Aşırı sağcı Paludan, İsveç'te Türk Büyükelçiliği önünde Kuran yaktı

Aşırı sağcı Danimarka- İsveç vatandaşı Rasmus Paludan, İsveç'te Türk Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı. Dışişleri Bakanlığı 'aşağılık saldırı' diye nitelediği eylemi kınadı.

Aşırı sağcı Paludan, İsveç'te Türk Büyükelçiliği önünde Kuran yaktı
21.01.2023 - 18:32
Haber Merkezi
1096

Türkiye'den NATO üyeliği için onay bekleyen İsveç'te İslam karşıtı aşırı sağcı Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri ve İsveç- Danimarka çifte vatandaşı Rasmus Paludan tepkilere rağmen Kuran-ı Kerim yaktı.

Euronews'un haberine göre Stockholm'de Türkiye Büyükelçiliği yakınında belirlenen alanda planlanan eylem öncesi polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Plauden'in eylemine tepki gösteren bir grup da aynı bölgede toplandı. Eyleme alanında toplanan basın mensubu sayısının, Kuran-ı Kerim yakılmasına karşı çıkan göstericilerden fazla olması dikkat çekti.

Eylemin yapıldığı bölgede gazetecilere konuşan Paludan, "şiddete karşı" olduğunu belirterek, kendisine "aşırı sağcı" denmesini de kabul etmediğini söyledi. Paludan, "Danimarka ve İsveç anayasalarına uyulması gerektiğini düşünmek aşırı sağcı olmak değildir" dedi. Paludan, bölgede toplanan karşıt göstericilerin protestolarıyla ilgili ise "Eğer ifade özgürlüğünün olması gerektiğini düşünmüyorsanız, o zaman başka bir yerde yaşayabilirsiniz" diye konuştu.

Paludan, daha önce hem Danimarka'da hem de İsveç'te benzer protestolar düzenlemiş ve bunlardan bazıları karşıt gösterilere yol açarak şiddet olaylarına sebep olmuştu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI 'AŞAĞILIK SALDIRI' DİYEREK KINADI

Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamayla Paludan'ın eylemini kınadı. Bakanlık açıklamasında "Ülkemizin tüm uyarılarına rağmen, İsveç’te bugün (21 Ocak) kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz. Müslümanları hedef gösteren ve kutsal değerlerimize hakaret eden bu İslam düşmanı provokatif eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Çünkü bu bir nefret suçudur" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İsveç’te Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kuklasının asılması ve Kur’an-ı Kerim yakma eylemine izin verilmesini hatırlatarak, “Geldiğimiz bu noktada İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’un Türkiye’ye 27 Ocak’ta yapacağı ziyaretin önemi de anlamı da kalmadı. Bu nedenle ziyareti iptal ettik” demişti.

İsveç Savunma Bakanı bakan Jonson ise Ukrayna Savunma Temas Grup Toplantısı’nda Akar ile görüştüklerini ve söz konusu ziyaretin iptal edilmediğini, erteleme kararını birlikte aldıklarını söylemişti. (DIŞ HABERLER)


Editör: N. Cingirt