Akşener “Biz AK Parti’ye rakibiz” diyor; sizce de İYİP ile AK Parti rakip mi, ne dersiniz?

  • 26.09.2023 07:06

İYİ Parti (İYİP) genel başkanı Meral Akşener, hem de ısrarla, altı ay sonra yapılacak yerel seçimlere partisinin her yerde kendi adaylarıyla katılacağını söylüyor.

Niyetinin ciddiliğini ispat için olacak, İzmir’de aday gösterecekleri kişiyi, ilde düzenlenen bir toplantıda partililere tanıttı da.

Ciddi ciddi her yerde partisi adaylarının kazanacağı iddiasında Akşener

Son seçime, Millet İttifakı içerisinde yer almasına rağmen, ayrı liste çıkararak girmiş bir parti İYİP. Seçimde oyu Türkiye genelinde yüzde 10’u dahi bulamadı. En iddialı olduğu yerlerde bile çıkaracağı adayların seçilmesi mümkün görünmüyor.

Peki de neden böyle davranıyor olabilir İYİP lideri?

Genel kabul, Akşener’in herhangi bir sebeple, CHP’ye ve özellikle de Kemal Kılıçdaroğlu’na müthiş bir kızgınlık duyması…

“Biz AK Parti’ye rakibiz, CHP de bizim rakibimiz” demesini buna bağlıyor bazıları…

Olabilir mi?

Neden olmasın?

İnsanlar bazen küçücük bir sebeple cinayet bile işleyebiliyorlar.

İyi ama CHP veya Kılıçdaroğlu onu kızdırmak için ne yaptı?

Düşünüyorum düşünüyorum da aklıma ciddi tek bir sebep gelmiyor.

Partiyi kurduklarında, iktidar seçimin tarihini erkene alarak, İYİP’i hazırlıksız yakalamıştı. Partilerin seçime girebilmek için belli sayıda il ve ilçede teşkilatlarını kurmuş ve kongrelerini yapmış olması veya Meclis’te 20 kişilik bir milletvekiline sahip olması gerekiyor.

İYİP teşkilatlarını tamamlayamamıştı ve Meclis’te de yalnızca vaktiyle MHP’den seçilmiş beş milletvekiliyle temsil ediliyordu.

Kılıçdaroğlu CHP milletvekillerinden 15’inin oraya geçmesini sağlayarak İYİP’in seçime katılabilmesinin önünü açtı.

“Hayatta en büyük pişmanlığım” diyerek yıllar sonra bu alicenaplığa karşı olumsuz hislerini dışa vuracaktı Akşener.

Ne diyeyim, bilemiyorum.

Millet İttifakı içerisinde yer aldıkları ilk günden başlayarak, CHP içerisinden -ve ittifakın diğer ortaklarından- İYİP’e veya Akşener’e karşı herhangi bir saygısız ifade sarf edildiğini ben işitmedim. Akşener’in masaya önceden hiç hazırlık yapmadan gelmesine bile ses etmediler. 

İttifak üyeleri, İYİP’in parti adına müzakereleri yürüten ve değişik alanlarda iktidar hazırlığı çalışmalarına katılan temsilcilerinden zaten memnundular.

Şimdilerde “Kılıçdaroğlu’nun adaylığı seçilemeyeceği önceden belli olduğu için hataydı” deyip duran Akşener’in, son ittifak toplantısından ‘6’lı masa’ için ‘kumar masası’ benzetmesi yaparak ayrılana kadar, bu düşüncesini muhtemel adayın yüzüne karşı bir kez bile söylemediği de bir realite.

Fazla uzun süreli sayılamayacak genel başkanlığı sırasınca yaptığı en vahim hatalardan biri, 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde, en uygun formül olarak ‘ortak aday’ çıkarma fırsatını heba etmesiydi Akşener’in… Önceleri uygun bulduğunu deklare ettiği ortak adaydan, nedense uzaklaşıp kendisini ‘kazanacak aday’ olarak ilan etti ve sonrası biliniyor…

Gerçek bu iken, aradan beş yıl geçti ve şimdilerde, o büyük hatasını hatırlatan çıkışlar yapmasını anlamak mümkün değil.

Tıpkı genel seçimde yüzde 10 bile alamamış partisinin yerel seçime tek başına girmesini sanki kahramanlık olarak sunması da öyle…

Siyasette dört işlemi bilmek en önemli unsurdur. Toplama, çıkarma, bölme ve çarpma işlemlerini iyi bilenler iktidar oluyor, işi başka yönlere sevk edenler her zaman hayal kırıklığı yaşıyor.

CHP’de karar alma mercii olan veya karar alma mekanizması içerisinde yer alanların dört işlemi bildiklerini gördük.

İYİP’e 15 milletvekili ödünç verme bunun bir kanıtı.

‘Helalleşme’ açılımı da öyle…

Başka eğilimli kitlelerden oy çekebilme amacıyla ittifak oluşturma da bir hesap meselesiydi.

Nedense ilk denemede hesabın tutmasını beklemeleri hataydı; ancak işte gördük, ittifakı ilk terk etmemesi gereken, seçime kendi partisinin amblemiyle giren İYİP, hesap dışı bir iş yaptı ve ittifakı yalnız terk etmekle kalmadı, muhalefetin gelecekle ilgili beklentilerini de liderinin yeni söylemiyle yok ediverdi.

Mutlaka bir sebebi vardır bu gelişmenin ama ben künhüne vakıf olduğumu söyleyemem.

“AK Parti bizim rakibimiz” söylemi bu son tavırdan sonra bir anlam taşımıyor. Sanki CHP gerçek rakip de AK Parti artık rakip değil gibi…

Nedenini galiba bir tek Akşener biliyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.