Kanada’da perakende emekçilerinin, ABD’de havacılık işçilerinin grevleri sürüyor…

Dünyadan emek haberleri: Kanada’da perakende emekçilerinin, ABD’de havacılık işçilerinin grevleri sürüyor…

Kanada’da perakende emekçilerinin, ABD’de havacılık işçilerinin grevleri sürüyor…
6.12.2023 - 06:44
Kaynak: Haber Merkezi
270

LATİN AMERİKA

BREZİLYA: Sao Paulo’da toplu taşıma işçileri özelleştirme ve bütçe kesintilerini protesto etti

28 Kasım’da Saõ Paulo toplu taşıma işçileri bir günlük bir protesto grevi düzenleyerek sanayi bölgesi Saõ Paulo’daki toplu taşıma hizmetlerini felç etti. Protestoya katılan ancak grev yapmaları engellenen eyaletin dört bir yanından eğitim çalışanları da vardı. Eyaletin dört bir yanındaki işçiler, kamu firmalarının özelleştirilmesini ve Vali Tarcísio de Freitas yönetimi tarafından eyaletin eğitim bütçesinde yapılan kesintileri protesto ediyor. Bu, 2025 yılında tamamlanması planlanan toplu taşımanın özelleştirilmesine karşı Saō Paulo’da bu yıl düzenlenen üçüncü grev.

MEKSİKA: Chiapaslılar iç savaş koşullarına son verilmesini istiyor

30 Kasım’da bin işçi, öğretmen, öğrenci ve kayıp aile üyelerinin yakınları, Meksika’nın güneyindeki Chiapas eyaletindeki San Cristobal de las Casas şehrinde, bölgelerinde barış ve güvenlik talebiyle yürüyüş yaptı. Göstericiler, silahların kontrolü ve uyuşturucu kaçakçılığı için mücadele eden organize çetelerin de dahil olduğu, bu eyalette meydana gelen şiddet dalgasını kınadı. Çeteler iletişimi bozuyor, yerli kasabaları gasp ediyor ve köylüleri kaçırıyor. Protestocular Adalet Binasında bir araya gelerek bölgenin yapısında yer alan yerel, eyalet ve federal yetkililer tarafından büyük ölçüde göz ardı edilen gündelik şiddeti kınadı. Öğretmenler, eğitim çalışanlarına yönelik saldırılara son verilmesini, kaçırılan, kaybolan ve çalışırken öldürülen öğretmenler için adalet talep eden pankartlar taşıdı.

GUATEMALA: Guatemala Gazetesi muhabirleri ifade özgürlüğü için eylemde

30 Kasım Guatemala Gazeteciler Günü’nde, gazete çalışanları Guatemala Şehri Kamu Bakanlığı’nda ve şehrin diğer bölgelerinde gösteri yaparak, mevcut yönetimin ifade özgürlüğüne yönelik baskısına son verilmesi talebiyle bir araya geldi. Bir hafta önce yürüyüşün organizatörleri, İnsan Hakları Meydanı’nda, Ana Adalet Salonunun karşısındaki mitingde, Gazeteciler Birliği (APG) lideri Byron Barrera, vatandaşları protestoya destek olmaya ve kiliselerin çanlarını çalmaya çağırmıştı.

30 Kasım’daki mitingde APG konuşmacıları, gazete çalışanlarının yanı sıra öğrencilerin, eğitimcilerin ve araştırmacıların da ifade özgürlüğü haklarının baskı altına alındığına dikkat çekti.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ: New York havacılık işçileri grevin ikinci ayında

New York, Kingston’daki Howmet Aerospace’deki 70 makinist, planlanmış yeni bir müzakere olmadan ikinci aya grevde giriyor ve sendikaya göre şirket, “ücretler veya fazla mesai ücretine ilişkin herhangi bir tartışmanın pazarlık konusu olmadığını” ilan ediyor. Uluslararası Makinistler Birliği (IAM) Yerel 1562 şunları kaydetti: “Şirket ekonomiden daha fazla taviz vermek istemiyordu. Bize bunun ellerinden gelenin en iyisi ve son olduğunu söylediler. Bunun üyelik açısından faydalı olduğuna inanmıyoruz ve masaya biraz daha para koyabildiklerinde konuşmaya istekli olacağımızı söyledik.” Ancak IAM, Howmet işçilerini yalnız bıraktı.

Şirket, 2023 gelirinin “6.545 milyar dolar olarak tahmin edildiğini” belirtti. New York’taki grevden önce, geçen yaz Birleşik Krallık’taki Howmet Aerospace işçilerinin ücret mücadelesi yaşanmıştı.

KANADA: Sobey market zinciri işçilerinin grevi üçüncü haftasında

Halifax, Nova Scotia’da yaklaşık yüz perakende bakkal işçisi, yoksulluk düzeyindeki ücretlere son verme mücadelesi kapsamında perakende gıda devi Sobey’s’e karşı grevin üçüncü haftasında. Uluslararası Hizmet Çalışanları Sendikası’na (SEIU) üye olan işçiler, Mayıs 2022’de sendikalaştı ancak henüz bir sözleşme kazanamadı.

Sobey’s, ülkedeki diğer büyük gıda perakende şirketleri gibi, pandemi krizi boyunca kârlarının artmaya devam etti. Son üç yılda, Kanada’da ortalama market alışverişi yüzde 20 arttı; bu, 40 yılın en büyük fiyat artışıydı. Bu yılda Sobey’in satışları 2022’ye göre 312 milyon $ artışla 30,478 milyar Kanada doları olarak kaydedildi.

KAYNAK: www.wsws.org


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums