Brezilya 2023’e hızlı girdi: Lula göreve başlıyor, Bolsonaro Florida’ya uçtu

30 Ekim’de mevcut devlet başkanı Bolsonaro’yu %1 oy farkıyla yenerek üçüncü kez Brezilya Devlet Başkanı seçilen Lula, bugün düzenlenecek olan yemin töreniyle göreve başlıyor. Brezilya’nın eski devlet başkanı Bolsonaro, demokratik teamüllere aykırı bir biçimde devir teslim törenine katılmama kararı aldı ve özel uçağıyla birlikte Cuma günü Brezilya’yı terk etti, Florida’ya gitti. Bolsonaro daha öncesinde seçimleri kaybederse koltuğu devretmeyeceğini açıklamıştı.

Brezilya 2023’e hızlı girdi: Lula göreve başlıyor, Bolsonaro Florida’ya uçtu
1.01.2023 - 17:39
Haber Merkezi
1419

30 Ekim’de Brezilya’da düzenlenen başkanlık seçimlerinde mevcut devlet başkanı ve radikal sağcı Bolsonaro, %1 oy farkıyla seçimleri kaybetmişti. Daha öncesinde iki dönem başkanlık görevini üstlenen ve hukuka aykırı soruşturmalar, yargı süreçleri neticesinde hapse atılan sol görüşlü Lula, devlet başkanı seçilmişti.

Lula, bugün düzenlenecek olan yemin töreniyle resmen göreve başlayacak. 300.000 kişinin katılmasının beklendiği ve 10.000 polisin görevlendirildiği törene, demokratik teamüllere aykırı biçimde eski devlet başkanı Bolsonaro katılmayacak. Bolsonaro devir teslim törenine katılmamak amacıyla Cuma günü özel uçağıyla ABD’nin Florida eyaletine uçtu.

Bolsonaro daha öncesinde seçimleri kaybetmesi durumunda sonuçların hileli olma şansı dışında bir olasılık olmadığı için koltuğu devretmeyeceğini açıklamış, fakat daha sonrasında kabinesindeki yetkili isimler geçiş sürecini başlatmıştı.


Editör: N. Cingirt