CHP, KKM, AYM ve Sayın Özgür Özel

  • 5.07.2023 05:50

CHP'nin KKM'yı Anayasa Mahkemesi'ne götürmemesini eleştirmiştim. CHP’li Özgür Özel, “Düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’ne götürüldüğünü yazdı. Hata payım olabilir ama Google’a CHP, KKM, AYM diye yazın karşınıza benim yazım ve Özel’in tweeti çıkıyor sadece.

27 Haziran 2023 tarihinde Artı Gerçek’te "CHP en büyük hatayı nerede yaptı?" başlıklı bir yazı yayınladım.

Bu yazıda vurguladığım konu Anayasanın 73. Maddesine tamamen aykırı olan Kur Korumalı Mevduat meselesini düzenleyen 7351 sayılı Kanunun 12. Maddesini CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne taşımaması meselesi idi.

Bu yazımda CHP’nin bu maddeyi AYM iptal ederse döviz piyasalarının altüst olacağını, doların daha o hafta bugünkü düzeylerini aşacağını düşünerek sorumluluk almak istemediğini, AKP’nin, Erdoğan’ın bu konuyu siyaseten suiistimal edebileceklerini düşündüğünü ve bu nedenle AYM’ye başvurmadıklarını yazmış idim.

Eleştiri olarak da CHP yönetiminin hukukun üstünlüğünü, yasaların Anayasaya uygunluğunu daima siyasi mülahazalara tercih etmek zorunda olduğunu belirtmiş idim.

Bu yazımın Artı Gerçek’te yayınlandığı gün CHP'nin TBMM grup başkanı Özgür Özel benim yazımı eleştiren bir tweet attı.

Tweet aynen şöyle:

“Sn. @EserKarakas53’ın yazısındaki değerlendirmeler hatalıdır.

Çünkü;

Partimiz Anayasaya açık aykırı KKM düzenlemesini içeren 7351 sayılı Kanunun 12. Maddesini 18 Mart 2022’de, 7352 sayılı Kanunun 2. Maddesini 25 Mart 2022’de Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştır.”

Twitter’da Sayın Özgür Özel’in bu tweetini görünce doğrusu biraz şaşırdım çünkü CHP’nin bu kur korumalı mevduat mali skandalını Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğünü bilmiyordum.

Şaşırdım çünkü bu mesele ile çok yakından ilgiliyim, nasıl oldu da ben bu konuyu atlamışım diye de üzüldüm.

Ben kamu maliyesi profesörüyüm, Anayasanın 73. Maddesi üzerine kaç kere bilimsel makaleler yazdım, bu konuyu iyi bildiğimi düşünüyorum ve farklı yorumlar getirdiğimi de hatırlıyorum.

Örneğin, Maddenin ilk paragrafında kullanılan “kamu giderlerini karşılamak üzere” ifadesinin yanlış olduğunu, doğrusunun “kamu hizmet giderlerini karşılamak üzere” olması gereğini kaç kez yazdım.

Gelelim Sayın Özgür Özel’in tweetine.

CHP çoğu haklı gerekçelerle bazı yasa maddelerini Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştır ve her seferinde bu başvurular basında geniş yer bulmuştur çünkü CHP bu başvuruları adeta törensel bir biçimde yapar.

Özgür Özel’in tweetini görünce ben de “acaba ben mi atladım?” diye ısrarlı internet araştırmaları yaptım ama hiç sonuç alamadım, basında o tarihlerde böyle bir haber hiç yok.

Ben beceriksizlik yapıyorumdur diye bu işi benden daha yetkin yapabilecek arkadaşlara da sordum, onlar da bir sonuç bulamadılar.

CHP bu başvuruyu adeta büyük bir gizlilikle yapmış gibi bir görüntü var, bu çok önemli konu basına bildirilmemiş, bu kesin.

Merak da etmiyor değilim doğrusu çünkü acaba CHP bu başvuruyu doğru argümanlar kullanarak mı yaptı?

Sadece ben değil başka arkadaşlar da bu konuyu, CHP’nin KKM’yi AYM’ye götürmemesi, ekranlarda sayısız kez dile getirdiler, eleştirdiler, CHP’nin içinden kimse de bizleri “yanılıyorsunuz, biz konuyu AYM’ye taşıdık bile” diye uyarmadılar.

Partinin içinde önemli görevler üstlenmiş ve şahsen tanıdığım bazı arkadaşlara da aynı konuyu açtım ama hiç yanıt alamadım.

CHP konuyu AYM’ye 18 Mart 2022’de taşıdı ise başvurunun üzerinden yaklaşık 16 ay geçmiş ama hala AYM’den bir karar yok, CHP bu gecikmeyi de basına taşımıyor.

Neresinden bakarsanız bakın ilginç bir dava süreci var karşımızda.

KKM meselesi çok haksız bir gelir transfer sistemi olarak çalışıyor, vergi gelirlerinden çok küçük bir tasarrufçu grubuna büyük bir gelir aktarımı var.

Bazı tasarrufçulara ödenen faizlerin finansal sistem içinden ödenmesi gerekirken bu aktarımın kaynağının vergi gelirleri olması kabul edilmesi olanaksız bir konu.

CHP neden bu konuyu bangır bangır kamuoyu önünde AYM’ye yaptığı başvuruyu kaynak göstererek tartışmamaktadır?

Artı Gerçek’te yazdığım konunun her zaman arkasındayım, CHP gibi kendine sosyal demokrat diyen bir parti siyaseti ASLA hukukun önüne taşımamalıdır.

Sayın Özgür Özel tweetinde benim hatalı olduğumu yazmış, mümkündür, ben AYM başvurusundan habersiz isem benim bir hata payım olabilir ama acaba vergi mükellefinin çok büyük kaynaklarını tüketen bu adaletsiz sistemin AYM’ye taşındığını açık açık deklare etmeyenlerin hata payı nedir?

İsterseniz Google’a CHP, KKM, AYM diye yazın karşınıza benim yazım ve Özgür Özel’in tweeti çıkıyor sadece.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.