyor ama Cumhurbaşkanı öylece susuyor ve izliyor! Düne kadar sırtını sıvazladıkları suç örgütü lideri konuşmasa, oğluyla birlikte Marina yönetmeye, mafyacılık oynamaya devam edecek. Onlar gündem değiştirmek için petrol, doğalgaz müjdeleri vermeye, ‘inadına Kanal İstanbul’ demeye devam etsin; bizler temiz siyaset adına sorularımızı sormayı sürdüreceğiz."

'BABALARIN KONUŞTUĞU BİR TABLI İKNA EDİCİ OLABİLİR Mİ?'

"4.5 ton kokain transferi iddiası karşısında ileri sürülen argümanlar şüpheleri artıran trajikomik bir niteliğe dönüşmüştür. Reşit bir iş adamı ve milletvekili yerine, babalarının konuştuğu bir tablo ikna edici olabilir mi? İddialar vahimdir ve doğrudan birinci derece muhataplar cevap vermek zorundadır. Bu sorular konjonktürel olarak geçiştirilecek sorular değildir. Derin devlet dili ile unutturulmaya çalışılan bu iddialara karşı biz derin millet vicdanı adına sormaya devam edeceğiz.

ERDOĞAN'IN SESSİZLİĞİNE TEPKİ

"Cumhurbaşkanı’na 'Neden bu pisliği tozlu raflara kaldırmaya çalışıyorsun?' diyeceğiz. Bize, seleflerine, devlet ricaline iftiralar atan İçişleri Bakanı’na soracağız: 'Madem ki suç örgütü lideriydi, neden şehir şehir gezdirip ittifak tabanına rol model misyonu biçtiniz?' diyeceğiz. 'Topluma korku salma ihtiyacını niçin hissettiniz, bundan çıkarınız neydi?’ diye soracağız. Neden 'ben koruma vermedim diye yalan söyleme ihtiyacı duydunuz’ diye de ekleyeceğiz. Kamuoyu hala mafyadan 10 bin dolar maaş alan vekili ve İçişleri Bakanı’nın iki haftadır bu vekilin adını neden savcılara vermediğini sormaya devam edeceğiz. Cevapsız sorular o kadar çok ki; madem mafya ve suç örgütleriyle mücadele ettik diye övünüyorsunuz, 28 Şubat’ın diğer figürleri neden elini kolunu sallayarak cirit atıyor?  Bunlarla yanaşık düzen hareket etmenin, muhalefeti tehdit edip ‘Daha bunlar iyi günleriniz’ sözlerinin bir ilişkisi var mıdır?

"4.5 ton kokainin akıbetiyle ilgili sorular orta yerde duruyor. FETÖ Borsası denen kirli çarkın içinde kimlerin olduğu hala bilinmiyor, üzerine gidilmiyor. Şantajla kendilerinden para sızdırılan, mallarına çökülen iş insanlarının mağduriyeti nasıl giderilecek? Ya Marinaya kayyım gibi çökenler? İstifa ettiler diye günahlarıyla beraber bu işten sıyrıldılar mı? O ihalelerin akıbeti sorulacak mı? Bütün hukuksuz işler keenlemyekün ilan edilecek mi? Geçmişte devlet memurluğundan başka bir iş yapmamış o Marina yöneticisi ve oğlunun elde ettiği servet sorgulanacak mı? Ya o cinayet, tecavüz ve intihar dosyaları ne olacak? Çetelerle mücadele iddiasında bulunduğunuz için soruyoruz bu soruları! Çünkü halkımız da bize soruyor çarşıda pazarda, parti teşkilatlarımıza gelerek. Öcalan’a devlet kurdurma ithamının aynı zamanda dönemin Cumhurbaşkanını, hükümetteki bakanlarını, emniyet ve jandarma istihbaratını, Milli Güvenlik Kurulu’nu töhmet altında bırakmak anlamına gelip gelmediğini soruyor.

