AMERİKAN STRATEJİSİ ÇÖKTÜ

  • 19.03.2018 00:00

  Neydi bu?

Onların söylediğiyle otuz, siz deyin elli, belki giderek daha da fazlalaşacak bir 'sınır güvenliği' ordusu eliyle Ortadoğu'yu yeniden şekillendirme planı. Ön Asya'daki devletleri bölüp küçültmek. Bu yolla İsrail'e avantaj sağlayıp, Ortadoğu'da borusunu daha rahat öttürmek. Bunu da DEAŞ'a karşı savaşma yalanına sardılar. Buradan Türkiye'nin payına düşen küçülmek, ABD güdümünde bir Vichy devletçiğine dönüşmek. Türkiye bu durumu kabullenmedi.

PKK'nın stratejisi de çöktü. O neydi? Bu plandan Ortadoğu'da Amerikan jandarmalığına talip bir Pol Pot devletçiği çıkarmak. Bu uğurda kendine verilen rolü üstlendi. Amerika ne dediyse ona göre hareket etti. Bu stratejinin önünde en büyük engel olarak gördüğü Türkiye'yi 'baş düşman' olarak ilan etti. Kendisine önerilen 'çözüm sürecini 'elinin tersiyle itti.

Daha başka çuvallayanlar? Kandil'in ham hayallerinin peşine takılan, bu yüzden önüne çıkan barışçı mücadele olanağını heba eden HDP. Onun etekleri altına girerek, 'halk savaşı' yoluyla buradan bir 'devrim' çıkarma uman serüvenci ve marjinal Türkiye solu.

Gelmekte olanı görüp, ön sezileriyle buna karşı alınan tutumu destekleyen Türkiye kamu oyunun iradesi karşısında tutunamayıp 'biz de destekliyoruz' demek zorunda kalıp da 'ama Afrin'e girilmesin çok kayıp olur' diye göz korkutmaya kalkanlar. ÖSO'yu, karalayıp bu tutumla Amerikan tezlerinin yanında yer alanlar.

Hiç birinin öngörüsü doğru çıkmadı. Yapmak istedikleri hayata tutunamadı. Gerçeklikle uyuşmadı. Türkiye Afrin harekatını başarı ile tamamladı ve bütün hesapları alt üst etti. Hemen şimdiden Afrin halkı kendi toprağına dönmeye başladı. Daha da Türkiye'ye sığınmış üç buçuk milyon Suriyeli'nin dönüşünün yolu açıldı. Suriye halkının çektiği çilenin sona ermesi için umut ışığı yandı.

Ortaya çıkan bu durum, Suriye üzerinden hesap yapanların, bu hesaplar yüzünden bir milyon Suriyeli'yi ölüme gönderen, yedi milyonunu topraklarını terk etmek zorunda bırakanların yenilgisidir. Ortadoğu halklarının, barışa kavuşmak, eski düzenlerini yeniden kurabilmek umutlarının yeşermesidir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.