Fethiye Çetin ve " Torunlar "

 • 25.10.2011 00:00

Bu ay Essen'de(Almanya'nin büyüyen kentlerinden biri)Türkiyelileri kapsayan kültürel calismalarin etkinligi göze carpiyordu.

 
 Türkiye'den konuklarimiz vardi.Tartisdigimiz konularda Türkiye vardi.Buradaki Türkiyelileri etkileyen sosyal-psiko konularimiz vardi.Yaklasik iki hafta bu kentde bizleri ilgilendiren kültürel-sosyal cabalara tanik olduk.
 
 Türkiye'den Almanya'ya göcün ellinci yilini yasiyoruz ve konular göc ve Avrupa Birligi maceramiz ile ilgiliydi.
 
 Benim En cok ilgimi ceken;yapilan toplantilara yerlesik halk,yani Almanlar ne ölcüde ilgi duyuyorlar ve katiliyorlar?
 
 Yillardir buradaki calismalarin kenarindan kiyisindan ilgili olurum.Göcmen sorunlariyla ilgilenir,göcmenlerin kendi kültürel-dinsel-sosyal davranislariyla bu toplumun bir parcasi oldugunu savunur dururum.Alman halkina derdimizin ne kadarini anlatabildigimizi de dogrusu cok merak ederim.
 
 Iki hafta süren her toplantiya katilmadim elbette.Katildigim bir söylesi-okuma toplantisi disinda,sagolsunlar bizi yanliz birakmamislardi.Sorularini sordular,katildiklari icin memnuniyetlerini belirttiler.Türkiye'nin AB'ye girme konusunda hevesli olup olmadiklari sorguladilar,kendi hükümetlerinin Türkiye'ye uyguladiklari bir nev-i amborgonun hakli bir yani olmadigini da söylemekden uzak durmadilar.
 
Görünen o ki,irkci almanlar karsisinda pek de yanliz degiliz,bize sahip cikacak,bizimle mücadele edecek epey alman demokratini,dindarini,solcu ve sosyal demokratini yanimizda bulacagiz.
 
Bunlari yazinca aklima Türkiye'deki azinliklarin tarih boyunca yasadiklari felaketlerde,hep yanliz kaldiklari aklima takilinca,dogrusu kendimi iyi hissetmedim.
 
Fethiye Cetin adini duydunuz mu bilmem.Anneannem diye bir kitap yazdi.Yazdigi tek kitap degil.Yillar önce okumusdum kitabi...Onun söylesi ve okumasina gitmisdim. Kitabi kisa olarak söyle tanitabilirim:Anneannesinin ermeni oldugunu,sonradan ögrenen bir insanin,yasadiklarini tam anlamiyla insana yarasan duygular ile dile getirerek,toplumumuzda var olan etnik ve dinsel topluluklarin,birbirlerini hirpalamadan,kirmadan "bir arada nasil yasanilir"sorusuna ulastirabilecek dil zenginligini de iceren bir anlatim ile sunabilen bir kitap.Dahasi da var.Bu kitabi okuyan pek diaspora Ermenisin düsünce dünyasinda nasil yeni bakisacilari olusdunuda görebileceksiniz.
 
Kitap ve Fethiye Cetin üzerine daha fazla yazabilirim,belki de gecikmis bir yazi olmusda olabilir.
 
 Simdi gönlümden geceni paylasiyorum.Bu kitabi okumamis olanlar var ise mutlaka okusun ve sonrasinda ne yaparsa,nasil yaparsa yapsin,Fethiye Cetin ile bir söylesinin yapilmasina ön ayak olsun.Sonrasinda da "torunlar" üzerine konusur,sohbet ederiz.Ne dersiniz?

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (8)

 • Mustafa Akyol
  Mustafa Akyol
  31.10.2012 09:20

  Bu yaziyi anlayan varsa beri gelsin... Anladik kemalistler de iktidari eline gecirince AKP gibi otoriterlesiyorlar. Önemli olan burada o taraf bu taraf degil, halklarin daha fazla ezilmemesidir, demokratik bir Türkiye`yi kurabilmektir. CHP ile AKP arasinda fark yoktur, ikisi de statükoya hizmet eder. Aralarindaki tek fark hizmet ettikleri sermayelerin farkli olmasinda yatar. Sorun maalesef demokrasi sorunu degil, güc kavgasidir.

