Maaş ve kira ödemesi için KOBİlere yeni kredi paketi

Maaş ve kira ödemesi için KOBİlere yeni kredi paketi
27.10.2020 - 05:17
1654

Kamu bankaları, maaş ve kira ödemelerini yapabilmeleri için KOBİ'lere yönelik üst limiti 100 bin lira olan yeni bir kredi paketi açıkladı. Uzun süredir kredi yoluyla borçlanarak ayakta kalmaya çalışan KOBİ'lerin bankalara olan borçları 600 milyar lirayı aşmış durumda.

 Kredi borçları nisan ve temmuzda arka arkaya 3'er ay ötelenen KOBİ'ler için Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank bu kez 'Mikro İşletmeler Destek Paket'i hazırladı.

MAAŞ VE KİRA ÖDEMESİ İÇİN

Mikro İşletmeler Destek Paketi ile KOBİ'lerin başta maaş ve kira ödemeleri olmak üzere; temel maliyetlerinin karşılaması böylelikle KOBİ'lerin finansman ihtiyaçlarını giderilmesiyle beraber nakit desteği sağlanarak tedarikçileri ile aralarındaki nakit akışının korunması hedeflendi.

Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olarak, 48 aya kadar vadeyle yıllık yüzde 11,5 faiz oranıyla kullandırılacak krediden, cirosu 3 milyon TL'ye kadar olan firmalar yararlanabilecek.

1 milyon TL'nin altında ciroya ulaşan işletmelere 50 bin TL'ye kadar limit açılan kredide, 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya ulaşan işletmelerin azami kredi limiti ise 100 bin TL olacak.

KREDİNİN YÜZDE 90'I ÜÇÜNCÜ KİŞİLERE GÖNDERİLECEK

Bu amaçla firmaların kredi limitinin en fazla yüzde 10'u nakit olarak serbest kullanıma bırakılacak, en az yüzde 90'lik kısmı ise işletme giderlerinin finansmanı amacıyla 3. kişilere ve satıcılara havale-EFT ve kurumsal kart üzerinden ödenecek. Bu sayede yeni destek paketi ile işletmelerin maaş ve kira gibi temel giderleri karşılanmış olacak.

Mikro İşletmeler Destek Paketi kapsamında Nakit İşletme Kredisi'nin yanı sıra firmalar, kurumsal kart, doğrudan borçlandırma sistemi (DBS), tedarik zinciri finansmanı mal alımına yönelik teminat mektubu (TZF), güvenceli çek, nakit çekimine kapalı kurumsal kredili mevduat hesabı ürünleri üzerinden Nakit İşletme Kredisi kullanabilecek.
(EKONOMİ SERVİSİ)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar