Türkiye demokrasisinin ‘128’ ile imtihanı

 • 17.04.2021 07:59
 • (429)
 • (0)

CHP'nin tüm ülkede astığı "128 Milyar Dolar Nerede?" pankartları Amasya’da “Halkı tahrik edebilir, provokasyonlar olabilir”, Karaman’da “Koronavirüs” gerekçeleriyle kaldırıldı. Kastamonu’da “256 kağadın yarısını nettiniz” pankartı “çağrışım”dan indirildi. Afişleri evlerine asanlar bile kapılarında polisi buldu. Sadece ‘128’ yazılı pankartlar için bile gece CHP’nin İstanbul teşkilatlarına valilik vinçler gönderdi.

Türkiye demokrasisinin ‘128’ ile imtihanı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin “128 Milyar Dolar Nerede?” kampanyası kapsamında asılan afişler önce billboardlardan toplatıldı. Gerekçe, afişlerin arkasında silüet olarak görünen Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin “Cumhurbaşkanı’na hakaret” içerdiği idi.

Daha sonra CHP il binalarına asılan afişler de Türkiye’nin farkı şehirlerinde ilginç hukuki ya da mevzuata dair gerekçeler ileri sürülerek vinçlerle dışarıdan sökülmeye başladı.

Devletin, Türkiye’nin farklı illerinden 128 Milyar dolar afişi sökme gerekçelerini derledik.

Amasya: Pankartlar halkı tahrik edebilir, provokasyonlar olabilir

CHP Amasya İl Başkanlığı’na asılan “128 Milyar Dolar Nerede?” yazılı afişler, savcının suç unsuru olmadığını belirtmesine rağmen Valilik kararıyla halkı tahrik edebileceği ileri sürülerek kaldırtıldı.

Emniyet güçleri, önce İl Başkanı Turgay Sevindi ile görüştü. Sevindi’nin, afişin kaldırılması için emir ve talimat olup olmadığını sorması üzerine polisler nöbetçi cumhuriyet savcısı ile görüştü. Ancak savcı, “pankartın içeriğindeki yazıyla ilgili TCK’ya göre başlatılacak herhangi bir suç tespit edilemediğinden herhangi bir adli işlem yapılmamasını, konunun idari yönden değerlendirilmesinin uygun olacağını” yazılı olarak bildirdi.

Bunun üzerine Amasya Valiliği’ne yazı yazan Amasya Emniyet Müdürü Fahri Bulut, valiliğe, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. Maddesinin ‘C’ fıkrasını hatırlattı: ”İl sınırları içerisinde huzur ve güvenliği, kişi dokunulmazlığını, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi Vali’nin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için Vali gereken karar ve tedbirleri alır.”

Emniyet Müdürü, pankartların sökülmesinin neden valinin bu yetkisine girdiğini ise yazısında şöyle anlattı:

“Söz konusu pankart ve içeriğinin bazı vatandaşlarımız tarafından farklı algılanarak tahrik edebileceği ve karşı görüşlü kişiler arasında istenmeyen sözlü ve fiziksel olayların meydana gelebileceği, kamu düzeni ile vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürülebileceği hatta bu hususta meydana gelebilecek provokasyonların ve yaşanması muhtemel toplumsal olayların önlenebilmesi, bu ve benzeri nitelikteki istenmeyen olayların önüne geçilmesi… amacıyla… Amasya İl Merkezi ve diğer ilçelerinde şehrin muhtelif cadde/sokak ve CHP İl/İlçe başkanlık binalarına asılmış/asılacak olan söz konusu ‘128 Milyar dolar nerede-CHP’ ibaresi bulunan pankartların bulundukları yerlerden indirilerek, bu ve benzer faaliyetlerin yasaklanması hususunu tensiplerinize arz ederim.”

Emniyet Müdürünün talebine Amasya Valisi Mustafa Masatlı da olur verdi.

Karaman: Koronavirüs nedeniyle kentte afiş asmak yasaklandı

Tüm yurtta savcılık kararları ile afişler indirilirken, Karaman’da farklı bir yola başvuruldu. Karaman Valiliği, koronavirüs tedbirlerini gerekçe göstererek bir ay boyunca kentte afiş asmayı, toplantı ve yürüyüş gerçekleştirmeyi, broşür dağıtmayı, poster açma ve meşale yakmayı yasaklayan bir genelge yayımladı.

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık ve İl Emniyet Müdürünün imzasıyla CHP Karaman İl Başkanlığı’na tebliğ edilen yazıda, 14 Nisan ve 13 Mayıs arasında valilik ve kaymakamlıkların uygun göreceği etkinlikler ile ticari etkinlikler dışında il genelinde afiş asma yasağı getirildiği bildirildi.

CHP Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı polislerin getirdiği tebligatı, “Anayasadan aldığımız haklarımızı kullanmamıza rağmen bir siyasi parti çalışması olan ve suç teşkil etmeyen pankartların indirilişi kararını tebliğ aldım” notunu düşerek imzaladı.

Karaman Valiliği’nin tebligatında şu ifadeler yer aldı:

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Pandemi’ olarak ilan edilen Covid-19 salgını ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla yeni kısıtlama ve tedbir kararları alınarak uygulamaya geçirildiği, Karaman il sınırları içerisinde vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine dair Uluslararası Sözleşmeler, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlar kapsamında, genel sağlığın korunması, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin ve şiddet olaylarının önlenmesi, temel hak ve hürriyetlerin korunması amacıyla; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 17. ve 19. maddeleri, 5442 sayılı İl Hıfzıssıhha Meclisi’nce alınan kararlar kapsamında, Valilik ve Kaymakamlık Makamının uygun göreceği etkinlikler, basın açıklamaları, kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile bu kurumların gelenek ve göreneklere göre yapacakları programlar, spor faaliyetleri, bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan etkinlik ve toplantılar ile ticari reklamlar hariç olmak üzere, toplantı ve gösteri yürüyüşü, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş, poster asmak ve açmak, meşale yakma ve taşıma vb. tüm eylem ve etkinliklerin 14/04/2021 günü saat 10.00 ile 13.05.2021 günü saat 09.59’a kadar 30 (otuz) gün süreyle YASAKLANMASI’nı Takdir ve tensiplerinize arz ederim.”

Kastamonu: “256 kağadın yarısını nettiniz deyvesenize”

Kastamonu CHP il başkanlığına ise farklı bir pankart asıldı: “256 kağadın yarısını nettiniz deyvesenize…”

Fakat yerel şive kullanılarak yazılmış ve ‘128’ ibaresini içermeyen bu anlatım da pankartın akıbetini değiştiremedi.

Kastamonu Valiliği ”Benzer şekilde çağrışım uyandırabilecek afiş ve pankartların asılabileceğini değerlendirip”  pankartları kaldırdı.

Macintosh HD:Users:yildirayogur:Desktop:Ey9FhymXIAE261-.jpg

Ankara: “İster çamaşır asarım, ister pankart”

Ankara Çankaya’da avukatlık ofisinin balkonuna söz konusu pankartlardan asan avukat Gonca Aytaş, kapıya gelen polislerin “indirin” talebine, “Hangi kanunda yazıyor? Balkon benim. İster çamaşır asarım, ister pankart” diye cevap verdi.

Polisleri böyle geri gönderdi: Balkon benim, ister çamaşır asarım, ister pankart..

Burdur

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker de Burdur’daki evinin penceresinden pankartı asarak kampanyaya katıldı.

İstanbul

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul’daki ilçe başkanlıklarına vinçlerle gelip afişleri sökmeye çalışan polis ekipleri ile partililer arasındaki diyaloglara ait görüntüler sosyal medyada damga vurdu.

“128 Milyar Dolar Nerede” afişleri toplatılınca, CHP’li il ve ilçe teşkilatları bu kez sadece “128” yazan pankartlar asmaya başladılar.

CHP Bakırköy, Bahçelievler, Pendik, Güngören ilçe binalarına asılan 128 yazılı pankart da kısa süre sonra yine Valilik talimatıyla gönderilen vinçler tarafından indirildi.

Macintosh HD:Users:yildirayogur:Desktop:EzFJwhKWUAER5Jo.jpg

Dün gecenin son hamlesi CHP milletvekili Mahmut Tanal’dan geldi. Tanal, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tam karşısına düşen Meclis’teki odasından “128 Milyar Dolar Nerede” pankartı açtı. Meclis görevlilerinin müdahalesine karşı çıkan Tanal, daha sonra valiliğin gönderdiği vinç gelince pankartı çekti, fakat vinçin geri dönmesinden sonra tekrar astı.

Bu arada, merak edilen soruya cevap vermek için Twitter hesabından açıklamalar yapan AK Parti grup başkanvekili Mahir Ünal, “128 milyar Dolar nerede?” yerine “128 milyar TL nerede?” yazdığı tweeti bir süre sonra sildi.

Macintosh HD:Users:yildirayogur:Desktop:EzCkg40XAAgYlpl.jpg

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise, Mahir Ünal’ın paylaşımını silmesinin ardından bir video paylaşarak, “Herkese ama özellikle Mahir Ünal’a gelsin :)” notunu düştü.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • cemal ilhan emek
  cemal ilhan emek
  14.11.2013 14:51

  TEŞEKKÜR 2 yıldır bel fıtığı nedeni ile yatmakta iken beni yaptığı başarılı operasyon ile sağlığıma tekrar kavuşturan sayın Dr. Güliz Gültekin hanımefendiye sonsuz teşekkürlerimi iletir kendisine başarı dolu meslek hayatı dilerim Cemal İlhan Emek

 • ebrar erva
  ebrar erva
  15.11.2013 19:55

  dedem Cemal İlhan Emeği sağlığına kavuşturan dr .sayın Güliz Gültekin hanımefendiye sonsuz teşekkür ederiz torunları...