 • Mustafa Akyol
  Mustafa Akyol
  31.10.2012 09:40

  CHPlilerin is ve yasam garantisi oldugunu yazan arkadas, yakanizda degiliz. (CHPli degilim ayrica) Ama kutuplasmalara karsi bir insan olarak yaziyorum. Ben gecekondularda sefalet icinde yasayan o kadar cok CHPli taniyorum ki, ayni sekilde havuzlu villalarda oturan AKPli tanidigim gibi. "Simdi sira bizde" demek, AKPliler AKPli olmayanlari sömürecek demektir. Destur ya, ayip ya... Sömürünün, otoritenin, baskinin her türlüsüne hayir, halklarin, emekcinin özgürlügüne evet... hep beraber elele...

 • Mustafa Akyol
  Mustafa Akyol
  31.10.2012 09:20

  Bu yaziyi anlayan varsa beri gelsin... Anladik kemalistler de iktidari eline gecirince AKP gibi otoriterlesiyorlar. Önemli olan burada o taraf bu taraf degil, halklarin daha fazla ezilmemesidir, demokratik bir Türkiye`yi kurabilmektir. CHP ile AKP arasinda fark yoktur, ikisi de statükoya hizmet eder. Aralarindaki tek fark hizmet ettikleri sermayelerin farkli olmasinda yatar. Sorun maalesef demokrasi sorunu degil, güc kavgasidir.

 • feyzullah akyol
  feyzullah akyol
  30.10.2012 16:08

  siz bir okuyucu olsanız ve yazdıgınızı okusanız size su soruları sormak ısterdım; 1- okudugunuzu anladınız mı? 2- diyelimki anladınız; bahsı gecen cumhuriyet bekçisi chp nın esadı desteklerken, esat askerleri ile röportaj yaparken bugün dönüpte (30 ekim 2012)parti grup toplantısında parti başkanı kemal kılıçtaroğlunun hangi amaçla başbakan r.t.erdoğan ı Recep Esat Erdoğan olarak konusmasında hedef tahtasına oturttugunu anlatırmısınız? BU MİLLET BAHSETTİĞİNİZ KOYUNLUKTAN ÇIKTI, ARTIK ÇOBAN...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  30.10.2012 16:40

  Kemalistler 90 yılda bu noktaya gelirken sizler 9 yılda buralara geldiniz ve tahammül dahi edemiyorsunuz...

 • erhan kuzu
  erhan kuzu
  30.10.2012 19:20

  siz kemalistler , ne zaman yakamızdan düşeceksiniz çok merak ediyoruz. Ömür boyu iş ve yaşam garantisi olan insanlar olarak yıllarca bizi sömürdünüz , sıra birazda bizde konu bundan ibarettir. Ağzından Atatürk çıkan herkesi hırsızda olsa katilde olsa size göre iyi insan , yeterki AK Partiye karşı olsun. Size kendi masallarınızda iyi uykular diliyoruz, artık devir değişti. GO HOME CHP... ODTÜ den mezun oldum, bu hırsızlar yüzünden ilk yıllarda sefillik çektik , şimdi ülke kendien geldi.

 • Seçkin Yasar
  Seçkin Yasar
  30.10.2012 15:35

  89.yılında Cumhuriyet’i marjinalleşmekten iktidarın nükseden otoriterliği ve basiretsizliği kurtardı: İşte derdimiz, bu cümleyle özetlediğiniz durum: Neden Akp, milliyetçilik ve otoriterleşme trendine girdi? Militer-darbeci, elit modernizmine karşı halkın ilk defa temsil edildiği bir hükümet neden eski cumhuriyet gibi, demokrasisiz bir yönetimi tercih etti! Ergenekoncular uyumuyor! Ordunun kışlaya dönmesi, sivillerce denetlenmesi yasalarla teçhiz edilmez, demokratikleşilmezse durum iyi değil!

 • Rize Hemşinli-Başhemşin Ermenisi
  Rize Hemşinli-Başhemşin Ermenisi
  30.10.2012 11:28

  eline sağlık yıldıray toprağım, on numara yazı olmuş,kemalistlerin basitlikleri ortada bu genelde batı anatolianın köy ve kentlerinde rahat içinde yaşayan çoğunluğunu balkan, kafkas göçmenleri ve beyaz türk olma yolunda ilerleyen Kürtlerin oluşturduğu bu kemalist elitler birgün bu toprakları terk edecekler.ve iyice marjinalleşecekler.