'O MAFYA GÜCÜ BİLE BUNLARDAN İLLALLAH ETMİŞ'

"İçişleri Bakanı’nın Cumhurbaşkanına yönelik tehditlerinin ne anlama geldiğini, bunu yapacak cesareti nereden bulduğunu, kendi sıralı amirlerini FETÖ’cülükle suçlamanın da ne anlama geldiğini soruyor. Bırakın 10 bin dolarları, siyasetin milyonlarca dolarla kimler tarafından finanse edildiğini, finanse edenlerin kendi itiraflarından öğreniyor. Sadece finansmanla kalsa iyi, siyasetin, pis işlerini gördürmek için mafyayı suça teşvik etmesine şahitlik ediyoruz. Siyaset kendi kesip biçtiği hukuka bile güvenmediği için, mafyatik güçlerden destek talep ediyor. O mafya gücü bile bunların ihtiraslarından, rant kavgalarından, kurdukları kurtluk düzeninden illallah etmiş!

"Hadi birtakım iddialarla ilgili Cumhuriyet başsavcılarından başkası harekete geçemez; peki Sezgin Baran Korkmaz hadisesinde, seçilmiş-atanmış devlet görevlileri ve yargıya dönük ciddi iddialara yönelik Adalet Bakanlığı ve HSK'nın harekete geçmesi gerekmez mi? Bir bakan, yurt dışına bir suçluyu kaçırma teşebbüsüyle itham edilirken susması, tek kelime açıklama yapmaması ne anlama gelmektedir? ‘Temmuzda ekonomi şahlanacak, Almanya, Fransa, ABD bizi kıskanacak’ diye kamuoyuna martaval okumak yerine, çıkıp bu iddialarla ilgili halka açıklama yapmalı değil midir?

ZİRAAT BANKASI'NA ÇAĞRI

"Medya transferindeki kamu kaynakları kullanımı ile ilgili iddialara ne demeli? Ziraat Bankasından alınan 750 milyonluk kredi geri ödendi mi, ödenmedi mi? Zamanında, Alaattin Çakıcı-Eyüp Aşık-Korkmaz Yiğit arası ilişki ve banka satışıyla ilgili kayıt ortaya çıktığında ortalık ayağa kalkmıştı. Peki milyonların maruz kaldığı bu iddialarla ilgili Ziraat Bankası Genel Müdürü ve bağlı olduğu bakan çıkıp bir açıklama yapmalı değil midir?

"Ziraat Bankası açıklama yapmalı ki Şehir Üniversitesi başta olmak üzere, traktörüne haciz gelen çiftçinin, faizli kredilerle borç batağına sokulan yüzbinlerin ahı mı tutmuş herkes bilsin. Birileri, ‘bu ifşaatlar iktidarı zayıflatıyor’ dese de aslında, iktidar zaten zayıfladığı, mızrak da çuvala sığmadığı için bu cerahatin ortalığa saçıldığını kavrayamıyor! İncir çekirdeğini doldurmayacak konuları, tek tek tweet’leri bile milli güvenlik sorunu haline getirip yaygaralar koparan bir iktidarın, neden far görmüş tavşana dönüştüğünü artık bu millet çok iyi anlıyor.

"Milyonlarca doları akıttıkları medyaları ‘yalancılar’ demekten başka bir şey üretemez halde. Siyasetçileri 'Hedef Türkiye' diye bağırmaktan bıkıp usanmadı. Ekonomistleri harakiri yapmaktan bir hal oldu. Yargıçları talimat almadan harekete geçemiyorlar. Ama en ufak bir beldede dahi partililerimizi tehdit etmekten, onlara engeller çıkartmaktan geri durmuyor bunlar.  Tıpkı 1940’lı yılların gerici, tek parti siyasetçileri gibiler bunlar. Onun için biz bunların sistemine ‘Otoriter yolsuzluk düzeni’ diyoruz. Yolsuzluklar artık tek parti özlemine dönen otoriterliklerinden besleniyor. Otoriterlikleri ise sistemik yolsuzluklarla destekleniyor. Bize karşı onun için öfkeli bir nefret dili kullanıyorlar. Bizi kendilerine benzetemedikleri için önce susturmaya, değilse görünmez kılmaya çalışıyorlar. Bunların zihniyeti de ahlakı da böyle işliyor."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Hikmet MUTİ

