Boğaziçi’nde Görevden Alınan Can Candan, Üniversiteye Davul Zurnayla Döndü

Boğaziçi’nde Görevden Alınan Can Candan, Üniversiteye Davul Zurnayla Döndü
25.03.2022 - 16:16
Güncelleme 26.03.2022 - 01:19
Haber Merkezi
1095

Boğaziçi Üniversitesi’nde görevine rektör Prof. Dr. Naci İnci tarafından son verilen öğretim görevlisi Can Candan, okula döndüğünü sosyal medya hesabından duyurdu. Candan'ı, öğrencileri ve akademisyen arkadaşları davul zurnayla karşıladı. 

Boğaziçi Üniversitesi’nde Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde tam zamanlı öğretim görevlisi olan ve 2007'den beri üniversitede eğitim veren Can Candan, rektör Prof. Dr. Naci İnci tarafından görevinden uzaklaştırılmıştı.

Candan, 13 Ağustos 2021’de yürütmenin durdurulması ve iptali için dava açmıştı. Eğitim-Sen de daha sonra bu davaya müdahil oldu. İstanbul 2. İdare Mahkemesi 20 Ocak 2022’de talebi reddetse de Candan’ın karara itiraz etmesinin ardından 7. İdare Dava Mahkemesi, 16 Şubat’ta yürütmenin durulmasına karar vermişti. Bu sayede de esastan karar alınana kadar Candan okula geri dönmüş oldu.

Üniversitede akademisyenlerin her gün gerçekleştirdiği nöbette bir açıklama yapan Candan, üniversiteye dönüşünden sonra şu açıklamayı yaptı:

“Biliyorsunuz ki benim görevim hiçbir zaman bitmedi. Ben hiçbir zaman Boğaziçi'nden, sizlerden uzak kalmadım. Hep buradaydım, hep sizinleydim. Şimdi de daha yakından sizinleyim. Bütün bu süreçte beni yalnız bırakmayan meslektaşlarıma, sevgili öğrencilerime, mezunlarımıza, öğrencilerimizin ailelerine, çalışanlara ve tabii ki Türkiye'nin her yerinde ve dünyanın çeşitli yerlerinde bizi destekleyen herkese teşekkür ediyorum.


Editör: M. AKAY