Biden: Afganistan'dan çekilme kararımın arkasındayım

Biden: Afganistan'dan çekilme kararımın arkasındayım
17.08.2021 - 08:34
Haber Merkezi
3658

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'dan çekilme kararının arkasında olduğunu açıkladı. ABD Başkanı Biden, Afanistan'daki görevlerinin bir ulus inşa etmek olmadığını ifade etti.

Biden "Afganistan'daki görevimiz hiçbir zaman ulus inşa etmek değildi. Kararımın arkasında duruyorum. Afgan liderleri kaçtı, ordu savaşmayı denemedi bile. Amerikan güçleri, Afgan ordusunun mücadele etmeyi reddettiği bir savaşta çarpışıp ölmemeli" şeklinde konuştu.

Beyaz Saray'da açıklamalarda bulunan Biden, tahliye operasyonuna müdahale etmesi ya da ABD askerlerine saldırması durumunda sert ve hızlı karşılık vereceklerini Taliban'a ilettiklerini söyledi.

Biden'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

-Afganistan'a 20 yıl önce açık hedeflerle gittim. El Kaide'nin orayı üs olarak kullanmamasını garanti etmek için. Bunu başardık.

-Hedefimizin terörizm karşıtlığına odaklanması gerektiğini hep söyledim. Ülkenin inşa edilmesi Afganistan'daki hedeflerimiz arasında değildi.

-Günümüzde terör tehdidi daha çok ülkeye yayıldı.

-Büyükelçiliğimizi güvenli bir şekilde kapatıp diplomatlarımızı tahliye ettik. Önümüzdeki günlerde ordumuz tahliye edilmesi gereken Afgan vatandaşları ve aile fertlerine yardım edecektir."


Editör: N. Cingirt