Özgür Özel: “Şeyh Said ayaklanmasının bastırılması sırasında oluşmuş acılar, bugün bazı torunların kalbini acıtıyorsa saygılı olmak gerekir”

Özgür Özel, Şeyh Said tartışmasıyla ilgili konuştu: “Cumhuriyetin geçmiş döneminde yaşanmış acılar varsa bu acıları tartışmanın sıcak siyasetin alanı değil, tarihçilerin alanı olduğunu değerlendiriyoruz. Şeyh Said isyanı, kendi konjonktüründe Cumhuriyet’e karşı bir ayaklanma. Ama bu ayaklanmanın bastırılması sırasında oluşmuş acılar, bugün bazı torunların kalbini acıtıyorsa o acıya saygılı olmak gerekir. Cumhuriyet’in herhangi bir evresinde yaşanmış hak ihlalleri varsa, acılar varsa; o acıları a

Özgür Özel: “Şeyh Said ayaklanmasının bastırılması sırasında oluşmuş acılar, bugün bazı torunların kalbini acıtıyorsa saygılı olmak gerekir”
13.12.2023 - 07:13
Kaynak: Haber Merkezi
370

CHP lideri Özgür Özel, TV100’de Candaş Tolga Işık’ın “Az Önce Konuştum” programına konuk oldu.

Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Kılıçdaroğlu, aktif siyasetten uzak kalmaya çalıştığını söyledi”

“Kılıçdaroğlu ile son görüşmemizde ne aday ve ne şehir ismi geçti. Filistin üzerine uzunca konuştuk. Genel başkan, Batı’nın bu konuya yaklaşımı üzerinde bilgi verdi. Aktif siyasetten uzak kalmaya çalıştığını, farklı şeyler okumaya çalıştığını söyledi. Kızı EYT’den emekli olmuş. Çok samimi bir sohbet oldu. CHP’nin eski genel başkanlarının hepsi bir hazine. Elbette danışırım.

“Kılıçdaroğlu’na’ Tanju Özcan’ı 100 yıl affı kapsamında değerlendireceğiz ama gönlünüz kırılacaksa yapmam’ dedim”

“Kemal Kılıçdaroğlu’nu aradım ‘Sayın Genel Başkanım Tanju Özcan’la ilgili süreç bu, bana bildirilen de; İl Başkanı, “Biz Kemal Bey’i ziyaret etmiştik, affederiz demişti” dedi. Bu doğruysa bunu 100 yıl affı kapsamında değerlendireceğiz ama sizin gönlünüz kırılacaksa böyle bir şey yapmam’ dedim. Genel Başkan da ‘Sorun yok ama sana tepki gösterenler olabilir, istesen bir temayül yoklaması yap elini güçlendir’ dedi. Ben de ‘Siz affettiyseniz ben kendimle ilgili riski alırım’ dedim.

“DEM Parti’ye nezaket ziyaretine gideceğim”

“DEM Parti’ye nezaket ziyaretine gideceğim. Ben genel başkan seçildim, eş genel başkanlar beni arayıp tebrik etti. Bu aşamada adaylarla ilgili bir gündemimiz yok. 

“Hiçbir partiyle seçim ittifakına kapalı değilim. Partim için en iyi sonucu almak istiyorum. Bütün partilerle ve üyeleriyle büyük bir ittifak oluşturmanın Türkiye’nin yararına olduğunu düşünüyorum.

“Cumhuriyetin geçmiş döneminde yaşanmış acılar varsa bu acıları tartışmak siyasetin değil tarihçilerin alanı”

“(Şeyh Said tartışması) Biz CHP olarak, cumhuriyete, cumhuriyetin kurucu kadrolarına, kurucu babalarına saygılıyız. Cumhuriyetin geçmiş döneminde yaşanmış acılar varsa bu acıları tartışmanın sıcak siyasetin alanı değil, tarihçilerin alanı olduğunu değerlendiriyoruz. Bu mevzu ile ilgili sürekli dönüp dönüp yaraları kaşımanın kimseye faydası olmadığını düşünüyoruz.

“Ayaklanmanın bastırılmasında oluşmuş acılar bugün bazı torunların kalbini acıtıyorsa saygılı olmak gerekir”

“Şeyh Said isyanı, kendi konjonktüründe Cumhuriyet’e karşı bir ayaklanma. Ama bu ayaklanmanın bastırılması sırasında oluşmuş acılar, bugün bazı torunların kalbini acıtıyorsa o acıya saygılı olmak gerekir. Ama tarihten ders çıkartmak lazım, husumet çıkartmamak lazım.

“Bugünkü gibi iletişim olanaklarının olmadığı, verilen emirlerin takibinin yapılamadığı, bir sürü zorluğun olduğu dönemlerde; yaşanmış birtakım rahatsızlıklar, üzüntüler varsa bunu Atatürk’e mal etmek, Cumhuriyet’e mal etmek, bunu CHP’nin sırtına yük gibi vurmak kimsenin haddi değildir.

“CHP, Cumhuriyet’i kurduk deyince; ‘O zaman başka parti mi vardı hep beraber kurduk’ Kurtuluş Savaşı deyince bizim dedelerimiz de oradaydı.” CHP çok partili rejime geçti, ülkeyi demokratikleşirdi deyince ‘O zaman bizde vardık” Geçmişle ilgili tartışmalı bir yer olunca bunun yükü CHP’ye. Nerede bu yoğundun bolluğu? Bu ezberleri bırakacaklar.

“Cumhuriyet’in herhangi bir evresinde yaşanmış hak ihlalleri varsa, acılar varsa; o acıları anlamaya, meseleyi de tarihçilere bırakmayı doğru bulurum. Sıcak siyasette acıların üstünde tepinmenin bu ülkeye ne faydası var?”

“İYİ Parti ile ittifak geniş kapsamda olmaz ama yerele yetki verebilirim”

“(Yerel seçimde İYİ Parti ile ittifak) Ben üstüme düşeni yaptım. Türkiye bizden fedakârlık, iş birliği bekliyor o açıdan ben bir umut bekledim hala daha da umudumu kaybetmiş değilim. İttifak o geniş kapsamda olmaz ama yerele yetki verebilirim.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums