Kerkük’te seçimin galibi Kürtler oldu

15 yıl Kerkük Meclis üyeliği yapan ITC Başkan Danışmanı Ali Mehdi, 25 bin seçmenin parmak izi çıkmadığı için oy kullanamadığını, çoğunluğun ise Türkmen olduğunu söyledi

Kerkük’te seçimin galibi Kürtler oldu
19.12.2023 - 19:31
Kaynak: Haber Merkezi
382

Irak'ta dün yapılan yerel yönetim seçimleri, ülkenin büyük bölümünde Şii ve Sünni Arap, kuzeyinde ise Sünni Arap, Kürt ve Türkmenlerin mücadelesine sahne oldu. “Küçük Irak” olarak anılan Kerkük’te ise en fazla oyu Kürtler aldı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Kürtleri Sünni Araplar ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) takip ederken 6 yıl aradan sonra Kerkük’ün Kürt vali tarafından yönetilmesi güçlü bir ihtimal olarak görülüyor. T24’e konuşan Irak Türkmen Cephesi’nden (ITC) Ali Mehdi“Bütün Irak’ta Türkmenlerin bir tane bile genel müdürü yok. Bu şartlar altında seçime katılan bir toplum ne kazanabilir? Dünyanın gözü Kerkük’te. Dünyanın bir gözü Kerkük’te ise Türkiye’nin iki gözünün olması lazımdı” dedi.

Yaklaşık 16 milyon kişinin oy kullanma hakkı bulunan Irak’taki yerel yönetim seçimlerinde çeşitli parti ve ittifaklardan toplam 5 bin 904 aday, 275 sandalye için yarıştı. Ülke genelinde seçime katılım düşük olsa da en fazla katılım Kerkük’te gerçekleşti. 275 sandalyeden 70'i ise kadın kotasına ayrıldı. Seçimler Kuzey Irak Kürt bölgesi hariç; 140. madde kapsamında kalan 14 vilayette gerçekleşti.

Fotoğraflar: AA

Irak'ta en büyük Şii tabanına sahip dini ve siyasi lider Mukteda es-Sadr, seçimleri boykot ederek taraftarlarına sandığa gitmeme çağrısı yapmıştı. Bu nedenle ülkenin güneyi ve ortasında sandıklara katılım çok düşük düzeyde kalırken, ülke genelinde ise yüzde 41 olarak gerçekleşti. İl Meclisi seçimlerinin her 4 yılda bir yapılması gerekirken 2013 sonrası IŞİD saldırıları, yaşanan güvenlik ve siyasal istikrarsızlık nedeniyle yapılamamış; 2019'da yaşanan protestoların ardından da feshedilmişti. Kerkük'te ise yerel seçimler en son 2005 yılında yapılmıştı.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’na göre, Kerkük’te 813 bin 590 seçmen 18 yıl aradan sonra 318 merkezde kurulan bin 890 sandıkta, biri Hristiyan kotası 16 sandalye için oyunu kullandı.

Kerkük'teki bileşenler 12 ayrı ittifak ile seçim yarışına girdi. Türkmenler, "Birleşik Irak Türkmenleri Cephesi Listesi"yle, Kürt partiler ise beş ittifak ve liste ile seçime katıldı.

10 Nisan 2003’ten 16 Ekim 2017’ye kadar Kerkük’ü yöneten ancak tartışmalı bağımsızlık referandumu sonrası Irak Federal Polisi Gücü, Irak Ordusu ve Şii’lerden oluşan Haşdi Şabi güçlerinin denetimine geçen Kerkük’teki seçime etnik ve dini gruplar da damga vurdu.

Kürtler 8 sandalyeyi zorluyor

Resmi olmayan sonuçlara göre, Kürt partiler Kerkük’te toplam 15 sandalyeden 7’sini garantilerken, 8'i üzerinde ise inceleme ve tartışma sürüyor. Bir sandalye ise kota nedeniyle Hıristiyanlara verildi. Kotayı kazanan kadın adayın Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) yakın olduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Kerkük İl Meclisi’nde KYB 5, üç liste ile seçime giren Sünni Araplar 5, KDP 2, Irak Türkmen Cephesi (ITC) ise 2 sandalye kazandı. ITC'nin üç sandalye kazandığı iddiası ise henüz doğrulanmadı. Kürt partilerinden Yeni Nesil’in kazandığını iddia ettiği bir sandalye konusunda ise inceleme ve tartışma sürüyor. Bir sandalyenin ise henüz netleşmemesine rağmen Şii Arap ortak listesine geçeceği ifade ediliyor.

Kürt valinin önü açıldı

Kerkük İl Meclisi, kota sistemiyle Hristiyanlara ayrılan bir sandalyeyle birlikte toplam 16 sandalyeden oluşuyor. KYB, 6’ncı sandalyeyi garantilemesiyle Kürtler Kerkük İl Meclisi’nde çoğunluğunu sağlamış olacak. Bu durumda valinin Kürt, meclis başkanının ise Sünni Araplardan seçilmesi bekleniyor.

