Kazakistan'da protestolar: 18 güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi

Kazakistan İçişleri Bakanlığı protestolarda meydana gelen ölüm sayısını açıkladı.

Kazakistan'da protestolar: 18 güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi
7.01.2022 - 06:57
Haber Merkezi
1547

Kazakistan'da İçişleri Bakanlığı, ülkede akaryakıt zamlarına karşı büyüyen protestolara ilişkin açıklamada bulunarakölen güvenlik gücü sayısının 18'e yükseldiğini, 2 bin 298 kişinin de gözaltını alındığını duyurdu. 2 güvenlik görevlisinin ise başının kesildiği ayrıntısı verildi.

ALMATI'DA ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Kazakistan'ın Almatı kentinde güvenlik güçlerinin, protestocuların ele geçirdiği binaları geri almak için operasyon yaptığı ve zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşandığı ifade edildi.

Protestocular, Almatı'daki idari binalar, polis merkezleri ve televizyon kulesini ele geçirmeye çalışıyor. Çimkent ve Aktav şehirlerinde ise durumun kontrol altına alındığı belirtiliyor.

KGAÖ GENEL SEKRETERİ, TOKAYEV VE LUKAŞENKO İLE GÖRÜŞTÜ

Kazakistan'a asker gönderecek olan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün (KGAÖ) Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamaya göre, KGAÖ Genel Sekreteri Stanislav Zas, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko telefonda görüştü.

Görüşmede, Kazakistan'daki durum ve KGAÖ'nün Kazakistan'a asker gönderme yönünde aldığı kararın uygulanması ele alındı.

NE OLMUŞTU?

Kazakistan'da gaz fiyatlarına yapılan zammın ardından bazı bölgelerde protestolar başlamıştı. Kazakistan hükümeti göstericilerle görüşmüş, eylemlerin başladığı Mangistav eyaletinde zamları geri almış, zam öncesinde 60 tenge olan gaz fiyatını 50 tengeye düşürmüş ve göstericilere ceza uygulanmayacağının sözünü vermişti.

Buna karşın gösteriler yayılmış ve 4 Ocak gecesi protesto düzenlenen bölgelerde olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmişti. Göstericiler sadece zamlara değil yolsuzluk, sosyal eşitsizlik ve sisteme tepki gösterdiklerini belirterek protestolara devam etmişti.

Bunun üzerine bazı bölgelerde uygulana OHAL, bir gün sonra tüm ülkede geçerli hale getirildi. Göstericilerin silahlı olduğunu söyleyen ve yaşananların dış müdahale olarak nitelendiren Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nden (KGAÖ) yardım istedi.

Talebi kabul eden örgüt Kazakistan'a barış gücü göndereceğini açıkladı. Bu kapsamında Rus askerleri bugün Kazakistan'a ulaştı.


Editör: N. Cingirt