Taliban’dan kız öğrencilere eğitim yasağı

Afganistan’da Taliban bazı vilayetlerde üçüncü sınıfın üzerindeki kız öğrencilerin evlerine gönderilmesi için okul müdürlerine talimat verdiği bildirildi.

Taliban’dan kız öğrencilere eğitim yasağı
6.08.2023 - 20:14
Haber Merkezi
246

Afganistan'da Ağustos 2021'de ülke yönetimini 20 yıl sonra yeniden ele geçiren Taliban, kız çocuklarına yönelik yeni bir yasağı daha duyurdu. Afganistan'ın bazı vilayetlerinde, 10 yaşından büyük kız çocukların ilkokul derslerine katılmasının yasaklandığı belirtildi.

BBC'nin Farsça servisinin aktardığına göre Taliban yönetimindeki Eğitim Bakanlığı, kısıtlamayı okul müdürlerine bildirdi. Taliban, Gazni vilayetindeki okulların ve kısa dönem kursların müdürlerine “10 yaşından büyük hiçbir kız çocuğun ilkokullarda okumasına izin verilmediğini” belirtti. Taliban yetkililerinin, üçüncü sınıfın üzerindeki kız öğrencilerin evlerine gönderilmesi için müdürlere talimat verdiği aktarıldı.

KADINLARA YÖNELİK YASAKLAR

Taliban'ın 2021'de Afganistan'da yönetimi yeniden ele geçirmesinden bu yana kadınlara yönelik baskı artıyor. Kadınlardan sadece gözlerini gösterecek şekilde giyinmeleri ve 72 kilometreden uzak yerlere seyahat etmeleri halinde bir erkek akrabanın onlara eşlik etmesi isteniyor. Taliban kasım ayında kadınların parklara, spor salonlarına ve yüzme havuzlarına girmelerini de yasaklamıştı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar