Afganistan: 150 kişilik uçağa 640 kişi binerek Taliban'dan kaçtılar

Afganların kapıları henüz kapanmamış ABD ordusuna ait bir uçağa son anda bindiği öğrenilirken, mürettebatın buna rağmen kalkma kararı alarak Afganları Katar'a taşıdığı bildirildi.

Afganistan: 150 kişilik uçağa 640 kişi binerek Taliban'dan kaçtılar
17.08.2021 - 09:25
Haber Merkezi
4106

Afganistan’da Taliban'ın başkent Kabil'i ele geçirmesinin ardından ülkede panik ve korku büyüyor. Taliban'ın ülke yönetimini ele geçirmesi sonrası havalimanına akın eden Afganlardan 640'ının ABD ordusuna ait bir uçağa binerek Kabil'den Katar'a uçmayı başardığı ortaya çıktı.

Önceki gece ABD ordusuna ait kargo jetlerinde çekilen bir fotoğraf uluslararası kamuoyunda gündem oldu. ABD ordusunda RCH 871 numaralı Air Force C-17 kargo uçağında yüzlerce Afgan vatandaşının taşındığı açıklandı.

150 KİŞİLİK UÇAK

ABD’nin bu uçakla en az 2 sefer düzenlediği ve başka uçuşların da yapılacağı kaydedildi. Havalimanına aceleyle koşan insanların ufak bir kısmını taşıdığı açıklanan uçağın normalde 150 asker kapasiteli olduğu belirtilirken, çekilen görüntülerde yaklaşık 640 Afgan vatandaşının bulunduğu belirtildi.

KADIN VE ÇOCUKLARIN DA OLDUĞU YÜZLERCE KİŞİ KATAR’A TAŞINDI

Aralarında kadın ve çocukların da olduğu uçağın Kabil’den Katar’a gittiği de belirtildi. Defense One isimli medya kuruluşuna konuşan ABD’li bir yetkili, “Varış noktasına ulaşan uçakta yaklaşık 640 Afgan vardı” dedi.

Defense One, Afganların kapıları henüz kapanmamış uçağa son anda bindiğini aktarırken, “Mürettebat buna rağmen kalkma kararı aldı ve Afganları taşıdı” yorumunu yaptı.


Editör: N. Cingirt