 • ebrar erva
  ebrar erva
  15.11.2013 19:55

  dedem Cemal İlhan Emeği sağlığına kavuşturan dr .sayın Güliz Gültekin hanımefendiye sonsuz teşekkür ederiz torunları...

Hikmet MUTİ

Hepimiz  Fatma ' yız ,. Nalan  ayağına yatıyoz...

Hepimiz Fatma ' yız ,. Nalan ayağına yatıyoz...

 • 10 Mayıs 2021 Pazartesi

Yazarlar

“İçimizdeki Mescid-i Aksa’ları yıkmak isteyen hainler”
Taha Akyol

“İçimizdeki Mescid-i Aksa’ları yıkmak isteyen

 • 18 Mayıs 2021 Salı
İsrail’in bitmez gazası
Cengiz AKTAR

İsrail’in bitmez gazası

 • 18 Mayıs 2021 Salı
60 yıl önce bir şair dedi ki...
Aydın ENGİN

60 yıl önce bir şair dedi ki...

 • 18 Mayıs 2021 Salı
Milletten oluk oluk para toplanıyor
İbrahim Kahveci

Milletten oluk oluk para toplanıyor

 • 18 Mayıs 2021 Salı
Avrupa’nınki ciciş atık!
Mehveş EVİN

Avrupa’nınki ciciş atık!

 • 18 Mayıs 2021 Salı
Filyasyon bilgilerini niye saklıyorsunuz?
Mehmet Y. Yılmaz

Filyasyon bilgilerini niye saklıyorsunuz?

 • 18 Mayıs 2021 Salı
Soylu suç duyurusunda bulundu, savcılar rahatladı
Murat YETKİN

Soylu suç duyurusunda bulundu, savcılar rahat

 • 18 Mayıs 2021 Salı
Amerika neden korkar İsrail’den?
Ahmet TAŞGETİREN

Amerika neden korkar İsrail’den?

 • 18 Mayıs 2021 Salı
Milletin helalliği, ümmetin liderliği AKP'yi kurtarır mı?
Mehmet TEZKAN

Milletin helalliği, ümmetin liderliği AKP'yi

 • 18 Mayıs 2021 Salı
Muz bekçileri
Tuncer KÖSEOĞLU

Muz bekçileri

 • 18 Mayıs 2021 Salı
Devlet salmış çayıra
Ahmet ÖZTÜRK

Devlet salmış çayıra

 • 18 Mayıs 2021 Salı
CHP’nin çıkışları İYİ Parti’yi geriyor…
Ahmet TAKAN

CHP’nin çıkışları İYİ Parti’yi geriyor…

 • 18 Mayıs 2021 Salı
Yeni Dünya Düzeni ve CoVID rezaleti
Abdurrahman Dilipak

Yeni Dünya Düzeni ve CoVID rezaleti

 • 18 Mayıs 2021 Salı
Yoldan çıkmış beş ton kokain
İbrahim Kiras

Yoldan çıkmış beş ton kokain

 • 18 Mayıs 2021 Salı
Mali kural Anayasal bir ilke olmalı
Eser KARAKAŞ

Mali kural Anayasal bir ilke olmalı

 • 18 Mayıs 2021 Salı
Tek sığınak insan hakları hukuku ama…
Berrin Sönmez

Tek sığınak insan hakları hukuku ama…

 • 18 Mayıs 2021 Salı
İNANCIN ARAÇSALLAŞMIŞ HALİ ÜZERİNE!
Ali Türer

İNANCIN ARAÇSALLAŞMIŞ HALİ ÜZERİNE!

 • 18 Mayıs 2021 Salı
“ANAN GURBAN SEN MİSİN?”
Mehmet TIRAŞ

“ANAN GURBAN SEN MİSİN?”

 • 18 Mayıs 2021 Salı
Anketler ne söylüyor? Üzülmesi gerekenler neden seviniyor?
Fehmi KORU

Anketler ne söylüyor? Üzülmesi gerekenler ned

 • 18 Mayıs 2021 Salı
Artık halktan değil Sedat Peker’den helallik isteyin!
Celal BAŞLANGIÇ

Artık halktan değil Sedat Peker’den helallik

 • 18 Mayıs 2021 Salı
Dava ve bahane olarak Filistin
Yıldıray OĞUR

Dava ve bahane olarak Filistin

 • 18 Mayıs 2021 Salı
İlk günaha dönüş ve 48’in isyanı
Fehim TAŞTEKİN

İlk günaha dönüş ve 48’in isyanı

 • 17 Mayıs 2021 Pazartesi
İsrail’in saldırı dönemi bitti
İbrahim Karagül

İsrail’in saldırı dönemi bitti

 • 17 Mayıs 2021 Pazartesi
Kürdistan’da iki yıl
Vahap COŞKUN

Kürdistan’da iki yıl

 • 17 Mayıs 2021 Pazartesi
Himaye ve haraç; savaşçılar ve köylüler; mafyalar ve marinalar
Halil BERKTAY

Himaye ve haraç; savaşçılar ve köylüler; mafy

 • 17 Mayıs 2021 Pazartesi
Tüm Yazarlar

Resmi İlanlar