Kerkük’teki seçimde kesin olmayan sonuca göre; KYB 155 bin, Sünni Araplar üç liste ile 162 bin, ITC 85-90 bin arasında, Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) 49 bin, Yeni Nesil ise 25 bin oy aldı. Kerkük’te Türkmenlerin yoğun yaşadığı bazı seçim çevrelerinden KYB’ye blok oylar çıkması ise dikkat çekti.

Kürtlerin gözü Musul’da meclis başkanlığı

Kürtler, Ninova bölgesi içinde yer alan Musul’da da Sünni Arap partilerinin ardından seçimlerde ikinci oldu. 26 sandalyeli Musul Meclisi seçimlerinde oyların yüzde 52’sinden fazlası sayıldı. Henüz kesinleşmeyen sonuçlara göre; KDP 53 binin üzerinde oy alarak 7, KYB’nin ise iki sandalye kazandığı belirtildi. Bu durumda yerel meclis başkanlığının Kürtlere verilebileceği ifade ediliyor.

ITC sonuçtan rahatsız

Kerkük’te seçime iddialı hazırlanan Irak Türkmen Cephesi (ITC), resmi olmayan sonuçların açıklanmasına temkinli yorum yaptı. ITC Başkanı Erşad Salihi, bekledikleri sonucun alınamamasından Seçim Komisyonu’nu suçlarken, 15 yıl Kerkük Meclis üyeliği yapan ITC Başkan Danışmanı Ali Mehdi ise 25 bin seçmenin parmak izi çıkmadığı için oy kullanamadığını, çoğunluğun ise Türkmen olduğunu söyledi.

“Başka yöntemle oynuyorlar”

ITC’yi zayıflatmak ve küçültmek için bir oyun sergilendiğini ileri süren Mehdi, “Geçen seçimlerde oyun başka şekildeydi, şimdi başka yöntemle oynuyorlar. İki gün önce asker ve polisler için özel seçim yapıldı. ‘Sistem bozuldu’ dediler. Seçim sonuçlarını çıkaramadık. Sandıklar seçim merkezine götürüldü. Bugün elle tekrar sayılacağı belirtildi. 50 bin civarında oy var. 50 bin oy kimin denetiminde sayılacak, şüphemiz var” dedi.

“Türkiye’nin iki gözünün Kerkük'te olması lazımdı”

Kerkük’teki seçim sonucunu T24’e değerlendiren Mehdi, “KYB’nin kazanması için dış güçler elinden geleni yaptı” diye konuştu.  İsim vermeden İran’ı işaret eden Mehdi, gerektiği desteği alamadıkları için Ankara’yı da eleştirerek, şöyle dedi:

“Irak’ta bir tane dış güç var… KYB’ye 2017’de söz verilmişti. KYB’nin başarılı olması bundan kaynaklı. Şii ve Sünni Arapların başbakanları, başbakan yardımcıları, 13 bakan ve 15 valisi var. Kürtlerin cumhurbaşkanları var; Irak parlamentosunda başkan yardımcıları, Kuzey Irak’ta hükümeti var, beş bakanı var. Her iki tarafın bankaları, petrol kuyuları var. Türkmenler bu şartlar altında seçime katıldı. Bütün Irak’ta Türkmenlerin bir tane bile genel müdürü yok. Bu şartlar altında seçime katılan bir toplum ne kazanabilir? Dünyanın gözü Kerkük’te. Dünyanın bir gözü Kerkük’te ise Türkiye’nin iki gözünün olması lazımdı. Şu anda Türkiye’den yapılan açıklamalar var, ancak geç kalındı.”

Ali Mehdi

“Sakinliğinizi koruyun”

Kerkük’te resmi sonuçların açıklanması ile zaferini ilan etmeye hazırlanan KYB lideri Bafil Talabani de Kerkük’te seçmenlerine “Sakinliğinizi koruyun” diye seslendi. Talabani mesajında, “Birçok ulus ve toplumdan oluşan Kerkük’ün sevgili ve dirayetli halkını, kentte barışı korumaya ve zaferi barış ve huzur içinde ifade etmeye çağırıyorum. Zaferi hep beraber kutlayacağımıza söz veriyorum. Lütfen sakinliğimizi koruyalım. Kaos yaratmak KYB ve Kerkük halkının karakteri değildir” dedi.

“Kerkük, barışın sembolü”

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ise seçim sonrası bir açıklama yaparak, İl Genel Meclisi seçimlerinin ülke genelinde başarı ile gerçekleştirildiğini söyledi. Vaatleri arasında seçim yaptırmanın da olduğunu ifade eden Sudani, 2013 yılından bu yana ertelenen seçimlerin gerçekleştirilmesinin barış ve istikrarın güçlendirilmesine yönelik yeni bir adım olduğunu anlattı. Sudani, seçimin başarısının sembolünün Kerkük olduğunu, “Belki de bu başarının sembolü Kerkük’te seçimlerin yapılmasıydı. Bu yetkinin uygulanmasına yardım eden ve katkıda bulunan herkesi tebrik ediyoruz” sözleri ile aktardı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums