Bazılarına ‘iyi seneler’

  • 31.12.2012 00:00

 

Bazılarına ‘iyi seneler’

Anlaşıldı, kutsal yılbaşı koşuşturmasının son günü yapacak daha iyi bir işin yok ve benim yazımı okumaya teşebbüs ettin.

Sen bilirsin, neticede hayat senin.

Beni okuduğun için peşin peşin iyi seneler dilerim sana, ancak herkese dilemem.

Kimlere, hangi sebeple iyi seneler dilemeyeceğim epey uzun kaçacağı ve benim için bile fazla karamsar bir liste olacağından, bunu pas geçelim.

Sadece iyi seneler listemizle yetinelim.


Bir senedir artık her gün Roboski. Memleketi kuran ideolojinin genlerine işleyen ayrımcılığın vesikası oldu bu katliam. Ve senenin her gününü kana buladı.Roboski katliamında çocuklarını, yakınlarını kaybedenlere iyi seneler.


2 “Roboski ile yatıp Roboski ile kalkan” gazetecilere iyi seneler.


Artık seneyi Roboski ile devredip, Hrant ile devralıyoruz. Beş senedir ocak ayı demek Hrant Dink demek. Hrant Dink cinayetinde vicdanının sesini dinleyip, sesini yükselten o iyi insanlara iyi seneler.


4 Cizre’de Roboski protestosu sırasında polisin gaz bombasıyla başından vurup yaraladığı 11 yaşındaki Nusret’e iyi seneler.


Memleketin sözde adalet dağıtan yüce yargısı nedeniyle yeni yıla cezaevlerinde girenlere iyi seneler.


Cumartesi Anneleri nezdinde, çocukları faili meçhule giden, kaybedilen ana babalara iyi seneler.


Seçimden seçime hatırlanan, memleketin yoksullarına, emekçilerine, maaşına 35 lira zam yapılan asgari ücretlilere iyi seneler.


30 senedir süren pis savaşta evlatlarını kaybeden şehit ve gerilla analarına iyi seneler.


Sene boyunca biber gazı yiyen herkese iyi seneler.


10 Hayatın manasını sadece parada, malda mülkte görmeyenlere iyi seneler.


11 
Tüm hayatlarını olağan üstü hal içinde yaşattığımız, sokakta görmemek için elimizden geleni yaptığımız engellilere iyi seneler.


12 
Yaşadığı yerin nehrini, toprağını korumak için paradan gözü dönmüş patronlar ve onların emrine amade siyasilerle mücadele eden köylülere iyi seneler.


13 
Memleketin daha yaşanılır, daha huzurlu, daha adaletli, daha vicdanlı bir yer olması için çabalayan aktivistlere iyi seneler.


14 
Memleketteki “Kutuplaşma”nın iptilası olmamış ve bunun bedelini yalnızlık olarak ödeyenlere iyi seneler.


*****

Adı “yeni yıl” ama aslında ortada yeni olan bir durum da yok, yıl da. Dünya dört milyar yıl önce güneşe, “Etrafında bir tur atabilir miyim” demiş ve sonra kaptırıp gitmiş, kutladığımız işte bu turlar. En fenası da tüm bu yeni yıl edebiyatı sırasında etrafı klişenin basması. Senenin bugünlerinde siyasi klişeler ise fena olmakla kalmıyor epey hüzünlü de oluyor. Köşelerde yeni yıl için Kürt sorunu çözülmeli, yeni özgürlükçü anayasa yapılmalı, özgür basın, ifade özgürlüğü dileklerinden geçilmiyor. Tıpkı geçen seneki, önceki seneki ve daha önceki seneler gibi. Bu nedenle “Anti Klişe Timi”ni göreve çağırmanın tam zamanıdır diye düşündüm...


[email protected]

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.