" Erdoğan takıntısı " ile baş edememek

 • 17 Haziran 2021 Perşembe

Yazarlar

Muhafazakârlığın sosyolojisi-1
Besim F. Dellaloğlu

Muhafazakârlığın sosyolojisi-1

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
İşsiz Kalan Antikorlar, Lanetli Pay ve Siyaset
Ali AYDIN

İşsiz Kalan Antikorlar, Lanetli Pay ve Siyase

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Baş başa 45 dakika erken seçim getirir mi?..
Ahmet TAKAN

Baş başa 45 dakika erken seçim getirir mi?..

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Memleketin birinde hoptirinam
Eser KARAKAŞ

Memleketin birinde hoptirinam

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Bugünkü medya düzeninden iğreniyorum, utanç duyuyorum!
Hasan CEMAL

Bugünkü medya düzeninden iğreniyorum, utanç d

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
İŞTE BÖYLE LAZ İSMAİL 
Ömer Ahmet ÖZEREN

İŞTE BÖYLE LAZ İSMAİL 

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Erdoğan’ın ölümcül suskunluğu
Ali BAYRAMOĞLU

Erdoğan’ın ölümcül suskunluğu

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Tayyip, dört yılda nereden nereye?
DOĞAN ÖZGÜDEN

Tayyip, dört yılda nereden nereye?

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Erdoğan’ın vizyonu şimdi nedir?
Mustafa Karaalioğlu

Erdoğan’ın vizyonu şimdi nedir?

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Rüşvet kaydının 9 dakikası niye kayıp?
Akif BEKİ

Rüşvet kaydının 9 dakikası niye kayıp?

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Bardağı taşıran damla
İbrahim Kiras

Bardağı taşıran damla

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
NATO’nun küreselleşmesi
Süleyman Seyfi Öğün

NATO’nun küreselleşmesi

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Saadet'te benzer operasyon; Kurtulmuş'a da çekilmişti
Mehmet TEZKAN

Saadet'te benzer operasyon; Kurtulmuş'a da çe

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Mehmet Y. Yılmaz

"Birçok şey ortaya saçılır!"

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Saldırı altındayız
Abdurrahman Dilipak

Saldırı altındayız

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
1980’lerde Kürt basını
Mehmet ALTAN

1980’lerde Kürt basını

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Bunca yoksulluğa rağmen AKP nasıl hâlâ yüzde 35 alıyor?
Barış Soydan

Bunca yoksulluğa rağmen AKP nasıl hâlâ yüzde

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Susurluk skandaldıysa şimdi tanık olduğumuz ne?
İsmet Berkan

Susurluk skandaldıysa şimdi tanık olduğumuz n

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Suçluyu hep başka yerde arıyoruz, oysa hiçbirimiz masum değiliz…
Fehmi KORU

Suçluyu hep başka yerde arıyoruz, oysa hiçbir

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Dış politikada “Oh be” psikolojisi
Ahmet TAŞGETİREN

Dış politikada “Oh be” psikolojisi

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
İşsizlikte çarpıcı artış
Seyfettin Gürsel

İşsizlikte çarpıcı artış

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Batı’nın “yeni düşman”ı kim olacak? Çin mi, Rusya mı yoksa Türkiye mi?
İbrahim Karagül

Batı’nın “yeni düşman”ı kim olacak? Çin mi, R

 • 17 Haziran 2021 Perşembe
Demek ki Haçlı kuşatması altında değilmişiz
Mehmet Ocaktan

Demek ki Haçlı kuşatması altında değilmişiz

 • 16 Haziran 2021 Çarşamba
İki hukuk cinayeti: Soma ve Kobane
Aydın ENGİN

İki hukuk cinayeti: Soma ve Kobane

 • 16 Haziran 2021 Çarşamba
NATO'da bir Bekçi Murtaza!
Fehim TAŞTEKİN

NATO'da bir Bekçi Murtaza!

 • 16 Haziran 2021 Çarşamba
Tüm Yazarlar