Yunanistan maviye boyandı: Miçotakis tek başına iktidar

21 Mayıs’taki seçimlerde sandıktan birinci çıkmasına rağmen Meclis’te çoğunluğu elde edemeyince ve koalisyonlar da kurulamayınca yeniden seçim kararı alan Başbakan Miçotakis’in partisi Yeni Demokrasi, bu kez Meclis’te çoğunluğu ele geçirdi. Yeni Demokrasi Partisi yüzde 40,45 ile 300 sandalyeli Meclis’te 158 sandalye aldı. Oyları düşen Çipras’ın liderliğindeki SYRIZA Meclis’e yüzde 17,83 ile 47, PASOK yüzde 12,18 ile 32, Komünist Parti yüzde 7,51 ile 20 vekil soktu. Seçimin sürprizi ise üç küçük

Yunanistan maviye boyandı: Miçotakis tek başına iktidar
26.06.2023 - 08:01
Haber Merkezi
350

Yüzde 90’ı sayılan sandıklardan gelen sonuçlar, Başbakan Miçotakis’in Yeni Demokrasi Partisi’nin zafer kazandığını ve tek başına iktidar olduğunu gösteriyor.

Yeni Demokrasi Partisi, Türklerin yaşadığı Rodop dışında bütün Yunanistan’da seçimleri önde bitirdi.

Yunanistan’da 21 Mayıs’taki seçimlerde, Başbakan Miçotakis liderliğindeki merkez sağ Yeni Demokrasi Partisi yüzde 41 oy alarak 300 sandalyeli mecliste 145 milletvekili kazanmış, sosyalist Syriza ise önceki seçimlere göre 10 puan kaybederek yüzde 20 oy almıştı.

Ama Miçotakis’in sandalye sayısı tek başına iktidarın az farkla altında kalınca ve koalisyon fikrine yanaşmayınca, muhalefet partilerinin ise koalisyon kuramayacağı anlaşılınca yeniden seçim kararı verilmişti


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar